Książki w PRL o dinozaurach

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Snarl »

Szukam tytułu/autora

W latach 90tych czytałem z biblioteki szkolnej pewną książkę (fabularną) o dinozaurach. Mały format, musiała być wydana jakoś w latach 70-80tych.

Była przeznaczona dla młodszej młodzieży. Akcja działa się w szkole, w okresie PRL. Opowiadała o naukowcu/nauczycielu, który wynalazł maszynę do podróży w czasie i przenosił swoich uczniów z kółka zainteresowań w czasy prehistoryczne. Dinozaury oczywiście były. Jeden z głównych bohaterów nazywał się Józef Proksz.

Kojarzy ktoś ten tytuł ? Chciałem sobie odświeżyć.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Ag.Ent »

Czytałem kiedyś bardzo podobną - albo tę samą, tylko któryś z nas trochę źle ją zapamiętał ;)

Akcja też działa się w szkole, bodaj podczas wakacji, gdzie odbywały się jakieś spotkania, gdzie profesor opowiadał zebranym o paleontologii (tylko że bez maszyny do podróży w czasie, bo wszyscy przenosili się w przeszłość w umyśle ;)).

Tytułu i autora niestety nie pamiętam. Miałem kiedyś tę książkę, ale od chyba gdzieś zaginęła, bo teraz nie ma po niej śladu w mojej biblioteczce... Dam znać, jeśli jakimś cudem kiedyś się znajdzie.

Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Re: Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Snarl »

To będzie to samo. Myśl nad tytułem/autorem.

Na forum książkowym mi podpowiadają, że to kamiennym toporem - ale ta moja to raczej książka wzorowana na tym tytule.

Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Re: Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Snarl »

Franciszek Klon - Łowcy minionego czasu

Katowice, 1972

I była maszyna do przenoszenia się w czasie :D

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2284
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Ag.Ent »

Snarl pisze:Franciszek Klon - Łowcy minionego czasu

Katowice, 1972

I była maszyna do przenoszenia się w czasie :D
Hmm, na podstawie tego, co znalazłem w internecie o tej książce, to ta "moja" to chyba jednak było coś innego ;) Tak czy inaczej pewności nie będę mieć, póki się ona nie znajdzie, a na to się raczej nie zanosi...

Awatar użytkownika
Snarl
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 53
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Re: Książki w PRL o dinozaurach

Post autor: Snarl »

Ag.Ent pisze:
Snarl pisze:Franciszek Klon - Łowcy minionego czasu

Katowice, 1972

I była maszyna do przenoszenia się w czasie :D
Hmm, na podstawie tego, co znalazłem w internecie o tej książce, to ta "moja" to chyba jednak było coś innego ;) Tak czy inaczej pewności nie będę mieć, póki się ona nie znajdzie, a na to się raczej nie zanosi...

Jeżeli akcja nie działa się w PRL i erze mezozoicznej to mogło to być w II RP i paleolicie czyli Kamiennym Toporem Bronisława Steinowa .

A jeżeli nie i to było jeszcze coś innego niż Łowcy minionego czasu to chylę czoła nad częstotliwością przenosin w czasie do mezozoiku z PRLu :D

ODPOWIEDZ