Prośba o identyfikację

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Prośba o identyfikację

Post autor: Shenai »

Dzień dobry, dawno o nic nie pytałem, bo się zaopatrzyłem w literaturę (+ internet) i jestem w stanie większość mniej więcej rozpoznać sam (oczywiście typowo laicko i bardzo ogólnie). W tym przypadku jestem jednak bezradny. Zdjęcie nie jest super i bez skali, bo robione było w terenie a skała została na działce. Szerokość skamieliny (w poprzek) to około 10 cm. Jeśli będzie problem z identyfikacją odsłonie więcej i wstawie dodatkowe zdjęcia. Jak dotąd najbardziej przypomina to fragmokon belemnita, ale pewnie to nie to. Znalezione około 10 km od Iłży.
Załączniki
IMG_20210604_193045.jpg

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Trudno coś powiedzieć, bo niewiele tu cech morfologicznych, ale obstawiałbym w pierwsze kolejności - odlew nory, a w drugiej - muszli małża. Fragmokonu belemnita mi to nie przypomina - powinny być widoczne septa oddzielające kolejne komory.

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Shenai »

Dziękuję. Tak przypuszczałem, że fragmokon to nie jest, po prostu najbardziej przypominało mi go to, co widać na zdjęciu. Dokładnie ujmując widziałem zdjęcia fragmokonów, które po segmencie z septami mają taki gładki odcinek. Przy najbliższej okazji postaram się odsłonić więcej i wstawię zdjęcia lepszej jakości. Sam ten "odlew jest bardzo symetryczny, w przekroju wygląda mniej więcej tak:
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (2.68 KiB) Przejrzano 1948 razy

ODPOWIEDZ