Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Zmiana odpowiedzi:
Mimetaster florestaensis.
Tremadok.
Opisany:
Aris, M.J., Corronca, J.A., Quinteros, S., and Pardo, P.L. 2017. A new marrellomorph euarthropod from the Early Ordovician of Argentina. Acta Palaeontologica Polonica 62 (1): 1–8. http://dx.doi.org/10.4202/app.00240.2016
Artykuł dostępny od 4.11.2016 r.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Ostatnia podpowiedź :) Jest taksonem siostrzanym dla rodzaju Mimetaster i dokładnie żył w piętrze kat.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Pablo T pisze:
3 kwietnia 2022, o 20:40
Pochodzi on z Ameryki Południowej.
Co do miejsca odkrycia napisałem źle za co mocno przepraszam. Pochodzi z Ameryki Północnej, z formacji Kirkfield z prowincji Ontario, Kanada.

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Rozwiązaniem zagadki był nowo opisany marellomorf - Tomlinsonus dimitrii

https://novataxa.blogspot.com/2022/03/t ... s.html?m=1

Joseph Moysiuk, Alejandro Izquierdo-López, George E. Kampouris and Jean-Bernard Caron. 2022.
A New Marrellomorph Arthropod from southern Ontario: A Rare Case of Soft-tissue Preservation on A Late Ordovician Open Marine Shelf. Journal of Paleontology. First View, 1 - 16
https://www.cambridge.org/core/journals ... 8AE26BA1B0

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tak, też na niego trafiłem. Proponuję uznać odpowiedź z furką z Maroka :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Na przyszłość będe dawał łatwiejsze pytania :) Teraz coś prostrzego. Z jakiego miejsca pochodzi ta skamieniałość?
Załączniki
frill.jpg

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Z Ameryki Północnej :lol: A tak na serio to z USA, wydaję mi się, że to jakiś nieopisany krewny Diabloceratopsa.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

To jest znacznie trudniejsze niż marellomorfy, pewnie nie powinienem wskazywać swojej metodologii szukania odpowiedzi, ale niech będzie: wrzuciłem do scholar.google.com marrellomorph ordovician i jest art. z APP o formach opisywanych w XIX w. Pasuje, więc odpowiadam. :)
Co do nowej zagadki: w ww. sposób nie da się odszukać. Na pewno Laramidia. Spróbuję zawęzić: Alberta, Montana, Utah, Nowy Meksyk.
Wstępnie wykluczyłem nazwane taksony i ich bardziej znane okazy, to jest albo jakiś niediagnostyczny fragment, albo nienazwany centrozauryn (zwraca uwagę brak małych najbardziej przyśrodkowych epiparietales), może materiał zaliczony do jakiegoś rodzaju (możliwe, że Diabloceratops sp.).
Strzelam Medusaceratops sp., zatem Montana.

PS Znalazłem podobny okaz, ale trochę mi się nie zgadza, możliwe, że jest sfotografowany z innej strony i pod innym kątem:
Załączniki
centrosaurin.png
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

To jest nienazwany okaz centrozauryna UMNH VP 20600 pochodzący z tej samej formacji co Diabloceratops eatoni i Machairoceratops cronusi oraz UMNH VP 9549 - Wahweap Formation. Został on wspomniany w pracy Loewena i in.

Loewen, Mark A., et al. "Ceratopsid dinosaurs from the Grand Staircase of southern Utah." At the Top of the Grand Staircase: the Late Cretaceous of (2013): 488-503.

https://scholar.google.pl/scholar?hl=pl ... Utah&btnG=

Rozwiązanie zagadki uznane :)

