dr Gerta Keller o nowym pomy??le na wymieranie K/Pa

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
d_m

dr Gerta Keller o nowym pomy??le na wymieranie K/Pa

Post autor: d_m »

Onet.pl pisze:WyginiÄ?cie dinozaur??w - nowa hipoteza

Dinozaury wyginÄ???y w wyniku uderzenia meteorytu, kt??ry spad?? na ZiemiÄ? 300 tysiÄ?cy lat po asteroidzie obwinianym do tej pory o zag??adÄ? prehistorycznych gad??w.

Dr Gerta Keller z Princeton University uwa??a, ??e meteor, kt??ry 65 milion??w lat temu pozostawi?? po sobie krater Chicxulub u wybrze??y Meksyku, nie by?? wystarczajÄ?co du??y, aby doprowadziÄ? do ca??kowitego wyginiÄ?cia dinozaur??w i stanowi?? jedynie „rozgrzewkÄ?” przed kolejnym gigantycznym uderzeniem, kt??re mia??o miejsce 300 tysiÄ?cy lat p????niej.

Niestety do tej pory naukowcom nie uda??o siÄ? ustaliÄ? miejsca, w kt??rym dosz??o do zderzenia olbrzymiego asteroidu z ZiemiÄ?, chocia?? istniejÄ? dowody ??wiadczÄ?ce o tym, ??e mo??e to byÄ? krater Shiva w Indiach o ??rednicy prawie 500 kilometr??w.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Czyli ta s??ynna "Nemezis" nie byla ostatnim gwo??dziem do trumny nieptasich dinozaur??w.
Geologia UW

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Post autor: minmi »

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dwie komety zabiły wszystkie dinozaury. Gdyby nawet wyziewy wulkaniczne się nasiliły, to przecież zabiłyby tylko małe, przyziemne zwierzęta- w końcu dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza. Wydaje mi się, że jakaś wada genetyczna lub choroba stopniowo je zabijała, ale to tylko moje zdanie.
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Przyczyn było sporo - wulkanizm, komety, zmiana poziomu mórz.

Wada genetyczna - niemożliwe. Musiała by sie pojawić u wszystkich dużych zwierząt jednocześnie (65,5 Ma), co jest skrajnie nieprawdopodobne. Pamietajmy, że wyginęło też wiele ptaków, ssaków, gadów morskich i powietrznych, główonogów... długo by wynmnieniać.

EDIT
Znanazłem artykuł na medal na ten temat we wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cretaceous ... tion_event
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

minmi pisze:Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dwie komety zabiły wszystkie dinozaury. Gdyby nawet wyziewy wulkaniczne się nasiliły, to przecież zabiłyby tylko małe, przyziemne zwierzęta- w końcu dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza. Wydaje mi się, że jakaś wada genetyczna lub choroba stopniowo je zabijała, ale to tylko moje zdanie.
polecam ksiażke Ewolucja i zagłada. Wielkie wymieranie i jego przyczyny. Bardzo przystępnie jest tam opisana ta katastrofa (inne też :) ). Ta lektura na pewno poszerzy twoją wiedze na temat wielkich wymierań, warto przeczytać

ODPOWIEDZ