ważne prace

Dyskusje na temat "strasznych jaszczurów"
d_m

ważne prace

Post autor: d_m »

Nie śledzę na bierząco wszystkich dinozaurologicznych doniesień. Wiadomo, że co roku opisuje się nowe okazy (i gatunki), redeskrybcji ulegają już znane, publikowane są nowe hipotezy filogenetyczne. Osobie z zewnątrz (a na forum jest tylko kilku speców) trudno się zorientować co jest mainstreamowe, co aktualne... Na pewno nie każdy nowy takson jest kluczowy. Czy praca "Birds origins anew" Feducciego z 2013 roku to dobre miejsce by rozpocząć zgłębianie pochodzenia ptaków? Czy klasyfikacja przedstawiona w wikipediowym haśle jest aktualna? Proponuję, by w tym wątku cytować i linkować ważne prace - dobre przeglądówki, dobre filogenezy i kluczowe nowe odkrycia. Nie ukrywam, że liczę szczególnie na nazuula.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: ważne prace

Post autor: nazuul »

Na forum są odpowiednie wątki, gdzie komunikowane są nowe publikacje, nie wszyskie ale najważniejsze tak i to z wyraźnym komentarzem, że chodzi o istotną pracę. Nie widzę więc takiej potrzeby a dodatkowo taki nowy wątek tylko powodowałby, że informacje o konkretnej dziedzinie byłbyby rozdzielone na dwa wątki. Raczej warto więcej pisać o istotnych pracach paleo ze wszystkich dziedzin, bo to kuleje na forum.

Przykładowo prace, których nieuwzględnienie zarzuciłem "bazie danych" Danu - D'Emica (2012) o ewolucji bazalnych Titanosauriformes, rewizja Ceratosauria Carrano i Sampsona 2008, publikacja o bazalnych tetanurach Carrano et al. z 2012, rewizja Dromaeosauridae i filogeneza Paraves Turnera et al. 2012 czy rewizja heterodontozaurydów Sereno 2012 - zostały bardzo wyraźnie oznaczone jako istotne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: ważne prace

Post autor: d_m »

No właśnie, czytając Twój komentarz w tamtym wątku wpadłem na pomysł osobnego tematu. Może dla nowych użytkowników byłoby to jednak ułatwienie?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ważne prace

Post autor: Dino »

Wydaje mi się, że dosyć dobry wybór publikacji można znaleźć na The Fossil Forum.
Przykładowo publikacje dotyczące ogólnie dinozaurów: http://www.thefossilforum.com/index.php ... xtinction/

Tutaj spis treści wszystkich tematycznych wątków z publikacjami:
http://www.thefossilforum.com/index.php ... -contents/

d_m

Re: ważne prace

Post autor: d_m »

Przydatny zbiór, lecz z pewnością zbyt obszerny by się na szybko zorientować w dinozaurologii. Nazuul podał 3 prace z 2012 roku i jedną pracę z 2008. Myślę, że taka lista za ostatnie 5 lat obejmowałaby w przybliżeniu jakieś 20 prac, głównie analizy filogenetyczne dużych kladów, ale nie tylko takie publikacje... Można niniejszy temat zostawić i raz na kilka miesięcy doklejać tu jakąś ważną pracę, nawet jeśli dublując przy tym doniesienie z wątków typu "20xx w paleontologii"... Myślę, że to by mogło być przydatne, np. dla studentów zainteresowanych ewolucjonizmem, zoologią czy paleontologią, ale niekoniecznie chcących się zagłębiać w rozliczne forumowe wątki czy jeszcze liczniejsze prace naukowe. Znam wiele takich osób :) Może nawet którąś skusi to do rejestracji na forum...

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ważne prace

Post autor: Dino »

Bardzo dobry pomysł, Dawidzie, popieram.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: ważne prace

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:Myślę, że taka lista za ostatnie 5 lat obejmowałaby w przybliżeniu jakieś 20 prac, głównie analizy filogenetyczne dużych kladów, ale nie tylko takie publikacje...
Skoro 5 lat, to łapie się przeglądówka o stegozaurach (Stegosauria) - nasza podstawa opisów tych pełnych wdzięku dinozaurów:

Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology 6 (4): 1. doi:10.1017/S1477201908002459
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: ważne prace

Post autor: nazuul »

OK, można coś takiego zrobić. Jednak byłbym skłonny nie faworyzować dinozaurów ale zrobić listę np. dla kręgówców czy tetrapodów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ważne prace

Post autor: Dino »

Przypomnę tylko, że forum nazywa się "Dinozaury.com!" ;)

Osobiście byłbym za wyróżnieniem kilku ważnych wątków, żeby nie robić chaosu w jednym.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: ważne prace

Post autor: Utahraptor »

Myślę, że można co rok robić podsumowania najważniejszych odkryć. Były już takie tematy, ale sprawa ostatnio trochę kulała. Najlepsze ostatnich 5 lat też jest dobrym pomysłem.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: ważne prace

Post autor: nazuul »

Dino pisze:Przypomnę tylko, że forum nazywa się "Dinozaury.com!" ;)
niestety :wink:

Prawie rok temu napisałem taki oto post (teraz sobie o nim przypomniałem :mrgreen: ):
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 595#p46595

EDIT 4.4.2013: dopisałem tam kolejną pracę
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: ważne prace

Post autor: nazuul »

Dawid Mazurek pisze:Nie ukrywam, że liczę szczególnie na nazuula.
Nie wiem czy faktycznie jestem odpowiednią osobą (ja tylko robię ED..,), czy będzie to komukolwiek potrzebne i czy zrobiłem to dobrze, ale w końcu jest: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=4&t=5572

Fajnie by było, gdyby osoby dobrze orientujące się w jakieś tematyce zrobiłyby własne listy
nazuul pisze:Jednak byłbym skłonny nie faworyzować dinozaurów ale zrobić listę np. dla kręgówców czy tetrapodów.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