[Opis] Graciliceratops

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Graciliceratops

Post autor: Tomasz »

Wymiary:
- długość: 80 cm??
- wysokość: 40 cm??
- waga: 2 kg??
Występowanie:
- czas: 85-71 Ma lub 99-84 Ma (różne źródła, różne informacje ;))
- miejsce: Mongolia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopia??
Protoceratopsidae??

Gatunki:
Graciliceratops Sereno, 2000
Graciliceratops mongoliensis Sereno, 2000

Graciliceratops był niewielkim dinozaurem rogatym po raz pierwszy opisanym przez Paula Sereno w 2000 roku. Ten nowy rodzaj został opisany na podstawie materiału znalezionego podczas wypraw polsko-mongolskich na pustynię Gobi i zaliczony do gatunku Microceratops gobiensis*. Jednak rodzaj Microceratops został unieważniony, a mongolskie szczą…tki stanowiły podstawę nowego rodzaju Graciliceratops. Jego niekompletny szkielet znaleziono w formacji Sheeregeen Gashoon. Graciliceratops należał do ceratopsów, grupy roślinożernych dinozaurów posiadają…cych papuzie dzioby, które zamieszkiwały tereny obecnej Ameryki Północnej, Azji, Europy i Australii w okresie Kredy. Żywił się najprawdopodobniej paprociami. Zachował się prawie kompletny szkielet, niestety brak przedniej części czaszki i okolicy czołowej. Posiadał małą… okrą…głą… kryzę z okrą…głymi oknami w kości ciemieniowej. Proporcje kończyn oraz budowa stopy wskazuje, że mógł szybko biegać na tylnych kończynach. Jego nazwa znaczy "ubrudzona rogata twarz". Obecnie uważany za przedstawiciela rodziny Protoceratopsidae (według http://www.dinosaurier-web.de).

* Obecnie rodzaj Microceratops został przemianowany na Microceratus przez Mateusa w 2008 roku.

No i tu mam kolejny problem jeżeli chodzi o jego wyglą…d... nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat ;)

Być może tak wyglą…dał Graciliceratops
Obrazek
rekonstrukcja pochodzi ze strony http://internt.nhm.ac.uk
Ostatnio zmieniony 7 września 2008, o 10:29 przez Tomasz, łącznie zmieniany 6 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Pewne uzupełnienie. Ten nowy rodzaj został opisany na podstawie materiału znalezionego podczas wypraw polsko-mongolskich na pustynie Gobi i zaliczony do gatunku Microceratops gobiensis. Jednak rodzaj Microceratops został unieważniony, a mongolskie szczątki stanowiły podstawe nowego rodzaju Graciliceratops mongoliensis. Zachował się prawie kompletny szkielet, niestety brak przedniej części czaszki i okolicy czołowej. Posiadał małą okrągłą kryze z okrągłymi oknami w kości ciemieniowej. Proporcje kończyn oraz budowa stopy wskazuje, że mógł szybko biegać na tylnich kończynach. Raczej był przedstawicielem rodziny Protoceratopsidae. :)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dzięki za informacje.. aha wysłałem Ci PW na temat wiesz czego ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze: Neoceratopia?? / Ceratopsidae
??Neoceratopia jest pewne, bez kursywy
Tomasz pisze:Graciliceratops - Sereno, 2000
Graciliceratops mongoliensis - Sereno, 2000
kursywa

Tomasz pisze: wypraw polsko-mongolskich na pustynie Gobi i zaliczony do gatunku Microceratops gobiensis. Jednak rodzaj Microceratops został unieważniony, a mongolskie szczątki stanowiły podstawe nowego rodzaju Graciliceratops mongoliensis.
>>pustynię
>>podstawę
Tomasz pisze:Obecnie uważany za przedstawiciela rodziny Protoceratopsidae (według www.dinosaurier-web.de).
Pan Tomasz napisał o tym i dlatego jest to informacja wiarygodna, a ta strona uniewiarygadnia ją :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Microceratops gobiensis
Graciliceratops mongoliensis
kursywa
szczątki stanowiły podstawe nowego
podstawę

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:- długość: 80cm??
- wysokość: 40cm??
- waga: 2kg??
między liczbą a skrótem jednostki spacja
Tomasz pisze:- czas: 85-71 MLT lub 99-84 MLT
MLT -> Ma
Tomasz pisze:Neoceratopia?? / Ceratopsidae??
Protoceratopsidae??
Ceratopsidae??
bez kursywy
Tomasz pisze:Gatunki:
Graciliceratops - Sereno, 2000
Graciliceratops mongoliensis - Sereno, 2000
myślnik
Tomasz pisze:pustynie
Gobi i zaliczony do gatunku Microceratops
pustynię
gatunku -> rodzaju
Tomasz pisze:szczątki stanowiły podstawe nowego rodzaju Graciliceratops mongoliensis.
bez "mongoliensis
Tomasz pisze:Żył w późnej kredzie na terenie Mongolii.
to juz wiemy :wink:
Tomasz pisze:zamieszkiwały tereny obecnej Ameryki Północnej i Azji w okresie Kredy.
i prawdopodobnie takze z Europy i Australii

