[ANKIETA] Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.

Czy T. rex zasługuje na miano króla dinozaurów?

Tak
36
67%
Nie
18
33%
 
Liczba głosów: 54

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[ANKIETA] Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Tyrannosaurus rex [s]nie jest już największym drapieżnym dinozaurem, ale wciąż krwiożerczy i groźny. Jak myślicie, czy nadal zasługuje na miano króla dinozaurów?[/s]

Uwaga - dodane 12.6.2014 16:27:
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, Tyrannosaurus rex jest jednak największym drapieżnym dinozaurem: http://theropoda.blogspot.com/2013/11/v ... ronto.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Krzysztof »

Większość na forum, pewnie zaliczy Tyranozaura jako króla, króla wszystkich mięsożernych teropodów, bez względu na to czy był on drapieżnikiem czy padlinożercą. Bez wątpienia, był jednym z tych najbardziej krwiożerczych i przerażających zwierząt jakie stąpały po naszej planecie. O cechach charakteryzujących króla decyduje siła i wielkość a także inteligencja mógł widzieć swoje ofiary w 3D a zapach jej czuć na kilometr. Był maszyną do zabijania jego potężne szczęki to szereg 18 cm dł zębów, które wręcz miażdzyły kośći. Przednie łapki dość słabe nie służące do walki i za słabe by przytrzymać kawałki mięsa, mógł się nimi podnosić prawdopodobnie gdy odpoczywał. Dla mnie tyranozaur to prawdziwy i jedyny król bez, względu na nowe odkrycia.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

jimmy43 pisze: Przednie łapki dość słabe nie służące do walki i za słabe by przytrzymać kawałki mięsa, mógł się nimi podnosić prawdopodobnie gdy odpoczywał.
Ręce tyranozaura nie były słabe. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tyranozaur#Ko.C5.84czyny

Ja też nadal uważam, że tyranozaur nadal powinien być królem. Spinozaur poza żaglem nie jest dużo wyższy od tyranozaura. Poza tym król nie jest gigantycznym sępem, który ma czerwoną wielką głowę i nie potrafi nic upolować. Bez względu czy bardzo szybko biegał, czy tylko chodził i tak był wstanie zaatakować równie ciężkie ofiary żyjące w tym samym czasie. Jego zęby robią dużo większe wrażenie od zębów większych teropodów.

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Krzysztof »

Jimmy43>Krzysztof
:D ok,to sorka za pomyłkę, jest jednak tak jak mówisz.Ale czy Spinosaurus był gigantycznym sępem i nic nie potrafił upolować,uważam inaczej.
To, tak w skrócie porównanie.
Spinosaurus:
-prawdopodobnie był rybożerny
-stożkowate zęby wydłużona szczęka,wysoko polożone nozdrza bardziej przypominają rybożerny tryb do barionyksa, polował na średniej wielkości dinozaury lub odżywiał się padliną.
Tyrannosaurus:
Natomiast tyranozaur rósł powoli aż do okresu dojrzewania, gdy powiększał się pięciokrotnie w ciągu siedmiu lat. Dzięki temu tyranozaur mógł skutecznie zdominować dwie nisze ekologiczne, ponieważ występował w rozmiarach średnim i wielkim. Uważa się, że osiąganie tak wielkich rozmiarów było spowodowane tym, że w okresie jurajskim najczęściej występującymi roślinami były rośliny nagonasienne. Dinozaury rozwijały potężne żołądki funkcjonujące na podobieństwo kadzi fermentacyjnych. Gdy pojawiły się bogate w związki odżywcze rośliny okrytonasienne, największe dinozaury zaczęły znikać.
- Jest najbardziej znanym dinozaurem lądowym wszech czasów
-Dowodu na to, że tyranozauroidy przynajmniej czasami żywiły się padliną, przyniosło niedawne odkrycie paleontologów Davida Hone'a i Mahito Watabe
Odnaleźli oni ślady zębów należącego do rodziny tyranozaurów tarbozaura na kości barkowej roślinożernego zaurolofa. Reszta szkieletu tego ostatniego pozostała nienaruszona. Zdaniem naukowców świadczy to, iż roślinożerca nie zginął w wyniku ataku drapieżnika, lecz część jego ciała stała się pokarmem dla mięsożercy już po śmierci, zaś reszta, niedostępna dla teropoda, prawdopodobnie utkwiła w nadrzecznym osadzie. Znaleziona kość barkowa nosi ślady aż trzech rodzajów precyzyjnych ugryzień, co może świadczyć o dużej precyzji i wybiórczości, z jaką tyranozaury żerowały na padłych zwierzętach.
-Tyranozaur miał duże opuszki węchowe i nerwy węchowe Sugeruje to wysoko rozwinięty zmysł węchu, którym mógł wyczuć padlinę.
-Zęby tyranozaura były w stanie kruszyć kości.
Są,tacy co wrzucili by tyranozaura do padlinożerców a jeszcze inni do drapieżników - nie, waźne jak się odżywiał,dalej nas fascynuje i zadziwia.

