Co jadł człowiek pierwotny ?

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Dawid Mika »

Ostatnio zastanawia mnie sposób odżywiania się człowieka pierwotnego i australopiteka. Na forum i ang. wikipedii jest o tym mało. Czy pomógłby mi ktoś zebrać do kupy fakty dotyczące diety człowieka pierwotnego ? Na razie wiem to:
-pierwsze naczelne były owadożerne
-współczesne małpy człekokształtne spożywają okazjonalnie mięso, u szympansów wynosi ono 15% dziennego spożycia pokarmów
-zęby australopiteka zdradzają przystosowanie do roślinożerności
-stosunek wapnia do strontu w zębach australopiteków dowodzi mięsożerności
-przy szczątkach A. garhi znaleziono kości zwierząt z śladami świadczącymi o ich krojeniu oraz proste narzędzia'
-człowiek pierwotny żył większość czasu na sawannach, więc raczej nie miał dostępu do dużej ilości roślin
-ślady cięcia i łamania na kościach zwierząt dowodzą, że człowiek pierwotny wydobywał mózg i szpik
-przy szczątkach praludzi znajduje się narzędzia świetnie nadające się do krojenia zwierzyny
-przypuszczalnie H. erectus był pierwszym gatunkiem ludzkim polującym w grupie na grubszą zwierzynę
-w mroźnym klimacie epoki lodowcowej jaskiniowe gatunku ludzkie jak neandertalczyk miały dostęp głównie do żywności pochodzenia zwierzęcego
-wynalezienie ognia umożliwiło pieczenia mięso
-w neolicie doszło do tzw. rewolucji, człowiek zaczął spożywać zboża i nabiał, spadła średnia wzrostu, pojawiły się ślady próchnicy i osteoporozy

Zaznaczam, że nie interesują mnie rozważania na temat proporcji białek, tłuszczu i węglowodanów w pradiecie, rozkładu kwasu tłuszczowych, zawartości błonnika i innych takich bzdurek. Chodzi mi jedynie co z zapisu kopalnego wiemy o diecie naszych przodków. Jeśli gdzieś się mylę proszę o skorygowanie i wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Co do samego człowieka pierwotnego wiele Ci nie powiem, ponieważ twoja wiedza jest większa od mojej,ale z tego co się uczyłem, Australopitek żywił się głównie pokarmem zwierzęcym,ale była to głównie padlina, sporadycznie zabijał mniejsze od siebie zwierzęta, lecz prawdopodobnie żywił się też roślinami,ale to już w bardzo małym stopniu,95% jego diety stanowił pokarm zwierzęcy, mimo tego iż on sam był pokarmem dla innych gatunków :)

Głównym składnikiem pokarmowym przodków ludzi było najwidoczniej mięso :shock:
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Dinosaur Man »

Hm
http://www.sciencemag.org/content/283/5400/368.short
http://archeowiesci.pl/2009/10/26/nasi- ... -i-liscie/
Trochę różna metodologia i w związku z tym wyniki. Ale. Można powiedzieć dużo na temat diety australopiteków właśnie oprócz tego, że jadły mięso. Tradycyjnie zakłada się że początki zróżnicowanej diety można liczyć od początków rodzaju Homo i pewnie miała ona wpływ na dalszy przebieg naszej ewolucji
Ceratopsian24 pisze: lecz prawdopodobnie żywił się też roślinami,ale to już w bardzo małym stopniu,95% jego diety stanowił pokarm zwierzęcy
Prawdopodobnie chodzi Ci jednak o Homo habilis, choć nie wiem skąd wziąłeś to 95%

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Ceratopsian24 »