Poza tym, nie zostaly uwzglednione poprawki napisane 2 posty wyzej.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Poza tym, nie zostaly uwzglednione poprawki napisane 2 posty wyzej.
Wszystko to z powodu braku czasu :( Jednak w najbliższym czasie będę miał więcej czasu, dlatego spróbuje wszystko nadrobić i poprawić swoje stare opisy :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Microceratops został renamowany przez Mateusa na Microceratus :wink:

d_m

Post autor: d_m »

"Przemianowany" :wink:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Oki sorki dzięki Dawidzie, tak czy inaczej powinna być o tym wzmianka :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: Dino »

Przy okazji magisterki szybko zahaczyłem o graciliceratopsa. Nie korzystałem z opisu Sebastiana ( :oops: ), który wymagał doprecyzowania i uaktualnienia:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... liceratops

W Internecie niestety nie ma dobrej rekonstrukcji graciliceratopsa, każda z nich zakłamuje proporcje kończyn przednich do tylnych u tego rodzaju (Nobu dodatkowo zrekonstruował go ze zbyt krótką kryzą bez fenestracji).

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: szerman »

Dino pisze:Peter Makovicky w 2002 roku sugerował, że graciliceratops, jako posiadacz mieszanki cech prymitywnych i zaawansowanych, przy jednoczesnym braku autapomorfii jest gatunkiem przejściowym (metagatunkiem) i, aby uniknąć zamieszania, należy zarzucić stosowanie tej nazwy w literaturze, na rzecz wykorzystania numeru katalogowego.
Wg mnie - logicznie (przynajmniej wg mojego mniemania :P) rozumując - każdy gatunek jest gatunkiem przejściowym, czyimś antenatem a czyimś następcą, więc chyba to Makovicky teraz trochę miesza.
Dino pisze:Nobu dodatkowo zrekonstruował go ze zbyt krótką kryzą bez fenestracji
Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam bladego pojęcia, skąd ten facet ma takie "powodzenie" wśród wykorzystywanych (choćby, a może przede wszystkim, na Wiki) swoich rekonstrukcji :| Są nijakie, ani nie są w stylu retro żeby mogły wzbudzać nostalgię, ani nie są bardzo dokładne czy dopracowane pod każdym możliwym względem. Wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie są brzydkie :(
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: Dino »

szerman pisze:
Dino pisze:Peter Makovicky w 2002 roku sugerował, że graciliceratops, jako posiadacz mieszanki cech prymitywnych i zaawansowanych, przy jednoczesnym braku autapomorfii jest gatunkiem przejściowym (metagatunkiem) i, aby uniknąć zamieszania, należy zarzucić stosowanie tej nazwy w literaturze, na rzecz wykorzystania numeru katalogowego.
Wg mnie - logicznie (przynajmniej wg mojego mniemania :P) rozumując - każdy gatunek jest gatunkiem przejściowym, czyimś antenatem a czyimś następcą, więc chyba to Makovicky teraz trochę miesza.
Nie wiem, czy dobrze tłumaczę pojęcie "metagatunek", rozumiany chyba bardziej jako gatunek ancestralny (przynajmniej wg słownika oksfordzkiego). Niekoniecznie jestem przekonany argumentacją Makovicky'ego, chociaż niediagnostyczność materiału sugeruje brak jego wartości jako odrębnego taksonu.

Nobu udostępnia wszystko na otwartej licencji, a jego nowsze prace są już lepsze niż starsze. Swoją drogą - starsze też nie są jakieś szczególnie słabe, wręcz całkiem poprawne.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: nazuul »

Metagatunek to chyba pojęcie wieloznaczne. Z tego co pisze Makovicky (s. 33), to on ma unikalną kombinację cech czyli jest ważny (a przynajmniej był kilkanaście lat temu), patrz też http://hdl.handle.net/2246/5808
Chyba w tej analizie jest pod nazwą Microceratops. Systematyce jeszcze trzeba się przyjrzeć, np. w analizie Chinnery (2004, Prenocerarops) to protoceratopsyd, inaczej Ryan, M.J., Evans, D.C., Currie, P.J., Brown, C.M., Brinkman, D., New leptoceratopsids from the Upper Cretaceous of Alberta, Canada, Cretaceous Research (2012), doi:10.1016/j.cretres.2011.11.018
Forster i Sereno (1999) użyli tej nazwy (cytowane w Makovickym).

