Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Tomasz Singer »

Zajmuję się tym problemem od jakiegoś czasu. Ostatnio wykonałem taki diagram. Grubość słupka zależy od ilości stanowisk i gatunków, które w tym czasie występowały na danym kontynencie.
Objaśnienia : AIA to Antarktyda, Subkontynent Indyjski i Australia, które przez większą część trwania ery mezozoicznej były ze sobą połączone.
Załączniki
skanowanie0001.jpg
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: szerman »

Jak już się wypowiadałem na FB, ciekawa sprawa :) Zadziwia mnie praktyczny brak odkryć w "AIA" nie tylko środkowo, ale i późnojurajskich. No i z tego diagramu wynikałoby, że to nie środkowa jura, a "najwcześniejsza" kreda charakteryzowałaby się najrzadszymi odkryciami.

I jak widać - jakby niepisana zasada paleontologii - z reguły im coś młodszego, tym więcej znalezisk.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Tomasz Singer »

Początek środkowej jury (aalen) jest najmniej rozpoznany pod względem gatunków. W późnej jurze jest jeden wątpliwy rodzaj znany z Pakistanu, ale rzeczywiście zapis w AIA generalnie jest skromny przez cały czas.
Oczywiście zgadza się, że im młodszy okres, tym zapis jest pełniejszy. Ostatnio znany jest zauropod z początków wczesnej kredy Ameryki Północnej i stopniowo te luki w miarę odkrywania nowych stanowisk będą zapełniane.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Dino »

Tomasz Singer pisze: Grubość słupka zależy od ilości stanowisk i gatunków, które w tym czasie występowały na danym kontynencie.
W jaki dokładnie sposób? Jakiś przelicznik/względna proporcja?
szerman pisze:I jak widać - jakby niepisana zasada paleontologii - z reguły im coś młodszego, tym więcej znalezisk.
Nie jestem taki przekonany o stosowalnosci tej reguły akurat w tym przypadku - raczej mamy tu do czynienia zarówno ze wzrastającym w czasie zróżnicowaniem taksonomicznym dinozaurów (zauważ, że Tomasz wziął pod uwagę gatunki, nie liczbę znalezisk), jak również dostępnością paleontologów do danych osadów, czy z ilością osadu powstającego w danym czasie na danym terenie.

Swoją drogą, przypomniało mi się nieco bardziej hipotetyczne gdybanie, które niedawno przeprowadziliśmy z Tomaszem Sulejem i Mateuszem Tałandą o tym ile osobników (wyklutych) nieptasich dinozaurów mogło pojawić się na przestrzeni mezozoiku. Szacunki nasze, przypominam, bardzo hipotetyczne, wynosiły ok. kilkuset biliardów osobników. Mało to naukowe rozważania, ale pobudzające wyobraźnię ;)

[Przeniosłem do odpowiedniego działu. MZ]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Tomasz Singer »

Grubość słupka to względna proporcja.
Dino pisze:Nie jestem taki przekonany o stosowalnosci tej reguły akurat w tym przypadku - raczej mamy tu do czynienia zarówno ze wzrastającym w czasie zróżnicowaniem taksonomicznym dinozaurów (zauważ, że Tomasz wziął pod uwagę gatunki, nie liczbę znalezisk), jak również dostępnością paleontologów do danych osadów, czy z ilością osadu powstającego w danym czasie na danym terenie.
Zróżnicowanie taksonomiczne aż tak bardzo nie wzrasta, pomijając późny trias czy wczesną jurę, kiedy jest czas największego różnicowania. Gdyż pewne grupy wymierają lub stają znacznie mnie liczne, a rozwijają się inne.
Oczywiście ilość stanowisk i kontynenty dobrze przebadane zaburzają nam ten obraz. Pewne kontynenty dopiero się dobrze poznaje jak np. Afrykę. Cały czas poznajemy nowe stanowiska, które nam pewne luki w zapisie wypełniają. Dobrym przykładem jest Ameryka Południowa, gdzie jeszcze ponad 10 lat temu nie znano dinozaurów wczesnojurajskich czy późno jurajskich. Jeszcze przedwczoraj kolega Danu przypomniał mi o rodzaju Leinkupal, który pochodzi z początków wczesnej kredy, więc zapis na tym kontynencie jest już nieomal ciagły. :)
W słupkach też częściowo brałem pod uwagę ilość gatunków wstępujących na danym kontynencie w danym wycinku czasu.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:Grubość słupka zależy od ilości stanowisk i gatunków
Tomasz Singer pisze:Grubość słupka to względna proporcja.
Oczywiście widać, że to chyba nie skala liniowa ale raczej jakaś logarytmiczna, ale nie wiadomo jaka i na ile zależy od stanowisk (czyli?) a na ile od gatunków (ważnych? chodzi o nieptasie chyba). Nieznane też źródła danych (zapewne jakiś spis wszystkich gatunków i stanowisk).
Generalnie widać przyporządkowanie do pięter, ale nie rozumiem dlaczego mastrycht zdaje się rozbity na trzy odcinki albo są też paleogeńskie dinozaury.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Tomasz Singer »

Mastrycht jest rozbity na trzy części ponieważ następują tu zmiany w liczebności gatunków dinozaurów w Ameryce Północnej i Azji (np. w Mongolii po wczesnym mastrychcie istnieje luka w zapisie do początków paleocenu).
Wspomina się o szczątkach dinozaurów z początku paleocenu w Stanach Zjednoczonych (Ojo Alamo) i Chin.
Tu dodaje tekst artykułu o problematyce wymierania, odbudowywania i przeżywania dinozaurów w czasie ery mezozoicznej. :wink:
Załączniki
Wymierania i odbudowa różnorodności.doc
(41.5 KiB) Pobrany 691 razy
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Tomasz Singer »

Widzę, ze mój tekst cieszył się calkiem sporym zainteresowaniem. Pewne rzeczy trzeba będzie w tekście i wykresie uaktualnić.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Dino »

Należy też dokładnie wyjaśnić metodologię.

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Mike122 »

Jest uaktualniony ?

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1065
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Można zapytać czy ma uaktualnioną wersję.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 659
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Ciągłość zapisu paleontologicznego - dinozaury

Post autor: Taurovenator »

Podejrzewam, że zbyt wiele się nie zmieniło. Na pewno w części wykresów już istniejących widoczne byłyby nowe pogrubienia. Z innych zmian, na tą chwilę myślę, że słupek AIA wypełnił by się delikatnie o baton (znaleziska z indyjskiej formacji Jaisalmer). Też chętnie zobaczyłbym uaktualniony wykres.

ODPOWIEDZ