Problematyczna dwunożność stegozaurów.

Wszystko o groźnie wyglądających "zadaszonych jaszczurach"
Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Problematyczna dwunożność stegozaurów.

Post autor: Tomasz Singer »

Kilka lat temu spotkałem się z teorią, mającą pewne podstawy w odkryciach, twierdzącą, że przedstawiciele tej grupy poruszali się często na tylnych kończynach. Wcześniej spotkałem się z poglądem, że Stegosaurus mógł stawać na dwóch nogach by sięgnąć do wyższych roślin.
Chciałbym najpierw posłuchać ważych opini na ten temat, a troche później podziele się swoimi obserwacjami i wnioskami. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

d_m

Post autor: d_m »

O tym pomyśle można przeczytać np. tu: http://www.app.pan.pl/acta47/app47-561.pdf

kara 32
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 38
Rejestracja: 21 kwietnia 2007, o 08:53

Post autor: kara 32 »

słyszałam że stegozaur poroszał się na dwóch tylnych kończynach, a na cztery stawał gdy chciał zamachnąć się ogonem, który wg niektórych naukowców był sztywny i bez możliwości zgięcia. pomagało to zwierzęciu uzyskać większą siłę i precyzje ataku, czy jakoś tak.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Na wstępie przepraszam, że tak późno piszę w tym temacie. :oops:
Moje obserwacje :
Już wcześniej proporcja kończyn u rodzaju Stegosaurus, sugerowała możliwość stawania na tylnych kończynach w celu sięgania po wyżej położone liści drzew, tak jak to robi naprzykład współcześnie antylopa gerenuk. Inne przesłanki to : dość wydatny pazur na kciuku dłoni oraz zabespieczone guzkami kostnymi podniebienie, pomocne w obronie jeśli został by zaskoczony od przodu w pozycji dwunożnej. Dodatkowo wyrostek przedpanewkowy kości biodrowej jest mocno rozwinięty co dawało możliwość przyczepu silnego mięśnia ułatwiającego unoszenie przodu ciała, podobnie jak to ma miejsce u terizinozaurów, które poruszały się w pozycji nieomal wyprostowanej. Najmocniejszych dowodów dostarczają tropy znane ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii i Polski, wskazują, że przedstawiciele tej grupy nie tylko chodziły, a nawet biegały na tylnich kończynach.
Prawdopodobnie jednak dość często poruszały się także na wszystkich czterech kończynach, a zwłaszcza zagrożone opierały się na przednich kończynach, co dawało lepsze oparcie w wymachiwaniu na boki uzbrojonym w kolce ogonem, który praktycznie nie był usztywniony. 8)
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Allosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 25
Rejestracja: 18 maja 2008, o 18:09
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Allosaurus »

To że stegozaury były ptasiostope ułatwia tok myślenia. Wiadomo np. że Parasaurolophus poruszał się prawdopodobnie i na dwóch kończynach, ale również na czterech. Dlaczego więc nie powinno by tak ze stegozaurem? Fakt, budowa nieco inna ale budowa kości umożliwia ,,stawanie''. Poza tym popieram te wypowiedzi u góry.
[img]http://img103.imageshack.us/img103/7781/aaaaye8.png[/img]
[img]http://img103.imageshack.us/img103/7521/aaaox1.png[/img]
[img]http://img435.imageshack.us/img435/7883/aaaaabp1.png[/img]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Allosaurus pisze:To że stegozaury były ptasiostope ułatwia tok myślenia. Wiadomo np. że Parasaurolophus poruszał się prawdopodobnie i na dwóch kończynach, ale również na czterech. Dlaczego więc nie powinno by tak ze stegozaurem?
A dlaczego nie triceratops, który ma bardziej "ptasio" zbudowane kończyny, tzn. są bardziej podobne do kończyn parazaurolofa, niż stegozaura do obydwu. Stegozaur ma kończyny raczej słoniowate, podobne do zauropodów.
linki do szkieletĂłw:
Parasaurolophus
Triceratops
Stegosaurus
Apatosaurus


Argumenty przytoczone przez Pana Tomasza Singera są jak dla mnie przekonujące, ale ja dołożę jeszcze moje własne, nienaukowe przemyślenia.

To o Decentrurus:
Justin Tweet na swojej stronie napisał pisze:Like other basal stegosaurids, the forelimbs are still long relative to the hindlimb.
opis dacentrura pisze:Decentrur wciąż pozostaje mało znany. Jak u innych prymitywnych stegozaurydów, jego kończyny przednie były dość długie w porównaniu do tylnych. Analizy kladystyczne wskazują, że Dacentrurus jest najbardziej bazalnym przedstawicielem rodziny Stegosauridae i jako jedyny wśród nich nie należy do podrodziny Stegosaurinae.
Z tego można wyciągnąć wniosek: stegozaurydy, początkowo czworonożne stopniowo przystosowały się także do dwunożności.

EDIT - Dacentrurus wcale nie był bazalny -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=1811
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2696

A teraz porównanie kończyn średnio zaawansowanego stegozauryda Tuojiangosaurus i zaawansowanego Stegosaurus:
Popatrzcie na porównanie stusunku długości przednich kończyn do tylnych u Tuojiangosaurus i Stegosaurus, wyraźnie widać, że stegozaur ma dłuższe tylne kończyny. I porównajcie jeszcze masywność kończyn tylnych - przednie są mniej więcej tak samo masywne, za to tylne stegozaura są ewidentnie grubsze. Stegosaurus ma także krótszy ogon.

http://img215.imageshack.us/img215/3199 ... ruszp1.jpg

PS przez to, że pisałem tego posta, ominęła mnie banalnie łatwa zagadka w quizie....
Ostatnio zmieniony 16 października 2009, o 08:33 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