Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

To drugie, Kazimierz Dolny.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Pytanie dotyczy dwóch rodzin ( oraz paru mniejszych) z typu pierścienic, gromady wieloszczetów. Są morskimi filtratorami, do zdobywania pokarmu służy im radiola. Ich polska nazwa to rurówki. Swoje ciało ukrywają w tubach złożonych głównie z ziarenek piasku. Są bogato reprezentowane w zapisie kopalnym, najczęściej znajdywane są tuby(część anatomiczna). W okolicach Kazimierza Wielkiego występuje rodzaj Ditrupa. Od Kredy reprezentowany jest rodzaj typowy jednej z rodzin Serpula. Wymarły rodzaj Rotularia ze względu na wygląd był uznawany za ślimaka.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Nowe pytanie:Jednym z najbardziej znanych stanowisk paleontologicznych w USA jest*** w stanie ***. Znaleziono tam wczesnego teropoda***, jego szkielety są bardzo kompletne i występują w dużych ilościach. Z tamtąd znany jest również drobny raizuch*** jego nazwa oznacza***. Środowisko w tym miejscu było bardzo wilgotne i rosła tam roślinność nagonasienna czego pozostałością jest***.Zwierzęta zginęły prawdopodobnie na skutek***. Stanowisko jest uznawane za***. Formacja*** była miejscem obsadzenia pierwszego odcinka***
PS:Polecam bardzo film "Dinozaury Żyją". W nim jest zawarta część odpowiedzi:)

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
17 lutego 2022, o 12:56
Pytanie dotyczy dwóch rodzin ( oraz paru mniejszych) z typu pierścienic, gromady wieloszczetów. Są morskimi filtratorami, do zdobywania pokarmu służy im radiola. Ich polska nazwa to rurówki. Swoje ciało ukrywają w tubach złożonych głównie z ziarenek piasku. Są bogato reprezentowane w zapisie kopalnym, najczęściej znajdywane są tuby(część anatomiczna). W okolicach Kazimierza Wielkiego występuje rodzaj Ditrupa. Od Kredy reprezentowany jest rodzaj typowy jednej z rodzin Serpula. Wymarły rodzaj Rotularia ze względu na wygląd był uznawany za ślimaka.
No i dlatego miałem problem z odpowiedzią. Ditrupa, Serpula i Rotularia nie budują swoich rurek z ziarenek piasku, tylko z węglanu wapnia! Przy okazji, nazwa "wieloszczety" nie ma już raczej statusu taksonomicznego (a najczęściej znajdujemy ich szczęki - skolekodonty), a "rurówki" - szczerze mówiąc, pierwsze słyszą, ale wujek Google podpowiada, że to raczej zwyczajowa nazwa jednego rodzaju.
Wklejam fotkę serpulidów z Opola :)
IMAG2407_BURST013a.jpg

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Prawda, sabellidy budują z ziarenek piasku, a serpulidy z węglanu wapnia. Wieloszczety prawdopodobnie parafiletyczne. Rurówki-potoczna nazwa. Przepraszam za błędy, ale dopiero się uczę. Mam nadzieję, że w następnym nie będzie tyle błędów. A więc:
Pytanie dotyczy dwóch rodzin ( oraz paru mniejszych) z typu pierścienic, gromady wieloszczetów(skelodontów) . Są morskimi filtratorami, do zdobywania pokarmu służy im radiola. Ich polska potoczna nazwa to rurówki. Swoje ciało ukrywają w tubach złożonych głównie z ziarenek piasku lub węglanu wapnia. Są bogato reprezentowane w zapisie kopalnym, najczęściej znajdywane są tuby(część anatomiczna). W okolicach Kazimierza Dolnego występuje rodzaj Ditrupa. Od Kredy reprezentowany jest rodzaj typowy jednej z rodzin Serpula. Wymarły rodzaj Rotularia ze względu na wygląd był uznawany za ślimaka.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Nie masz za co przepraszać, każdy robi drobne błędy, a zagadka była fajna.!

