Cechy sejmurii

Dyskusje na temat płazów kopalnych.
BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Cechy sejmurii

Post autor: BartekChom »

Np. Tree of Life podaje, że lepospondyle i współczesne płazy są bliższe owodniowcom niż sejmuria, ale ma ona podobno kilka cech gadów, np. jeden kłykieć potyliczny (a na dodatek ssaki mają dwa) i pazury. Czy uważa się, że te cechy rozwinęły się u niej niezależnie, czy też u przodków współczesnych płazów wystąpiła rewersja? Przy okazji na jakiej podstawie zaliczano tradycyjnie Embolomeri do antraktozaurów?

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Czy uważa się, że te cechy rozwinęły się u niej niezależnie
Jeden kłykieć potyliczny musiał się u niej i u gadów pojawić niezależnie, skoro ssaki mają dwa to ostatni wspólny przodek dzisiejszych owodniowców też posiadał dwa kłykcie. Możliwe też że u synapsydów nastąpiła rewersja, albo sejmuria jest potomkiem tego przodka owodniowców a interpretacja kijanek jako należących do niej jest błędna. Antrakozaury są uznawane za przodów gadów głównie na podstawie budowy kręgów i podstawy czaszki, a lepospondyle zdaje się mają zupełnie inną budowę ucha aniżeli owodniowce. Na Tree of Life jest dość wiele "mało popularnych" informacji np. współczene płazy są wywodzone od mikrozaurów

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

hanys pisze:albo sejmuria jest potomkiem tego przodka owodniowcĂłw
Przepraszam, ktĂłrego przodka?
hanys pisze:Antrakozaury są uznawane za przodów gadów głównie na podstawie budowy kręgów i podstawy czaszki
Czy są jakieś powody, żeby sądzić, że antrakozaury były bardziej lądowe niż inne płazy?
hanys pisze:lepospondyle zdaje się mają zupełnie inną budowę ucha aniżeli owodniowce.
A jak się ma ucho owodniowców do ucha antrakozaurów?
hanys pisze:Na Tree of Life jest dość wiele "mało popularnych" informacji np. współczesne płazy są wywodzone od mikrozaurów
Na pierwszy rzut oka to wydaje się logiczne. Małe, jaszczurkowate - mikrozaury były podobne do płazów ogoniastych. Jakie są problemy?

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Przepraszam, ktĂłrego przodka?
ostatniego wspĂłlnego
Czy są jakieś powody, żeby sądzić, że antrakozaury były bardziej lądowe niż inne płazy?
nic takiego nie napisałem :D choć niektóre były lądowe (skrócenie ciała, proporcje jak u wczesnych gadów) inne były wodne (np. Pteroplax, Eogyrinus)

Małe, jaszczurkowate - mikrozaury były podobne do płazów ogoniastych.
pozory mylą, czaszki najprymitywniejszych płazów (współczesnych) są podobne do temnospondylowych, Gerobatrachus może byc ogniwem łączącym


w tej chwili nie mam materiałów aby stwierdzić jakie tetrapody miały wycięcia uszne, a na nich rozpiętą błone bębenkową, ale antrakozaury raczej ich nie miały, uważa się że przodek gadów też ich nie miał bo u nich błona znajduje się dużo niżej

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

hanys pisze: ostatniego wspĂłlnego
Ktoś to uważa za prawdopodobne?
nic takiego nie napisałem :D
Wiem. Po prostu ogólnie tak sugerują, np. w artykule Proterogyrinus na polskiej Wikipedii.
choć niektóre były lądowe (skrócenie ciała, proporcje jak u wczesnych gadów) inne były wodne (np. Pteroplax, Eogyrinus)
A czy są jakieś wskazówki, jak bardzo polifiletyczna była (i jest) grupa bardziej lądowych czworonogów? I jak bardzo były one ladowe w porównaniu do np. salamandr.
pozory mylą, czaszki najprymitywniejszych płazów (współczesnych) są podobne do temnospondylowych, Gerobatrachus może byc ogniwem łączącym


w tej chwili nie mam materiałów aby stwierdzić jakie tetrapody miały wycięcia uszne, a na nich rozpiętą błone bębenkową, ale antrakozaury raczej ich nie miały, uważa się że przodek gadów też ich nie miał bo u nich błona znajduje się dużo niżej
Aha.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

BartekChom pisze:
hanys pisze: ostatniego wspĂłlnego
Ktoś to uważa za prawdopodobne?
wydaje mi się że nie, ktoś moze głosić takie teorie (nie dam sobie uciąc ręki że nie) ale nikt nie bierze tego na poważnie.

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

Ojej. A dlaczego najpierw napisałeś o jakimś przodku, potem napisałeś, że to ostatni wspólny, a potem, że nikt tego nie traktuje poważnie.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

hanys pisze:skoro ssaki mają dwa to ostatni wspólny przodek dzisiejszych owodniowców też posiadał dwa kłykcie. Możliwe też że u synapsydów nastąpiła rewersja, albo sejmuria jest potomkiem tego przodka owodniowców
BartekChom pisze:najpierw napisałeś o jakimś przodku
z kontekstu wynika o jakiego przodka chodzi

BartekChom pisze:...Ĺźe nikt tego nie traktuje powaĹźnie.
Sugeruję, że taka możliwość [sejmuria jako potomek 1)ost. wsp. przodka zauropsydów i synapsydów albo 2)pierwszego owodniowca-pierwszego z błonami płodowymi] mogła być brana pod uwagę (bo w paleontologi nic nie jest na 100% pewne), ale nie jest to teza z którą się spotkałem. Ktoś mógł tak w pracy naukowej napisać skoro Westlothiana raz jest uważna za najstarszego gada, raz za sejmuriomorfa a w innych opracowaniach za jeszcze prymitywniejszego tetrapoda. Jak widzisz rozrzut taksonów u różnych autorów jest dość duży.

BartekChom
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 51
Rejestracja: 7 lutego 2009, o 18:29

Post autor: BartekChom »

hanys pisze: z kontekstu wynika o jakiego przodka chodzi
Ojej. Gapa za mnie.

hanys pisze: Sugeruję, że taka możliwość [sejmuria jako potomek 1)ost. wsp. przodka zauropsydów i synapsydów albo 2)pierwszego owodniowca-pierwszego z błonami płodowymi] mogła być brana pod uwagę (bo w paleontologi nic nie jest na 100% pewne), ale nie jest to teza z którą się spotkałem. Ktoś mógł tak w pracy naukowej napisać skoro Westlothiana raz jest uważna za najstarszego gada, raz za sejmuriomorfa a w innych opracowaniach za jeszcze prymitywniejszego tetrapoda. Jak widzisz rozrzut taksonów u różnych autorów jest dość duży.
Aha.

ODPOWIEDZ