[Opis] Protohadros (protohadros)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Protohadros (protohadros)

Post autor: Tomasz »

Protohadros (protohadros)

Wielkość:
- długość: 6 m
- masa: 2 t?
Występowanie:
- czas: cenoman 99-93 Ma
- miejsce: formacja Woodbin, okręgu Denton (Teksas)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Iguanodontia
Ankylopollexia
Styracosterna
Hadrosauriformes
Hadrosauroidea (sensu Sereno, 1998)

Etymologia:
Nazwa Protohadros oznacza "pierwszego hadrozaura" (z greki, "protos" znaczy "pierwszy, pierwotny", zaś "hadros" odnosi się do kladu Hadrosauridae), zaś epitet gatunkowy honoruje Gary'ego Byrda.

Opis:
Protohadros to rodzaj średniej wielkości hadrozauroida, który żył podczas późnej kredy na terenach południowych Stanów Zjednoczonych. W 1994 roku paleontolog amator, Gary Byrd odkrył skamieniałości nowego ornitopoda w Mound Flower leżącym w okręgu Denton (północno-centralny Teksas). Jason Head z Dedman College of Humanities and Science opisał je cztery lata później jako należące do najpierwotniejszego hadrozauryda. Kolidowało to z ówczesnym twierdzeniem, według którego hadrozaurydy wyewoluowały w Azji. Jednak w późniejszych pracach Protohadros uważany jest za hadrozauroida. Prieto-Marquez i inni (2006) twierdzą, że gad ten był bardziej zaawansowany od Ouranosaurus i Probactrosaurus, jednak mniej niż Bactrosaurus i Gilmoreosaurus.

Materiał kopalny:
Holotyp (SMU 74582) odkryty w cenomańskich osadach formacji Woodbin datowanych na 99-93 Ma, składał się z prawie kompletnej czaszki oraz odizolowanych kości pozaczaszkowych (fragment kręgu, żebra i kość "stopy"). Innymi szczątkami przypisanymi do tego osobnika rok po jego odkryciu są zęby górnej (SMU 74638) i dolnej szczęki (SMU 73571).

Protohadros byrdi Head, 1998

Obrazek
Rekonstrukcja głowy Protohadros
Ostatnio zmieniony 5 maja 2009, o 19:58 przez Tomasz, łącznie zmieniany 2 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Protohadros (protohadros)

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Ornithopoda
Hadrosauriformes
Iguanodontia
Ankylopollexia

Hadrosauroidea
pomieszana kolejność; poprawnie:
Ornithopoda
Iguanodontia
Ankylopollexia
Styracosterna
Hadrosauriformes
Hadrosauroidea (sensu Sereno, 1998)*

Tomasz pisze:Protohadros to rodzaj średniej wielkości hadrozaura,
hadrozaurokształtnego/hadrozauroida (sensu Sereno, 1998)*
Tomasz pisze:(iguanodontoida - nie aktywne?).
Iguanodontoidea to to samo co Styracosterna (zaznaczyłem pozycję wśród innych taksonów wyżej). Sereno twierdzi (klik), że to jego Styracosterna jest aktywne a Iguanodontoidea nie, lecznie jestem w stanie stwierdzić, czy ma rację.


* O tym dlaczego to jest ważne pisałem tu:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... ght=#31036

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Protohadros (protohadros)

Post autor: nazuul »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php?title=Protohadros&diff=8776&oldid=8083
edycja wymaga komentarza:
1) zastąpiłeś jeden plik innym - usunąłeś z hasła, ale plik wciąż jest. Przez to Plik:Protohadros.jpg staje się bezużyteczny i ląduje w http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Specjalna:Nieużywane_pliki
Inne pliki lądują w tej kategorii, bo je usuwam z haseł i oznaczam kategorią Kategoria:Do_usunięcia (przeważnie podaję też powód, czasem nie jeśli jest oczywisty)
2) "Gates i in. (2011) umieszczają go między Bactrosaurus, a Telmatosaurus"
dlaczego właśnie to? W ich analizie są tylko 4 niehadrozaurydowe iguanodonty. Zresztą czemu wcześniej w opisie pojawiło się powołanie właśnie na Prieto-Marquez i in. (2006) też nie wiadomo. Dlatego zastąpiłem to odesłaniem: "W kwestii filogenezy zob. kladogramy w haśle Iguanodontia", skasowałem też niepotrzebne z bibliografii.
3) zapomniałeś się wpisać (często to się zdarza)
4) nie wiedziałem o co chodzi z "Prieto-Marquez niepewny (2006A czy B?)", ale chyba juz wiem - gdy robiłem te dwa hasła:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Iguanodontia
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Hadrosauridae
to na końcu porozdzielałem kladogramy pomiędzy te dwa hasła i dwie prace Prieto-Marqueza i in. z 2006 r. znalazły się w osobnych hasłach, ale oznaczenie A i B zostało. Teraz to poprawiłem
już chyba znam odp. na pkt 2 - bo patrzałeś w ED do hasła o Hadrosauridae a nie Iguanodontia a skoro nie chodzi o hadrozauryda to należało patrzeć do Iguanodontia :wink: , jak widać protohadros zajmuje różne pozycje
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Protohadros (protohadros)

Post autor: szerman »

nazuul pisze: już chyba znam odp. na pkt 2 - bo patrzałeś w ED do hasła o Hadrosauridae a nie Iguanodontia a skoro nie chodzi o hadrozauryda to należało patrzeć do Iguanodontia :wink: , jak widać protohadros zajmuje różne pozycje
Bingo ;)
Teraz sobie tak myślę, że być może będzie potrzebować napisania od podstaw - wtedy opis będzie pewniejszy.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