Przy okazji jego rekonstrukcja autorstwa Andreya Atuchina

Miejsce skąd pochodzi rekonstrukcja i zdjęcie z zagadki
https://prehistoric-wiki.fandom.com/wiki/UMNH_VP_20600
Załączniki
UMNH  VP  20600.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Uznane, ale kto zadaje?
Ja bym powiedział, że USA to dobra odpowiedź, skoro nie było określone, jak bardzo sprecyzowane ma być miejsce. Rozpoznanie elementu jako krewniaka diabloceratopsa świadczy o wiedzy paleontologicznej.
Wrzucona przeze mnie fotka jest właśnie z tej publikacji (jak i poprzedni przedmiot zagadki - przypadek? :) ).
Wrzuciłem "UMNH VP 20600" do wyszukiwarki i trafiłem na tą stronę. Mam jednak wątpliwości, czy to rzeczywiście ten okaz. Lewy róg na tym kolorowym nie ma zagięć widocznych na obu na czarno-białym, to raczej powinno być widoczne nawet od drugiej strony. Nie wiadomo, skąd jest to zdjęcie.
Przejrzałem hasło o triceratopsie na tej stronie i są różne większe i mniejsze błędy, co jest zrozumiałe. Hasło bazuje na źródłach internetowych (filmy z YT, twitter, fb itp.). To też mogę zrozumieć. Gorzej, że tam są czyste fantazje o rzekomo przeprowadzonych badaniach:
https://prehistoric-wiki.fandom.com/wiki/Triceratops#Ontogeny pisze:In 2011, Jack Horner performed a study where he cut open Dinosaur skulls. He was searching for immature bones within the skulls of the animals. Some of the animals that were dissected were Nedoceratops, Ojoceratops, Tatankaceratops, Triceratops and Torosaurus.

From the study, it was concluded that the animals were all growth stages. The growth of Triceratops goes in order, as the following from youngest to oldest: Ojoceratops, Triceratops, Nedoceratops, Tatankaceratops, and Torosaurus. Because Ojoceratops, Tatankaceratops, Nedoceratops and Torosaurus were all discovered after Triceratops, they are now invalid genera and considered synonyms of Triceratops or nomen dubium.
Atuchin to mistrz, jeden z kilku najlepszych. Pewnie nawet kiedyś widziałem ten obraz - sporo ich jest. Mam wątpliwości jednak, czy faktycznie nie powinno być epiossyfikacji między tymi dużymi na szczycie kryzy a tymi na dole.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Nie sprezycowałem miejsca, ale chodziło mi o sam kraj, gdzie znaleziono tą skamieniałość, czyli USA, dlatego zagadkę daje
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn, bo pierwszy dał dobrą odpowiedź.

O tych nienazwanych ceratopsach dowiedziałem się z tej prezentacji prowadzoną przez Savannah Carpenter i wystąpił w niej paleontolog James Kirkald, który opisał diabloceratopsa i myślę, że jest to wiarygodne źródło i te zdjęcia co były w zagadce były właśnie w tej prezentacji.

Tu jest link
https://youtu.be/Qr7u0U4u5bo

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Przepraszam za opóźnienie, miałem konkurs wojewódzki z geografii, więc nie miałem zbytnio czasu. Zagadka dotyczy pewnego rodzaju taksonu, który odznacza się*. Jego nazwa to**. Przykładem jest ***, którego kość jest widoczna na obrazku, który zaraz wyślę :)

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

już jest:
Załączniki
zagadka.png

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Trudne. Na szczęście wyszukiwarka po wpisaniu femur dinosauria dała radę:
https://www.researchgate.net/figure/The ... _255572857

Zagadka dotyczy pewnego rodzaju taksonu, który odznacza mniejszy krętarz kości udowej ulokowany proksymalnie, niżej niż większy. Jego nazwa to Tetanurae. Przykładem jest Megalosaurus bucklandii OUMNH J.13561, którego kość jest widoczna na obrazku.
Pablo T pisze:
7 kwietnia 2022, o 17:50
O tych nienazwanych ceratopsach dowiedziałem się z tej prezentacji prowadzoną przez Savannah Carpenter i wystąpił w niej paleontolog James Kirkald, który opisał diabloceratopsa i myślę, że jest to wiarygodne źródło i te zdjęcia co były w zagadce były właśnie w tej prezentacji.