Dinosaur Man pisze:Hm
http://www.sciencemag.org/content/283/5400/368.short
http://archeowiesci.pl/2009/10/26/nasi- ... -i-liscie/
Trochę różna metodologia i w związku z tym wyniki. Ale. Można powiedzieć dużo na temat diety australopiteków właśnie oprócz tego, że jadły mięso. Tradycyjnie zakłada się że początki zróżnicowanej diety można liczyć od początków rodzaju Homo i pewnie miała ona wpływ na dalszy przebieg naszej ewolucji
Ceratopsian24 pisze: lecz prawdopodobnie żywił się też roślinami,ale to już w bardzo małym stopniu,95% jego diety stanowił pokarm zwierzęcy
Prawdopodobnie chodzi Ci jednak o Homo habilis, choć nie wiem skąd wziąłeś to 95%
Mam tak zapisane z podręczniku od Biologii :lol: ale faktycznie,wedł€g Mnie to jest błąd, ponieważ Australopitek żywił się ten roślinami ..
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Kahless »

Masywne gatunki australopiteków (Paranthropus) były wręcz ziarnojadami. Badania struktury ich zębów trzonowych wskazuje, że podstawą ich diety były twarde elementy roślinne, takie jak nasiona stepowych traw lub korzenie i bulwy. Ich szczęki działały niczym żarna do miażdżenia i rozcierania twardego pokarmu. Gracylne australopiteki z rodzaju Australopithecus miały dietę zbliżoną do dzisiejszych szympansów, czyli jadły głównie zielone części roślin, owoce i małe zwierzęta jak bezkręgowce. Te dane dotyczące mięsożerności australopiteków pochodzą z początków badań nad tymi człowiekowatymi. W Afryce znajdowano szczątki australopiteków razem z dużą ilością potłuczonych, zmiażdżonych kości innych ssaków (w tym pawianów). badacze wywnioskowali, że są to pozostałości posiłków dwunożnej, kurduplowatej południowej małpy. Nowsze badania wskazują raczej, że zarówno kości australopiteków jak ich domniemanej zdobyczy to pozostałości po obiadkach wielkich kotów i hien, które znosiły przez pokolenia jedzonko do swoich legowisk. Wcześni przedstawiciele Homo również mieli zbliżony jadłospis, ze wzrastającym udziałem białka zwierzęcego. Właściwie przypuszczalnie dopiero bardziej zaawansowany Homo ergaster odżywiał się w tak wysokim stopniu mięsem jak współczesny człowiek. Z kolei znacznie młodszy geologicznie neandertalczyk był znacznie bardziej mięsożerny niż większość dzisiejszej populacji ludzkiej. Ze względu na trudne warunki życia podczas epoki lodowcowej, mniejszą ilość i różnorodność dostępnego pokarmu roślinnego (przynajmniej populacje północne) odżywiał się przede wszystkim pokarmem mięsnym pochodzenia ssaczego :). Gdzieś czytałem ostatnio, że południowe populacje neandertalskie z Lewantu bodajże spożywały więcej zieleniny.

d_m

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: d_m »

Kahless pisze:Masywne gatunki australopiteków (Paranthropus) były wręcz ziarnojadami. Badania struktury ich zębów trzonowych wskazuje, że podstawą ich diety były twarde elementy roślinne, takie jak nasiona stepowych traw lub korzenie i bulwy. Ich szczęki działały niczym żarna do miażdżenia i rozcierania twardego pokarmu.
Dziadkowie do orzechów? Może i tak, ale badania izotopowe z 2011 roku dały asumpt do przypuszczeń, że australopiteki masywne mogły być wręcz... trawożercami, ekologicznymi analogami krów! :shock:

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Kahless »

Albo goryli sawannowych :) też są roślinożerne całkiem

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co jadł człowiek pierwotny ?

Post autor: Ag.Ent »

Nie tylko Paranthropus wcinał trawę, smukłe australopiteki też - np. Australopithecus sediba, domniemany przodek Homo, a w każdym razie bliski mu gatunek, ale jego dieta była bardziej urozmaicona, wcinał też twarde części roślin - nawet drewno i korę.

Henry A.G., Ungar P.S., Passey B.H., Sponheimer M., Rossouw L., Bamford M., Sandberg P., de Ruiter D.J., Berger L. 2012. The diet of Australopithecus sediba. Nature 487: 90-93.

ODPOWIEDZ