[Opis] Ubirajara

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

[Opis] Ubirajara

Post autor: Kamil Kamiński »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: nazuul »

Przy fragmencie o piórach przypominających wstążki sugeruję dopisać "prawdopodobnie", skoro nie jest pewne, skąd wyrastały - piszą to sami autorzy i widać na zdjęciach. Dla mnie też paleobotanicy się powinni przyjrzeć okazowi.
"U żadnego innego nieptasiego dinozaura nie znaleziono podobnych struktur" - tak bym tego nie ujął:
Smyth i in. 2020: "We interpret these as hypertrophied integumentary structures, specifically
broad monofilamentous integument (BMFIs) (Xu, 2020), most
closely resembling those of therizinosaur Beipiaosaurus (Xu et al.,
1999, 2009) and the tyrannosauroid Yutyrannus (Xu et al., 2012)."
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Kamil Kamiński »

Słowo "prawdopodobnie" dopisałem.

Co do tego drugiego, Smyth i in. (2020) piszą też:
"Ubirajara is the only known theropod to possess hypertrophied integumentary structures in the form of its elongate ribbon-like BMFIs."
W abstrakcie jest też:
"Such elaborate integumentary structures are hitherto unknown in any other dinosaur, although superficially similar elongate display feathers emerge from the carpal region of the male standardwing bird-of-paradise (Semioptera wallacii)."

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Piotr B. »

Okaz jest rzeczywiście interesujący, ale na podstawie tych zdjęć można powiedzieć tyle, że może to być wszystko, nawet struktura mikrobialna wyrosła w osadzie wokół ścierwa. Rozdział 4.1. Diagenesis liczy jeden dość krótki akapit, więc temat ten niewiele autorów publikacji interesował. Wspomina się pokaźne krystalizacje barytu w okazie, którego co ciekawe nie znaleziono dotąd w skamieniałościach kręgowców z the Nova Olinda Member, a który jak kojarzę krystalizuje nieraz w szczątkach roślinnych i czasem odchodach np. w wyniku reakcji siarkowodoru z rozkładającej się materii organicznej z barem w warunkach utleniających, co może być kontrolowane bakteryjnie. Brakuje elementarnych analiz typu SEM-EDS tych filamentów, więc tak naprawdę nie tu nawet co interpretować. Interpretacja, że są to prymitywne pióra -słuszna lub nie- to fantazja. Brakuje w tej pracy solidnej tafonomii.

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Kamil Kamiński »

Dodałem jeszcze krótkie info do opisu odnośnie uwag Piotra
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=25897

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Piotr B. »

Interpretacja omawianych wyżej struktur jako piór budzi jednak wątpliwości, ponieważ nie przeprowadzono solidnej analizy tafonomicznej znaleziska (Bajdek, online).
Kamilu, z mojej strony jest mi bardzo, bardzo miło, a ze zdaniem wszystko jest OK. Choć wydaje mi się, że mój komentarz na forum do cytacji się nie nadaje.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Ag.Ent »

Krążą plotki, że publikacja pracy Smytha i wsp. w "Cretaceous Research" ma być wstrzymana (a plik usunięty ze strony czasopisma) do czasu wyjaśnienia kwestii legalności wywiezienia skamieniałości do Niemiec.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Dino »

Artykuł jest obecnie "temporary removal":
https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Piotr B. »

My tu się zastanawiamy, czy są to rzeczywiście pióra, czy nazwa Ubirajara jubatus gen. et sp. nov. jest ważna. Tymczasem jak znam życie, sami badacze martwią się, czy będą za tę publikację punkty. :lol:

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Utahraptor »

Piotr B. pisze:
20 grudnia 2020, o 01:17
Okaz jest rzeczywiście interesujący, ale na podstawie tych zdjęć można powiedzieć tyle, że może to być wszystko, nawet struktura mikrobialna wyrosła w osadzie wokół ścierwa. Rozdział 4.1. Diagenesis liczy jeden dość krótki akapit, więc temat ten niewiele autorów publikacji interesował. Wspomina się pokaźne krystalizacje barytu w okazie, którego co ciekawe nie znaleziono dotąd w skamieniałościach kręgowców z the Nova Olinda Member, a który jak kojarzę krystalizuje nieraz w szczątkach roślinnych i czasem odchodach np. w wyniku reakcji siarkowodoru z rozkładającej się materii organicznej z barem w warunkach utleniających, co może być kontrolowane bakteryjnie. Brakuje elementarnych analiz typu SEM-EDS tych filamentów, więc tak naprawdę nie tu nawet co interpretować. Interpretacja, że są to prymitywne pióra -słuszna lub nie- to fantazja. Brakuje w tej pracy solidnej tafonomii.
To chyba bardzo częste w pracach o dinozaurach z Ameryki Południowej. Wielokrotnie widziałem jak opisywany jest nowy materiał kopalny, a część geologiczna ogranicza się głównie do nazwy formacji i widełek wiekowych. Nie wiem, czemu tak się dzieje.
Biologia, UW

Piotr B.
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 372
Rejestracja: 15 listopada 2008, o 18:02
Lokalizacja: Częstochowa

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: Piotr B. »

Utahraptor pisze:
3 stycznia 2021, o 22:08
To chyba bardzo częste w pracach o dinozaurach z Ameryki Południowej. Wielokrotnie widziałem jak opisywany jest nowy materiał kopalny, a część geologiczna ogranicza się głównie do nazwy formacji i widełek wiekowych. Nie wiem, czemu tak się dzieje.
Dinozaur jest z Ameryki Południowej, ale autorzy są Wielkiej Brytanii, Niemiec i Meksyku. Zdarzyło mi się współautorzyć pracę (bromality mezozaurów) w zespole urugwajsko-brazylijskim (Silva et al., 2017). W tej chwili przyglądając się tej mojej publikacji z spostrzegam, że faktycznie brakuje w tekście bardzo jasno wydzielonej części geologicznej. Szeroko rozumiana tafonomia jest jednak głównym przedmiotem tej pracy, a środowisko depozycji jest omówione w tekście (i również dla mnie było bardzo jasne i obficie omawiane podczas realizacji projektu). Być może jest coś na rzeczy i autorzy z Ameryki Południowej mają jakiś odmienny styl pisania. Można powiedzieć, że w Ameryce Południowej możliwości techniczne nieraz bywają ograniczone, a wiele instytutów każe swoim własnym pracownikom płacić za dostęp do aparatury, którą instytut dysponuje, od SEMu po zwykły mikroskop świetlny--przynajmniej tak mi to dramatycznie relacjonują ludzie stamtąd. Okaz Ubirajara jubatus jest jednak w Niemczech i ciężko będzie przekonywać, że nie można go zbadać dokładniej.

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: [Opis] Ubirajara

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Formacja Crato jest opisana w licznych publikacjach, więc powtarzanie ogólnych informacji było zbędne. Z kolei szczegółowych informacji co do kontekstu geologicznego zapewne brak, skoro okaz pochodzi z przemytu, zapewne od handlarza.

ODPOWIEDZ