Tu jest link
https://youtu.be/Qr7u0U4u5bo
Na stronie nie podano źródła ilustracji.
Godzinny film - nie ma szans żebym go obejrzał, w ogóle sporadycznie cokolwiek paleontologicznego oglądam, >99% źródła pisemne.
Kriolofozaur Szymon Jagusztyn pisze:
9 kwietnia 2022, o 19:01
Przepraszam za opóźnienie, miałem konkurs wojewódzki z geografii, więc nie miałem zbytnio czasu. Zagadka dotyczy pewnego rodzaju taksonu, który odznacza się*. Jego nazwa to**. Przykładem jest ***, którego kość jest widoczna na obrazku, który zaraz wyślę :)
Też kiedyś uczestniczyłem w takich konkursach, ale z biologii. Problemem był brak chęci do ukierunkowanego przygotowywania się na nie – tj. takiego, które stosowali inni, bo oczywiście nieraz czytałem czy oglądałem różne źródła wiedzy z ciekawości.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Oczywiście dobrze, ale chodzi tu o coś stricte taksonomicznego, oczywiście związanego z Megalozaurem, ale dotyczy to bardzo wielu rodzajów zwierząt i jest znacznie bardziej ogólne. Jeszcze zostawiam, ale następna zagadka jest już zarezerwowana dla Nazuula:)
Też kiedyś uczestniczyłem w takich konkursach, ale z biologii. Problemem był brak chęci do ukierunkowanego przygotowywania się na nie – tj. takiego, które stosowali inni, bo oczywiście nieraz czytałem czy oglądałem różne źródła wiedzy z ciekawości.
Wygrałem w zeszłym roku biologiczny, więc teraz przerzuciłem się na geografię. Niestety mam taką tendencję, że ucząc się gospodarki kończę w geologii :lol: Na szczęście zanim się przerzucę to zdążę większość zapamiętać. Ale wystarczy off-topów.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Gratuluję. Każdy szuka swojej drogi, możliwe, że ostatecznie wylądujesz zupełnie gdzie indziej niż zakładasz.

Tak ogólne sformułowanie zagadki może powodować wiele poprawnych odpowiedzi, więc proponuję wskazać, o co chodziło. Pewnie o takson-worek (takson-śmietnik?). Najpierw podejrzewałem, że coś z czwartym krętarzem, zaznaczonym gwiazdką na rysunku. Trzeba też uważać na słownictwo, określenie "rodzaj" ma ustalone znaczenie w biologii, więc inne (potoczne) użycie terminu musi jasno wynikać z kontekstu.

To zadaję:
Rodzaj + filogeneza.
Załączniki
First evidence of extraterrastial unidentified flying object in stage 3 Cambrian.png
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Tak, chodziło o takson worek. Następnym razem bardziej to sprecyzuję. Stwora z zagadki znam, ale żeby nie tworzyć ciągu zaczekam na innych.
Gratuluję. Każdy szuka swojej drogi, możliwe, że ostatecznie wylądujesz zupełnie gdzie indziej niż zakładasz.
Dziekuję bardzo, oj chyba nie w moim przypadku, ale już nie będę się rozpisywał bo to Quiz stanie się taksonem-workiem. :-D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Wiesz, to odpowiadaj! Wg mnie to dość trudna zagadka.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Zwierzę z zagadki wygląda mi na jakiegoś przedstawiciela Radiodonta.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Blisko, ale to nie radiodont.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Quiz

Post autor: Lythronax »

Pewnie jest bliskim krewnym stawonogów. Czy te zwierzę z zagadki pochodzi z Chengjang lub Burgess Shale?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tak. Tak.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

