kordaity


d_m

kordaity

Post autor: d_m »

W karbonie i permie istniała interesująca grupa roślin, o wciąż nie do końca wyjaśnionych pokrewieństwach ze szpilkowymi - kordaity (Cordaitopsida). Dorastały one do 30 metrów wysokości. Jako że paleobotanicy rzadko kiedy znajdują 30-metrowe skamieniałości :wink: , przyjęło się, że każda część rośliny otrzymuje osobną nazwę, a potem, dzięki znaleziskom stowarzyszonych organów (np. gałązki z liściem), ustala się pokrój całego drzewa.

Nazwy poszczegĂłlnych organĂłw to:
:arrow: pnie: Rhexoxylon, Tordyxylon, Dadoxylon
:arrow: odlewy rdzeni: Artisia
:arrow: korzenie: Amyelon, Rhizocordaites
:arrow: liście: Cordaites, Eucordaites, Dorycordaites, Poacordaites
:arrow: organy generatywne: Cordaianthus
:arrow: ziarna pyłku: Schulzospora
:arrow: nasiona: Cordaicarpus, Nucellangium, Rhabdocarpus

Obrazek
rekonstrukcja pnia Cordaites wg Seward (1917), wewnątrz - Artisia

Obrazek
Artisia horizontalis, warstwy rudzkie (karbon górny: namur C), Ruda Śląska - Orzegów

Obrazek
Artisia horizontalis, warstwy rudzkie (karbon górny: namur C), Ruda Śląska - Bielszowice

Obrazek
rekonstrukcja Zdenka Buriana: dwa najwyższe drzewa to Eucordaites, między nimi - Poacordaites, na prawo - Dorycordaites

Obrazek
rekonstrukcja gałązki Cordaites wg Grand'Eury (1877), widoczne liście i organy generatywne
Ostatnio zmieniony 7 grudnia 2008, o 10:43 przez d_m, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Ciekawe, czy już wtedy wyewulowały owady, których larwy żyją w drewnie tych kordaitów.
Geologia UW

d_m

Post autor: d_m »

dilong pisze:Ciekawe, czy już wtedy wyewulowały owady, których larwy żyją w drewnie tych kordaitów.
Na pewno tak. O interakcjach kordait-stawonóg znalazłem to:
http://www.nmnh.si.edu/rtp/students/1997/greenfes.htm
http://www.geo.arizona.edu/palynology/d ... deira.html
http://www.2004.botanyconference.org/en ... il&aid=734

d_m

Post autor: d_m »

W piątek miałem okazję odwiedzieć w Rudzie Śląskiej (granica dzielnic: Ruda/Orzegów/Godula) bardzo fajne, znane mi od wielu lat, stanowisko piaskowców warstw rudzkich:

Obrazek
górna część odsłonięcia

Obrazek
dolna część odsłonięcia

Oczywiście znalazłem wiele okazów flory karbońskiej, w tym jedną skamieniałość Artisia horizontalis (aktualnie w kolekcji Justyny):
Obrazek

stegozaury
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 5
Rejestracja: 25 stycznia 2013, o 15:49

Re: kordaity

Post autor: stegozaury »

kordaity to drzewiaste formy paproci karbońskich ,osiągały do 40 m wysokości ,z nich też powstały złoża węgla kamiennego .

[posty połączone]


co do tych owadów to w tych czasach zamieszkiwały owady np. Meganauera monyi miała ok. 1 m rozpiętości skrzydeł. wielkość tych owadów była spowodowana tym iż , w karbonie stężenie tlenu wynosiło około 30% a nie jak obecnie 21% . aparaty oddechowe tych zwierząt powiększały się wraz z całym ciełem , dlatego też osiągneły takie rozmiary

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jakiej wysokosci osiagaly kordaidy?

Post autor: Ti58 »

Jakiej wysokosci osiagaly kordaidy? Ja slyszalem, ze 40 m
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