Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Shenai »

Hmm... Temat wątku to nie żart. Mianowicie moja córka "opiekując się" moim jeżowcem (miała taka fazę, że traktowała je jak swoje domowe zwierzątka... (i wiem, że to brzmi dziwnie)). No i jednego z moich jeżowców postanowiła przyozdobić mazakiem. Ma ktoś pomysł jak wywabić te plamy? Próbowałem zbyć woda z detergentem ale nie daje rady, testowałem wodę utlenioną w żelu, ale efektu też raczej brak, a nie chcę go zniszczyć. Okaz jest całkiem ładny i ma około 10 cm średnicy. Ma ktoś jakiś pomysł?
Załączniki
IMG_20201110_110603.jpg
IMG_20201110_110641.jpg

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Piotr B. »

Bardzo ładny jeżowiec. Ciężko będzie nie uszkodzić powierzchni. Jakiego detergentu już próbowałeś? Może mydło lub płyn do naczyń pocierając watą?

Jak nie ruszy w ten sposób, nasączyłbym octem kawałek waty i wytrawił punktowo poplamione obszary. Lepiej nie moczyć całego okazu, a jedynie do poplamionych miejsc przyłożyć watę nasączoną kwasem octowym.

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Shenai »

Próbowałem i mydłem w płynie i płynami do mycia naczyń. Octem nie próbowałem, obawiając się, że utrwali kolor. Trafiłem kiedyś na trzy niedaleko siebie, z czego ten jest najładniejszy, i w zasadzie kompletny, dwa pozostałe w gabarytach są podobne, ale jeden ma wyłamane trochę płytek, kolejny zaś to w zasadzie połowa jeżowca. Dziękuje i zobaczę ten sposób z octem. Mam jednak wrażenie, że ze zmyciem będzie ciężko bo tusz "wgryzł" się w kamień.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Piotr B. »

P.S. Może denaturatem się uda usunąć tusz? Alkohol nie uszkodzi przy tym powierzchni okazu.

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Shenai »

Myślałem o alkoholu izopropylowym bo kiedyś kupiłem do czyszczenia elektroniki. Wypróbuję na małym fragmencie, bo obawiam się, że może rozmazać plamę.

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Piotr B. »

Trzeba wpisać w wyszukiwarkę "usuwanie plam tuszu" i zobaczyć jakieś proste sposoby...

Pewnie jakieś rozpuszczalniki typu alkohol lub aceton zadziałają. Może masz jakiś rozpuszczalnik do farb, albo żona ma jakiś rozpuszczalnik do lakieru do paznokci lub coś w tym stylu.

Użycie octu wiązałoby się nie tyle z usunięciem tuszu, co z nadtrawieniem powierzchni okazu w tych miejscach--tusz się zapewne usunie, jeśli nie wniknął głęboko, ale pozostaną drobne uszkodzenia.

Koniecznie daj znać, jak Ci poszło, bo wątek jest ciekawy--może się jeszcze komuś przydać. :)

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Piotr B. »

Usuwałem kiedyś farbę z kręgu archozaura (pomalowano kręg, bo ponoć ładniej miał wyjść na zdjęciu). Szczotkowałem ostro kręg mocząc w ksylenie. Po rozmoczeniu w jakimś punkcie farby przemywałem całość toluenem. Tak przez jakieś 7 godzin... Jakoś się udało (nie zwymiotować). Morał: rozpuszczalniki owszem rozpuszczają, ale skamieniałość lub preparator mogą tego nie przetrwać.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Przydałoby się zdjęcie ze skalą i w widoku od strony oralnej ("od spodu"), wtedy do okazu można by też przypisać nazwę. Wygląda na rodzaj Echinocorys.

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Usuwanie plam z tuszu ze skamielin

Post autor: Shenai »

Dziękuję za identyfikację ale tutaj, chociaż tutaj nie chodziło mi o nią, tylko o sposób na usunięcie plam, dlatego nie wrzucałem dokładnych zdjęć, tylko te, na których je widać. Oryginalnie wstawiłem temat na off topic ale pewnie moderator przeniósł go tutaj. Jest to raczej na pewno Echinocorys.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2021, o 12:45 przez Shenai, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