Korzystałem z Wikipedii.
Ostatnio zmieniony 2 stycznia 2011, o 20:43 przez Krzysztof, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: minmi »

Myślę że zasługuje on na to miano nie tylko ze względu na budowę czy tryb życia, ale i na znaczną popularyzację paleontologii w naszych czasach. Trzeba przyznać, że jest najbardziej znanym dinozaurem nielatającym :D
Obrazek

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: elfik... »

a uja się nie zgodze
nie lubię tyranozaura
ja bym na króla proponował np
hmmm
....
nie tyranozaura

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Tyranozaur miał duże opuszki węchowe i nerwy węchowe Sugeruje to wysoko rozwinięty zmysł węchu, którym mógł wyczuć padlinę.
Niekoniecznie, również za pomocą węchu podobnie jak wiele drapieżnych zwierząt mógł wyczuć z daleka potencjalną zdobycz.

Jack Horner jako z niewielolu paleontologów uważa że był wyłącznie padlinożercą. Jednakże jego teoria jest ostro skrytykowana przez większość paleontologów, ponieważ to nie jest prawda, że nie ma dowodu na drapieżność tyranozaura. Znaleziono niektóre ślady po ugryzieniach tyranozaura u triceratopsa i edmontozaura, które były zadawana za życia i zagoiły się one. Zresztą padlina się nie goi. :mrgreen:

ŁukaszInterista
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 1
Rejestracja: 8 września 2010, o 08:29

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: ŁukaszInterista »

Dla mnie królem dinozaurów powinno być stworzenie które jest największe:) Zauropody były prawdziwymi panami świata dinozaurów, oczywiście te w rozmiarze XXL :) Jeśli chodzi o Rexa to jest to niewątpliwie największy gwiazdor i celebryta dinozaurowy ze względu na popularność:)

Awatar użytkownika
Przyszły paleontolog
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 267
Rejestracja: 3 lipca 2009, o 16:41
Imię i nazwisko: Tomasz Glowienke
Lokalizacja: Reda

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Przyszły paleontolog »

Uważam, że nie. Zgadzam się z poprzednikiem, że królem powinno być zwierzę największe, najpotężniejsze i najbardziej majestatyczne. Chociaż zauropody mi tak jakoś ... nie pasują. Jak dla mnie, to na miano króla zasługuje Spinosaurus aegyptiacus lub Carcharodontosaurus. Więc zagłosowałem na Nie. :roll:

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Przyszły paleontolog pisze:Uważam, że nie. Zgadzam się z poprzednikiem, że królem powinno być zwierzę największe, najpotężniejsze i najbardziej majestatyczne. Chociaż zauropody mi tak jakoś ... nie pasują. Jak dla mnie, to na miano króla zasługuje Spinosaurus Aegyptiacus lub Carcharodontosaurus. Więc zagłosowałem na Nie. :roll:
Definitywnie nie zgadzam z tobą. król nie musi być największy. W.g mnie powinien być jeden z najsilniejszych i najbardziej przerażających istot, kiedy panowały. Jak powiedziałem wcześniej spinozaur i karcharodontozaur nie są znacznie większe od tyranozaura. Bardzo nie lubię takich ludzi uważających, że spinozaur jest królem dinozaurów :x , chociaż osobiście lubię tego dinozaura. Dla mnie to "faraon prehistorycznego Egiptu".