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Dzięki bardzo! A przy okazji mała podpowiedź:)
Jednym z najbardziej znanych stanowisk paleontologicznych w USA jest*** w stanie ***. Znaleziono tam wczesnego teropoda***, jego szkielety są bardzo kompletne i występują w dużych ilościach. Z tamtąd znany jest również drobny raizuch*** jego nazwa oznacza***. Środowisko w tym miejscu było bardzo wilgotne i rosła tam roślinność nagonasienna czego pozostałością jest***.Zwierzęta zginęły prawdopodobnie na skutek powodzi. Stanowisko jest uznawane za***. Formacja*** była miejscem obsadzenia pierwszego odcinka***

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jednym z najbardziej znanych stanowisk paleontologicznych w USA jest Whitaker (Ghost Ranch) quarry (stanowisko Whitakera, kilka nazw funkcjonuje) w stanie Nowy Meksyk. Znaleziono tam wczesnego teropoda Rioarribasaurus*, jego szkielety są bardzo kompletne i występują w dużych ilościach. Stamtąd** znany jest również drobny rauizuch*** Effigia, jego nazwa oznacza duch. Środowisko w tym miejscu było sezonowo**** bardzo wilgotne i rosła tam roślinność nagonasienna czego pozostałością jest skamieniały las. Zwierzęta zginęły prawdopodobnie na skutek powodzi lub suszy****. Stanowisko jest uznawane za istotne stanowisko paleontologiczne/obiekt światowego dziedzictwa paleontologicznego/skarb narodowy (różne określenia można wskazywać, możliwe, że ma jakiś status prawny, w Polsce byłoby pewnie stanowiskiem dokumentacyjnym). Formacja Chinle była miejscem***** obsadzenia pierwszego odcinka kultowego serialu Wędrówki z dinozaurami.

* ;) , oryginalny, fragmentaryczny materiał C. bauri to niekoniecznie ten sam gatunek co ten dobrze znany ze stanowiska Whitakera, oczywiście przeniesiono status typowego materiału celofyza na okaz Ghost Ranch a pierwotny materiał mają wszyscy gdzieś
** Z tamtąd -> stamtąd
*** dodałem „u”, ale widzę, spolszczenie bez „u” też funkcjonuje, choć wydaje mi się nieuprawnionym uproszczeniem
**** zdaje się, że były też okresy suche, info z opisu w ED
***** formacja to grupa skał, wyodrębniona na podstawie naszych niezupełnie ścisłych kryteriów. To nie jest fizycznie istniejący, odrębny obiekt. Zob. np. grafikę: https://i.ytimg.com/vi/8hlERAPWm6c/maxresdefault.jpg
Formacją może być tu np. warstwa skał oznaczona pomarańczowo podpisana „Kd”. Spoczywają w niej np. szczątki celofyza, postozucha itd., a w „Kb” są np. skały pochodzące z permu. Formacja „Kb” to określona część przestrzeni, ma widoczne tu umiejscowienie wśród innych skał. Trudno zatem powiedzieć, aby formacja była „miejscem”, gdzie toczy się akcja WWD.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
8 lutego 2022, o 18:35
Spodziewam się, że część osób już zna rozwiązanie zagadki, ale według Kodeksu Nazuula powinienem wstawić jedną odpowiedź, aby podwyższać rangę:)
Jakkolwiek dziwnie może to zabrzmieć z moich ust: nie znam kodeksu :)
Podaję podpowiedzi lub „podpowiedzi” aby przypomnieć o temacie, czasem aby odkryć jakąś kartę.

