Budowa szczęk synapsydów

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Budowa szczęk synapsydów

Post autor: Dinosaur Man »

Mam pytanie co do szczegółów budowy, mianowicie chodzi mi o wystającą płytkę kości kątowej (załącznik) rozrastającą się już u pelykozaurów, a która to kość u ssaków przekształciła się w kość bębenkową. Domyślam się, że od wewnętrznej strony był przyczepiony któryś z mięśni skrzydłowych ( jeśli nie, to, no właśnie, do czego to mogło służyć?). Czemu miałaby służyć ta płytka i jak w trakcie ewolucji doszło do zamiany funkcji kości kątowej na bębenkową?
Umieściłem temat w ssakach, bo nie ma specjalnego działu dla synapsydów.
Załączniki
1.jpg

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa szczęk synapsydów

Post autor: Tomasz Singer »

Prawdopodobnie już we wczesnej ewolucji synapsydów tylna część żuchwy była odpowiedzialna za słyszenie. To przynajmniej słyszałem na wykładach z paleozoologi kręgowców.
Ta płytka jak widać powstawała na zewnętrznej powierzchni żuchwy więc nie miała kontaktu z mięśniami skrzydłowymi. prawdopodobnie zaczęła się na nim opierać błona bębenkowa.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Budowa szczęk synapsydów

Post autor: Dinosaur Man »

To w sumie wyjaśniałoby ewolucyjne dążenie do doskonalenia aparatu słuchu w tej linii od samego początku. Ciekawa kwestia, również z perspektywy rekonstrukcji, ilustratorzy często intuicyjnie pomijają tą blaszkę uznając za nieistotne, lub właśnie odbierając to jako przyczep mięśni. Umiejscowienie bębenka w tym miejscu oznaczałoby, że niektóre synapsydy (zwłaszcza terapsydy) posiadałyby otwór uszny w pobliżu lub wręcz na dolnej szczęce jak wynika z położenia blaszki.
Na wielu skamieniałościach wygląda, jakby przyczep mięśni znajdował się na zewnętrznej stronie blaszki. Czy możliwe, że to przyczep dla wychodzącego na zewnętrzną stronę dolnej szczęki mięśnia adductor mandibulae?

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Budowa szczęk synapsydów

Post autor: Dinosaur Man »

Moje dalsze poszukiwania w tym temacie doprowadziły mnie do wniosków, że przynajmniej do momentu, gdy kość zębowa nie zaczęła przejmować funkcji dominującej w szczęce, mięśnie wewnętrzne, takie jak adductor mandibulae spełniały funkcję mięśni skrzydłowych. Blaszka kości kątowej mogła być zajęta przez właśnie ten mięsień od spodu, ale bardziej prawdopodobne się wydaje, że ta przestrzeń była wypełniona powietrzem (Evolution of the vertebrate auditory system, 149). U większości terapsydów adductor mandibulae externus wchodził na zewnętrzną część kości kątowej górnej (surangular) przyjmując funkcję podobną do masseter, gdyż na większości okazów dolna szczęka jest właśnie zwężona w tym miejscu, czyli dokładnie jak u "gadów". Ciekawostką jest, że wczesne synapsydy mogły posiadać podwójny system bębenków- jeden gadzi, przy kości kwadratowej, drugi, formujący się ssaczy, jeszcze na żuchwie, jak wynika z tego artykułu.

ODPOWIEDZ