Alexeyisaurus karnoushenkoi gen. et sp. nov

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Alexeyisaurus karnoushenkoi gen. et sp. nov

Post autor: hanys »

Elasmozauryd z noryku!

A. G. Sennikov and M. S. Arkhangelsky On a typical Jurassic sauropterygian from the Upper Triassic of Wilczek Land (Franz Josef Land, Arctic Russia) Paleontological Journal Volume 44, Number 5, 567-572, DOI: 10.1134/S0031030110050126
A new elasmosaurid genus and species, Alexeyisaurus karnoushenkoi, from the Lower-Middle Norian (Wilczek Formation) of the Upper Triassic of the island of Wilczek Land (Franz Josef Land) is described based on an incomplete skeleton. The new form combines characters of typical late plesiosaurs and structural features unique to this form. It is probably the earliest representative of typical late sauropterygians (plesiosaurs).

http://www.springerlink.com/content/r164553j77n52422/

rekonstrukcja
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Alexeyisaurus karnoushenkoi gen. et sp. nov

Post autor: Utahraptor »

Materiał kiepski. Cechy podane w diagnozie są mało konkretne. Nie doczytałem skąd wiadomo nawet, że kości pochodzą od jednego osobnika. Datowanie mnie nie przekonuje. Skąd wiadomo, że humerus i femur były zakrzywione? Jest to zaawansowany sauropteryg, ale czy można go uznać za ważny rodzaj i jakiego jest wieku, tego nie wiem.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Alexeyisaurus karnoushenkoi gen. et sp. nov

Post autor: hanys »

Wiek może i jest poprawny, ale właśnie do materiału (ilości i zachowania) i jego interpretacji mam tak samo zastrzeżenia.

Przedstawiciel Elasmosauridae w późnym triasie wymuszałby bardzo długie ghost lineages...
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

ODPOWIEDZ