Gdy miałem 12 lat to wałkowałem Jurassicę i książki dla dzieci.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Dobra odpowiedź! Dziękuję za sprostowania:)
Stanowisko jest uznawane za istotne stanowisko paleontologiczne/obiekt światowego dziedzictwa paleontologicznego/skarb narodowy (różne określenia można wskazywać, możliwe, że ma jakiś status prawny, w Polsce byłoby pewnie stanowiskiem dokumentacyjnym)
Wszystkie odpowiedzi poprawne, mogło być też lagerstatten.
Jakkolwiek dziwnie może to zabrzmieć z moich ust: nie znam kodeksu :)
Podaję podpowiedzi lub „podpowiedzi” aby przypomnieć o temacie, czasem aby odkryć jakąś kartę.
To oczywiście żart :-D , chodziło o chyba pierwsze strony quizu. Tam napisałeś, że w ten sposób będziesz podwyższał rangę.
Gdy miałem 12 lat to wałkowałem Jurassicę i książki dla dzieci.
Mały off topic: Ja zainteresowałem się dinozaurami w wieku 5 lat za sprawą filmu "Tarbozaur" i "Marsz Dinozaurów". W wieku 7 lat miałem już wszystkie encyklopedie dla dzieci. W wieku 10 lat trochę poważniej zacząłem podchodzić do paleo i w wieku 11 lat dołączyłem do forum:) Oczywiście mam pewne marzenie, aby zostać...
Twoja kolej na pytanie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Podwyższanie liczby postów to tylko efekt uboczny. :)

Co to jest:
4.png
Wiem, że na tym etapie jest to niemożliwe do odgadnięcia, ale ma to jakiś cel.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

E tam, niemożliwe. Wstawiłem kiedyś na forum fotkę krewniaka - też śmieciarza 😛 Fajna zagadka, więc milczę 😉

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jeżeli potrafisz poznać co to po wstawionym obrazku, to tym bardziej odpowiedz, później już nie będzie takiego efektu.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

To larwa sieciarki Hallucinochrysa diogenesi z kredy Hiszpanii. No a właściwie fragment jej rekonstrukcji. Te wyrostki służyły gromadzeniu śmieci, stąd epitet gatunkowy (zob. zespół Diogenesa). Funkcja - kamuflaż.

Podobna larwa (sfotografowana na kuble na śmieci) tu: http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?p=68101#p68101

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Udało Ci się - to nie to!
Jednak na tyle blisko i póki co mój obrazek tak mało odsłania, że zastanawiam się, czy nie uznać. Poczekam, może ktoś trafi, niedługo więcej danych będzie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Ach, no tak! Pewnie chodzi o któreś z późniejszych odkryć. Larwa z kredy Birmy?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tak
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Doczytałem, że forma z Birmy w 2016 roku została określona mianem morfotypu CI. Czy później została nazwana, czy zadawać?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

O ile wiem okaz BA12018 był wzmiankowany później tylko raz.

B. Wang, F. Xia, M. S. Engel, V. Perrichot, G. Shi, H. Zhang, J. Chen, E. A. Jarzembowski, T. Wappler, J. Rust, Debris-carrying camouflage among diverse lineages of Cretaceous insects. Sci. Adv. 2, e1501918 (2016). https://doi.org/10.1126/sciadv.1501918

Wrzucę rekonstrukcję i zdjęcie z tej pracy:
Załączniki
1.png
BA12018.png
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Pytanie o trzy grupy ważne w biostratygrafii.
(...) to organizmy o niepewnej pozycji taksonomicznej. Jedną z propozycji było, że są to jaja. Najnowsze badania sugerują jednak, że to nie zwierzęta.
Kolejną grupą są (...). Niedawno opisano pierwszy okaz z bursztynu.
(...) przez wiele lat były grupą o niepewnej pozycji taksonomicznej, ale w XX wieku udało się je pewnie sklasyfikować. Najnowsze analizy sugerują, że grupa ta wcale nie wymarła, wbrew temu co się wcześniej o niej mówiło.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

1.Akrytarchy 2.Jakiego wieku bursztyn?:) 3.Graptolity (żyjąca Rhabdopleura)

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

1. Chyba nie mogę uznać. O akritarchach wiadomo od dawna, że to grupa sztuczna, obejmująca - między innymi - zielenice i jaja zwierząt... Mi chodziło o klad. Przepraszam, nie doprecyzowałem.
2. Kreda.
3. Bingo!

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

1. Jedyne co znalazłem z akrytarchami związane to formacja Doushantuo tam bakterie siarkowe zostały wzięte za embriony.
2. Amonity (Puzosia)

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

1. Podpowiadam - chodzi o grupę paleozoiczną, nie zaliczaną do akritarchów.
2. Bingo!

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Chitynozoa!!!

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Quiz

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Chitinozoa - zgadza się! Brawo, zadajesz!

ODPOWIEDZ