To oczywiście Isoxys, o niepewnej taksonomii, obecnie można tylko powiedzieć, że jest stawonogiem z rodziny Isoxidae. Jest prawdopodobnie blisko spokrewniony z Radiodontami i Megacheiranami.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Na rekonstrukcji jest Isoxys curvirostratus z Fu, D.−J., Zhang, X.−L., and Shu, D.−G. 2011. Soft anatomy of the Early Cambrian arthropod Isoxys curvirostratus from the Chengjiang biota of South China with a discussion on the origination of great appendages. Acta Palaeontologica Polonica 56 (4): 843–852. http://dx.doi.org/10.4202/app.2010.0090

Taksonomia faktycznie jest dość niepewna (Isoxyidae raczej niż Isoxidae, jest też Isoxyida - do obu rodzaj musi z definicji należeć). Coś takiego znalazłem:
Ceccolini F, 2022 - In memory of Alberto Mario Simonetta (1930-2021). Natural History Sciences, Milano http://dx.doi.org/10.4081/nhs.2022.575 pisze:Isoxyida Simonetta & Delle Cave, 1975 † (see list n. 104: p. 31)
Name established as Isoxyda Simonetta & Delle Cave, 1975 (even if not marked as new order)
and correct in Isoxyida Simonetta & Delle Cave, 1975 by Hou & Bergström (1997). Valid
according to Aria & Caron (2015), who report the original name. Arthropoda incertae sedis.
Bardziej istotna i interesująca od taksonomii jest filogeneza. Np. z niegotowej a interesującej pracy:
Zhang, C. et al. (2021) Differentiated appendages in Isoxys illuminate origin of arthropodization https://doi.org/10.21203/rs.3.rs-861892/v1 pisze:Isoxys may be the outgroup to other deuteropods, rather than Kylinxia (contra ref. 02).
The maximum parsimony analysis with implied weights (Fig. 3e; Extended Data Fig. 5a)
resolves isoxyids as a paraphyletic grade and the earliest branching members of Deuteropoda, and
Kylinxia as a stem-group chelicerate, while equal weights maintain Kylinxia as the outgroup of
Deuteropoda in all parsimonious trees (Fig. 3f; Extended Data Fig. 5b). These results carry different
evolutionary implications. Under the Isoxys-first scenario, the arthropodized ventral appendages have a
single origin at the base of Deuteropoda, and trunk arthrodization is a synapomorphy of crown-group
Euarthropoda (Fig. 3e). The Kylinxia-first scenario also supports a single origin for arthropodized ventral
appendages, but requires the repeated evolution of trunk arthrodization in Kylinxia, its loss among
isoxyids, and reappearance in crown-group Euarthropoda (Fig. 3f). Thus, Isoxys-first represents the most
parsimonious hypothesis for the origin of arthropodization and arthrodization within the euarthropod
stem lineage from a character transformation perspective.
Bayesian inference supports Kylinxia as the outgroup of Deuteropoda and the monophyly of isoxyids
(Fig. 3g; Extended Data Fig. 5c). This result provides two equally parsimonious scenarios of character
evolution: either a single origin for trunk arthrodization in Deuteropoda (evidenced by Kylinxia) with
secondary loss among monophyletic isoxyids, or the repeated evolution of trunk arthrodization in
Kylinxia and crown-group Euarthropoda.
... it appears that the unique morphology of Kylinxia may be responsible for character conflict within the euarthropod stem lineage.
Obstawiam, że zastosowanie takiej techniki do zbadania innych taksonów z tej części drzewa też by mogło ujawnić arthropodization czy arthrodization (może jakieś polskie odpowiedniki są na to).
Używając spolszczonych nazw należy je traktować jak słowa pospolite, czyli małą literą: Radiodonta to radiodonty.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Quiz

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Zagadka: Najstarszy pająk morski, miejsce znalezienia, czas i cecha potwierdzająca jego przynależność do Chelicerata

ODPOWIEDZ