Spokojnie, o gustach się nie dyskutuje. Ja również zagłosowałem na "nie".
MSz

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Wg mnie Tyrannosaurus powinien być królem, bo był z wielkich, mięsożernych teropodów najbardziej drapieżny (jedyny niewątpliwy drapieżnik z dużych teropodów), najszybszy (proporcje nóg), miał największy mózg, najlepszy wzrok (oczy ustawione do przodu, potencjalnie bardzo duże) i najsilniejszy zgryz oraz dominował w swoim środowisku (zob. post Krzysztofa).
AlbertoRaptor pisze:spinozaur i karcharodontozaur nie są znacznie większe od tyranozaura
karcharodontozaur raczej był mniejszy.

Z literatury, moich obliczeń i szacunku T. Singera dot. Deinocheirus wynika taka lista najdłuższych teropodów (gwiazdką oznaczyłem rozmiary potencjalnie przeszazacowane):
1. Deinocheirus* i Spinosaurus
2. Giganotosaurus*
3. Tyrannosaurus i Deltadromeus*

EDIT: Wygląda jednak na to, że Tyrannosaurus był większy niż Giganotosaurus

(w kwestii wymiarów odsyłam do artykułów o ornitomimozaurach, spinozaurydach, opisu giganotozaura i spinozaura oraz Theropod Database)

Dzisiejszym królem zwierząt jest lew, czyli drapieżnik, a nie np. słoń. Lew nie jest też największym drapieżnikiem, także lądowym.
jimmy43 pisze:bez względu na to czy był on drapieżnikiem czy padlinożercą.
fakty wskazują zdecydowanie na to pierwsze
jimmy43 pisze:Przednie łapki dość słabe nie służące do walki i za słabe by przytrzymać kawałki mięsa
pierwsze, no niekoniecznie, a drugie - czemu nie?
Krzysztof pisze:Natomiast tyranozaur rósł powoli aż do okresu dojrzewania, gdy powiększał się pięciokrotnie w ciągu siedmiu lat. Dzięki temu tyranozaur mógł skutecznie zdominować dwie nisze ekologiczne, ponieważ występował w rozmiarach średnim i wielkim. Uważa się, że osiąganie tak wielkich rozmiarów było spowodowane tym, że w okresie jurajskim najczęściej występującymi roślinami były rośliny nagonasienne. Dinozaury rozwijały potężne żołądki funkcjonujące na podobieństwo kadzi fermentacyjnych. Gdy pojawiły się bogate w związki odżywcze rośliny okrytonasienne, największe dinozaury zaczęły znikać.
co mają zdania rozpoczynające się od trzeciego do dwóch pierwszych?
Z tym ostatnim nie można się zgodzić (tytanozaury!)
elfik... pisze:ja bym na króla proponował np
hmmm
....
nie tyranozaura
Może jednak coś zaproponujesz, bo inaczej będziemy mieli bezkrólewie
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: elfik... »

nie każdy się zgodzi, że lew to król i tak samo nie każdy, że tyranozaur

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Wg mnie Tyrannosaurus powinien być królem, bo był z wielkich, mięsożernych teropodów najbardziej drapieżny
nazuul pisze:
jimmy43 pisze:bez względu na to czy był on drapieżnikiem czy padlinożercą.
fakty wskazują zdecydowanie na to pierwsze
Właśnie co do tyranozaura nawet jeśli obecnie (znowu) dominują teorie na korzyść jego drapieżności, to i tak zdania są wyraźnie podzielone wśród paleontologów.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Wyraźnie podzielone? Tak samo jak Fedduccia i paru innych vs cała reszta :P
Wystarczy trochę poczytać na ten temat, żeby stwierdzić, że tutaj jedna strona ma ewidentnie absurdalne zapatrywania. Na podstawie identycznych argumentów/metodologii mogę Ci wykazać, że np. deinonych był padlinożercą.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Krzysztof »

Wielkość ma ogromne znaczenie, tyranozaur pomimo swoich rozmiarów był zarówno drapieżnikiem jak i padlinożercą, wielkość odgrywa wielkie znaczenie, łatwiej jest polować a poza tym łatwiej odstraszyć mniejszych drapieżników od padliny. Deinonych był szybki, sprytny potrafił działać w grupach, był inteligentny i wcale nie musiał być padlinożercą.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Krzysztof pisze:Wielkość ma ogromne znaczenie, tyranozaur pomimo swoich rozmiarów był zarówno drapieżnikiem jak i padlinożercą, wielkość odgrywa wielkie znaczenie, łatwiej jest polować a poza tym łatwiej odstraszyć mniejszych drapieżników od padliny. Deinonych był szybki, sprytny potrafił działać w grupach, był inteligentny i wcale nie musiał być padlinożercą.
To nie jest 100 % pewne że Deinonychus polował w grupie. Z pewnością był drapieżnikiem, jak i padlinożercą. Nie wyobrażam sobie, aby nie musiał być scavenger'em.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Deinonych# ... nia_stadne