Bibliografia wygląda na skąpą, sugestie prócz ww. to:
The Dinosauria
Makovicky w New perspectives on horned dinosaurs
Senter, P. "Analysis of forelimb function in basal ceratopsians." Journal of Zoology 273.3 (2007): 305-314.


inny rysunek, też nienajlepszy: http://camusaltamirano.deviantart.com/a ... -313570470
Dino pisze:Przy okazji magisterki szybko zahaczyłem o graciliceratopsa
napawa optymizmem bo nieceratopsydowe ceratopsy to jedna z najgorzej omówionych w ED grup
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: Dino »

Dzięki za uwagi, Macieju. Ilustracja z DA wygląda lepiej (chociaż tu wydaje się, ze okno skroniowe jest za duże, wciąż bez widocznej fenestracji kryzy; i wciąż zaburzone proporcje kończyn - w tym zdecydowanie zbyt licha kończyna przednia).
Forster i Sereno (1999) użyli tej nazwy (cytowane w Makovickym).
Chyba chodziło o Forster, C.A., and Sereno, P. 1997. The Marginocephalia: a Common Ancestry, p. 317-329. In Farlow, J.O. and Brett-Surman, M.K. (eds.), The Complete Dinosaur, Indiana University Press, Blooming.

Rzeczywiście, pojawia się tam nazwa Graciliceratops przy wymienianych protoceratopsydach (p. 323).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: nazuul »

Wprowadziłem różne poprawki:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=13881

Konieczne są jednak wg mnie dalsze poprawki a niektóre wymagają komentarza:
kończyny przednie szacuje się na 3/4 długości kończyn tylnych
nie są znane dłonie; nie wiem skąd to się wzięło, ale wg Maryańska & Osmólska, 1975 to 0,71.

wymiary w mm:
146 (humerus+radius)
205 (femur+tibia)
258 (femur+tibia+metatarsal III)

ok. 20 cm czaszka
22,2 cm (12 grzbietowych+7 krzyżowych)
Czy to świadczy, że miał ok. 1 m? Nie wiem, ja bym wymiary usunął.
Graciliceratops był roślinożercą, który szybko poruszał się przez większość czasu na dwóch tylnych kończynach. Budowa kończyn przednich, wskazująca na obecność dosyć silnych mięśni, sugeruje, że zwierzę te było czasami czworonożne - np. podczas odpoczynku lub powolnej lokomocji. Kryza, być może pełniąca funkcje pokazowe, lub służąca do identyfikacji osobników w stadzie, była dosyć masywna jak na zwierzę dwunożne.
Min. częściowo za Maryańska & Osmólska, 1975, ale tutaj wg mnie to jest na tyle spekulatywne, że do usunięcia albo przeredagowania (to drugie zrobiłem) - por. np. Makovicky s. 33 oraz http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... toceratops
który ma praktycznie identyczne proporcje kończyn (może więc jego rekonstrukcja się nadaje?)

Z tą kryzą to ona wygląda na małą i lichą, więc skreśliłem.
dorosłe formy mogłyby osiągać ponad 2 metry długości.
nie wiemy na ile był młody, więc nie wiadomo, czy 2 (co pewnie czytelnik zapamięta), czy 1,5, czy może 4 m, więc usunąłem
Możliwe, że fenestracja czaszki u graciliceratopsa nastąpiła niezależnie od bardziej zaawansowanych ceratopsów, na drodze zmniejszenia ciężaru czaszki, niezbędnym przy dwunożnym trybie lokomocji, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji pokazowych kryzy - co wyjaśniałoby wyniki niektórych analiz filogenetycznych (''obserwacje własne'').
Zbyt spekulatywne (zob. wyżej). Sprawdzałeś, że to fenestracja przesądziła o zaawansowanej pozycji np. u Makovick i Norell, 2006 czy Farke i in.?

Do ujednolicenia bibliografia

Przejrzałem The Dinosauria i New perspectives on horned dinosaurs; nie znalazłem nic istotnego
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Graciliceratops

Post autor: Dino »

Dzięki, Macieju; wydaje mi się, że dzięki równoważeniu dwóch podejść (popularyzacyjnego i pobudzającego wyobraźnię oraz technicznego i stricte naukowego) wypracowuje się zadowalający (i czytelnika i autorów) rezultat - oczywiście odnoszę się nie tylko do poniższego opisu :)
nazuul pisze:
kończyny przednie szacuje się na 3/4 długości kończyn tylnych
nie są znane dłonie; nie wiem skąd to się wzięło, ale wg Maryańska & Osmólska, 1975 to 0,71.
To, oczywiście, przybliżenie (jak sam mówisz, nie są znane kompletne kończyny).
nazuul pisze:
Możliwe, że fenestracja czaszki u graciliceratopsa nastąpiła niezależnie od bardziej zaawansowanych ceratopsów, na drodze zmniejszenia ciężaru czaszki, niezbędnym przy dwunożnym trybie lokomocji, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji pokazowych kryzy - co wyjaśniałoby wyniki niektórych analiz filogenetycznych (''obserwacje własne'').
Zbyt spekulatywne (zob. wyżej). Sprawdzałeś, że to fenestracja przesądziła o zaawansowanej pozycji np. u Makovick i Norell, 2006 czy Farke i in.?
Zmiana kodowania dla fenestracji nie ma wpływu na zaawansowaną pozycję graciliceratopsa (wciąż siostrzany do Protoceratopsidae)

ODPOWIEDZ