Prośba o identyfikację

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Prośba o identyfikację

Post autor: Shenai »

Dzień dobry. Proszę o pomoc w identyfikacji. Znalezione około 10 km od Iłży. Z góry dziękuję.
Załączniki
1.jpg
3.jpg
IMG_20210110_143719_1.jpg
IMG_20210110_161443.jpg
4.jpg
IMG_20210110_161458.jpg

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Możliwe, że:
1,2 - skamieniała gąbka
3 - jakaś skamieniałość z "beekite rings" na powierzchni (dowód na sylifikację)
https://www.google.com/search?q=beekite ... s&tbm=isch
https://en.wikipedia.org/wiki/Beekite
4,5,6 - gąbka(?) z fragmentem muszli małża(?) na powierzchni

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Shenai »

Dziękuję za pomoc, przy pierwszym również przypuszczałem, że to gąbka. O beekite rings sobie poczytałem, dziękuję. Sama skamielina z okręgami to fragment muszli (pancerza?), całkiem gruby, bo posiadający pewnie z 7-8 mm grubości i składający się z widocznych warstw (z wyglądu coś jak masa perłowa, co pewnie jest dodatkowym dowodem na sylifikację?). Ostatni sprawił mi wiele problemu, bo nic charakterystycznego poza tym odciskiem i porowatą powierzchnią i niemal idealnie kulistym kształtem nie ma (no ale ekspertem nie jestem). Moja żona nawet się naśmiewała, że zwykły kamień znalazłem...
Ostatnio zmieniony 12 stycznia 2021, o 12:34 przez Shenai, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Tomasz Singer »

Według mnie 1 i 2 to gąbka, 3 to małż, natomiast ten kulisty obiekt może być bułą krzemienną, z jakąś zawartością w środku. W pobliżu Iłży warto się rozejrzeć,bo mogą się trafić kości.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Shenai
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 11 stycznia 2021, o 20:11

Re: Prośba o identyfikację

Post autor: Shenai »

Pochodzę z okolic Iłży, więc często jestem w jej okolicy, i rzeczywiście łatwo coś znaleźć (nawet spacerując po polach). W związku, ze mam w tym tygodniu trochę wolnego czasu, planuje wypad na poszukiwania, bo przypomniałem sobie o małym "kamieniołomie" w lesie, który kiedyś przypadkiem odnalazłem, a z którego przed II Wojną Światową okoliczna społeczność pozyskiwała wapień do budowy. Mam jeszcze jedno znalezisko do identyfikacji, ale niestety zostało na w domu na wsi (jak większość). Jak będę to zrobię zdjęcia i poproszę o pomoc. Dziękuję!

ODPOWIEDZ