Tyranozaur jak na duże rozmiary był bardzo szybki. W.g badań z 2007.r mógł biec maksymalnie 29 km/h, chociaż ostatnio Scotta Person dowiódł, że ogon tyranozaura nie tylko pomagał utrzymywać równowagę, ale także umożliwił mu szybkość i siłę, co 4 lata temu naukowcy niekoniecznie zwróciły na tą uwagę.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: nazuul »

Krzysztof pisze:Deinonych był szybki, sprytny potrafił działać w grupach, był inteligentny i wcale nie musiał być padlinożercą.
Ja nie twierdzę, że był padlinożercą, ale, że argumentując tak jak Horner, da się to "udowodnić", z tym, że to będzie bezsensowne, tak jak jego hipoteza o tyranozaurze. :P
Deinonych nie był zbyt szybki (proporcje nóg, niezmodyfikowane śródstopie) a o inteligencji/sprycie niewiele wiadomo, ale z uwagi na jego zaawansowaną pozycję w drzewie rodowym można przypuszczać, że był sprytniejszy niż większość innych nieptasich dinozaurów. Polecam do przeczytania:
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3147 (Arctometatarsus +ryciny)
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 619#p23619 (Maszyna do zabijania?)
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3144 (Funkcja ''strasznego szponu'' + Dieta)
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=3140 (Odżywianie i zmysły)
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=6&t=11 (całość)

Generalnie mógłbym podpisać się pod wszystkim, co w tym wątku pisze AlbertoRaptor. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Palik »

Mnie jakoś na króla najbardziej zasługuje karcharadontozaur. Jest to oczywiście moja subiektywna ocena. Dla mnie T. rex jest przereklamowany.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

Wydaje mi się, że tytuł ten powinien być przyznany któremuś z poniższych:
ŁukaszInterista pisze:Dla mnie królem dinozaurów powinno być stworzenie które jest największe:) Zauropody były prawdziwymi panami świata dinozaurów, oczywiście te w rozmiarze XXL :)
Dinozaur o tak dużych rozmiarach, że nie musi się obawiać żadnego drapieżnika - to co to za król, który nie jest w stanie mu nic zrobić? ;) Kto najlepszym kandydatem? Amficelias.
nazuul pisze:Dzisiejszym królem zwierząt jest lew, czyli drapieżnik, a nie np. słoń. Lew nie jest też największym drapieżnikiem, także lądowym.
Tu też jest druga racja. Lew jest mniejszy tygrysa (przynajmniej syberyjskiego), a także oba są mniejsi od choćby niedźwiedzia polarnego, a jednak to lew dzierży ten tytuł. Jest to w pewnym sensie spowodowane przez popkulturę, tak samo jak z tyranozaurem ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Palik »

szerman pisze:
nazuul pisze:Dzisiejszym królem zwierząt jest lew, czyli drapieżnik, a nie np. słoń. Lew nie jest też największym drapieżnikiem, także lądowym.
Tu też jest druga racja. Lew jest mniejszy tygrysa (przynajmniej syberyjskiego), a także oba są mniejsi od choćby niedźwiedzia polarnego, a jednak to lew dzierży ten tytuł. Jest to w pewnym sensie spowodowane przez popkulturę, tak samo jak z tyranozaurem ;)
Lew ma charakterystyczną sierść na karku, którą można porównywać do korony. Stąd to się chyba wzięło i jak powiedział przedmówca rozdmuchane przez popkulturę

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Palik pisze:Mnie jakoś na króla najbardziej zasługuje karcharadontozaur. Jest to oczywiście moja subiektywna ocena. Dla mnie T. rex jest przereklamowany.
Bardziej bym proponował giganotozaura niż karcharodontozaura.

