Najlepsze polskie plaże do poszukiwania skamieniałości?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Bartosz Sołtysiak
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 15 września 2020, o 11:54

Najlepsze polskie plaże do poszukiwania skamieniałości?

Post autor: Bartosz Sołtysiak »

Witam,
Chciałbym we wrześniu wybrać się nad Bałtyk na 2-3 dni i pogrzebać trochę w kamyczkach na plaży.
Stąd pytanie, które plaże u nas najbardziej obfitują w drobne kamienie i żwir, lub czy są jakieś miejscówki wyjątkowo obfitujące w skamieniałości?
Od razu zaznaczę, że nie interesują mnie żadne konkretne rodzaje skamieniałości - jestem początkującym amatorem i zainteresuje mnie wszystko co ma do zaoferowania Bałtyk :)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Najlepsze polskie plaże do poszukiwania skamieniałości?

Post autor: Tomasz Singer »

Tyle co mi się o uszy obiło to podobno plaża w Gdyni Orłowie. Choć podobne rezultaty jeśli nie lepsze można osiągnąć też w zwykłych żwirowniach. Pochodzę z Pomorza Gdańskiego i w młodości zbierałem właśnie skamieniałości w żwirze.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Bartosz Sołtysiak
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 15 września 2020, o 11:54

Re: Najlepsze polskie plaże do poszukiwania skamieniałości?

Post autor: Bartosz Sołtysiak »

Tomasz Singer pisze:
14 sierpnia 2021, o 19:37
Tyle co mi się o uszy obiło to podobno plaża w Gdyni Orłowie. Choć podobne rezultaty jeśli nie lepsze można osiągnąć też w zwykłych żwirowniach. Pochodzę z Pomorza Gdańskiego i w młodości zbierałem właśnie skamieniałości w żwirze.
Co do żwirowni, to słyszałem że dostęp do nich jest często problematyczny - z reguły trzeba ubiegać się o zgody i pozwolenia, zresztą w moich okolicach nie ma żadnej żwirowni ani kamieniołomu... A nie ukrywam, że poszukiwanie nad morzem ze stopami w wodzie ma swój ogromny urok :)
Gdynię odnotuję, dzięki! Zrobiłem też samemu mały research i znalazłem coś takiego jak "Plaża Kamienista" nieco na wschód od Kołobrzegu. Tak przynajmniej jest opisana na mapach Google. Na zdjęciach wygląda fenomenalnie - w głębi plaży duże skały i większe kamienie, a przy brzegu ogromne ilości drobnych. Wydaje mi się, że to świetne miejsce i dość łatwo dostępne...

ODPOWIEDZ