Diageneza w Krasiejowie

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Diageneza w Krasiejowie

Post autor: Daniel Madzia »

Jesli sie nie myle, na razie nie bylo mowy na temat tej pracy. Calego artykulu nie mam, ale po abstrakcie wyglada ciekawie. :)
Bodzioch, A., and M. Kowal-Linka. In press. Unraveling the origin of the Late Triassic multitaxic bone accumulation at Krasiejów (S Poland) by diagenetic analysis. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology (advance online publication). doi:10.1016/j.palaeo.2012.05.015

Abstract
A study of aquatic and terrestrial vertebrate remains from a bonebed in the Late Triassic continental succession near Krasiejów (S Poland) shows it was deposited by a single catastrophic event, perhaps a flood. Hardparts of Metoposaurus, Paleorhinus, and Stagonolepis show sedimentary infill and geochemical evidence for early diagenesis at different times and in different microenvironments. The infills in the aquatic animal bones (sediment, pyrite, calcite) show deposition in a freshwater environment, while those in the terrestrial Stagonolepis remains (mainly barite) point to an arid terrestial environment. The trace element content of the remains, together with the absence of a distinct pattern of element distribution, supports the conclusion that individual hardparts underwent diagenesis in various microenvironments and at different times. The accumulation of multitaxic vertebrate remains in a single bed clearly indicates event deposition. The hardparts must originally have been deposited at various locations during different times, but were later transported and deposited together in a pond by a short-lived, high-energy event, probably a flood after catastrophic rainfall.

d_m

Re: Diageneza w Krasiejowie

Post autor: d_m »

Przeczytałem i mam pewne wątpliwości (o których wspominałem już kiedyś na konferencji PTG): przyjęto, że okazy pochodzą z próbki homogenicznej, a różnice geochemiczne przypisać należy różnej historii diagenetycznej odmiennej dla różnych grup ekologicznych (wodne vs. lądowe). Jednakże poziom jeziorny to nie homogenat - np. kości aetozaurów trzymają się konkretnej wysokości. Próba jest mała, brak szczegółowego profilu - można się zastanawiać, czy inna geochemia i historia diagenetyczna nie są przypisywalne KOLEJNYM wrzutom trupów do jeziorzyska. To, że metopozaury żyły gdzie indziej niż aetozaury i że miały pewnie odmienne przygody po śmierci to inna sprawa, dość oczywista.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Diageneza w Krasiejowie

Post autor: Utahraptor »

Dobrze, że ta pracka się pojawiła. Wprowadza coś do dyskusji. Myślę, że autorzy mają w pewnych kwestiach rację. Ich wnioski wydają mi się słuszne, co do niektórych znalezisk. Jednak, tak jak napisał Dawid, nie odnosiłbym ich do całego pokładu kościonośnego. Powstanie pokładu musiało być bardziej złożone. Wspomniane przez Dawida kości aetozaurów były artykułowane. Nie mogły być zatem przeniesione do zbiornika po fosylizacji (chyba, że baryt krystalizuje już w trakcie gnicia ścierwa). Fajnie byłoby sprawdzić wodne/lądowe zwierzaki z różnych poziomów pokładu artykułowane/dezartykułowane.
Na pewno będzie to dobre odniesienie do dalszych dyskusji i uszczegółowiania tafonomii Krasiejowa.
Biologia, UW

Zatorland_pl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 56
Rejestracja: 5 czerwca 2012, o 15:10

Re: Diageneza w Krasiejowie

Post autor: Zatorland_pl »

Tak, wnioski zdecydowanie słuszne. Sprawdzenia różnych poziomów mogło by przy spożyć naprawdę dużo ciekawych nowości.

ODPOWIEDZ