Tyranozaur bardziej zasłużył na miano króla niż lew, gdyż go wyróżnia mocne uzbrojenie (zęby) i siła, a nie ozdoby przypadku lwa. Nawet Hieny mogą być groźniejsze od lwów. :wink:

Awatar użytkownika
Palik
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 354
Rejestracja: 15 grudnia 2007, o 17:39
Lokalizacja: Śląsk

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Palik »

AlbertoRaptor pisze: Nawet Hieny mogą być groźniejsze od lwów. :wink:
Hieny raczej unikają kontaktu z lwami. Lwy je po prostu przeganiają. Chyba, że mają znaczną przewagę liczebna ale to już inna bajka.

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: AlbertoRaptor »

Palik pisze:
AlbertoRaptor pisze: Nawet Hieny mogą być groźniejsze od lwów. :wink:
Hieny raczej unikają kontaktu z lwami. Lwy je po prostu przeganiają. Chyba, że mają znaczną przewagę liczebna ale to już inna bajka.
Na sawannie nie ma drapieżnika, który by zdecydowanie dominował. Chociaż potocznie lwy są uważane za top predatora nie mają znaczącej przewagi nad innymi.

Przeciwieństwie było w Ameryce Północnej ok 68-65 milionów lat temu, kiedy tylko Tyrannosaurus rządził w ekosystemie i prawdopodobnie nie było innego dużego drapieżnika.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: szerman »

AlbertoRaptor pisze:Na sawannie nie ma drapieżnika, który by zdecydowanie dominował. Chociaż potocznie lwy są uważane za top predatora nie mają znaczącej przewagi nad innymi. Przeciwieństwie było w Ameryce Północnej ok 68-65 milionów lat temu, kiedy tylko Tyrannosaurus rządził w ekosystemie i prawdopodobnie nie było innego dużego drapieżnika.
Nie do końca. Lwy są największymi naziemnymi drapieżnikami Afryki (krokodyle raczej są wodnymi, ewentualnie ziemno-wodnymi z naciskiem na to drugie), w dodatku polują najczęściej stadnie, tak jak hieny. Jednak to właśnie lwy są wstanie upolować największe zwierzęta - istnieją udokumentowane udane polowania na dorosłe żyrafy, czy nawet słonie - choć te ostatnie bardzo rzadko padają ofiarami kogokolwiek, prócz niestety człowieka...
Nisza ekologiczna lwów pod względem diety jest zróżnicowana: najczęściej polują na antylopy (te średnich lub dużych rozmiarów, które są w stanie dogonić, np. gnu) i zebry, nawet bawoły, guźce, itp.
Hieny - to samo nie licząc bawołów i oczywiście dorosłych słoni i żyraf.
Lamparty - samotne drapieżniki - zajmują inną nisze, polują na mniejsze, zwinne antylopy i raczej mniejsze gatunki lub młode dużych.
Gepardy - również polują samotnie lub w małych grupach rodzinnych - ich ofiarami są małe, zwinne i szybkie gatunki antylop, które tylko one są w stanie dopaść.
To tak bardzo ogólnie, zapewne jak to w naturze nigdy nic nie jest takie oczywiste, ale na podstawie wszechstronności lwów w zakresie polowania (spowodowane ich rozmiarami, stadną taktyką) czyni wg mnie drapieżnika najwyższego rzędu dzisiejszej sawanny ;)

OT: Czy istnieją jakieś udokumentowane polowania na nosorożce białe i hipopotamy?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Czy T. rex zasługuje na miano króla?

Post autor: Kahless »

Istnieje jeden udokumentowany przypadek upolowania przez hieny centkowane (rannego co prawda) dorosłego nosorożca czarnego no i nawet kilka przypadków polowań zakończonych sukcesem przeprowadzonych przez lwy na młode i dorosłe hipopotamy (w tym samym nawet rezerwacie gdzie atakują słonie). Poza tym są przypadki kiedy lamparty zabijały młode (ale nadal spooro większe od nich) żyrafy w Afryce oraz wodne bawoły w Indiach i na Cejlonie. Co do gepardów, rodzinna grupa czyli rodzeństwo braci - bo takie grupy tylko spotyka się polujące razem - są w stanie powalić większą zdobycz niż zwyczajowa np. dorosłe gnu lub młoda zebra - na wszystko są dokumenty filmowe lub obserwacyjne. No i jeszcze z afrykańskiej bandy trzeba pamiętać o likaonach, które mimo że najmniejsze i najlżejsze ze wszystkich ssaczych dużych drapieżców są w stanie w grupie upolować nawet młodego bawołu lub dorosłą zebrę.

ODPOWIEDZ