Kruzafontia (Cruzafontia)?

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Aleks24fg »

Hej, kojarzy może ktoś z was taki chyba (kredowy/paleoceński?) rodzaj ssaka, jak Cruzafotnia, po polsku to chyba było Kruzafontia. A więc na taką nazwę natknąłem się tylko w dwóch książkach, ale było tam strasznie mało informacji o takim taksonie, a niestety wujek google się nie popisał i pokazał mi, że dla niego takie coś nieistnieje. Tak jak już wspomniałem ssak ten pochodzi chyba z Kredy i w obu przedstawiony był na kształt wiewiórki. Co najciekawsze obie były to książki raczej o całokształcie życia prechistorycznego, a nie stricte o ssakach mezozoicznych. A w tych głównie o nich nie znalazłem nigdy takiej nazwy, być może jest to synonim jakiegoś innego rodzaju, albo jakiś obecnie już niestosowany. Fajnie by było jak byście się wypowiedzieli czy spotkaliście się kiedyś z czymś takim, ja też postaram się poszukać. Niestety nie pamiętam już tytułów książek, gdzie o czymś takim wspominano, ale jakbym przypomniał sobie lub znalazł je u siebie w bibliotece uniwersyteckiej to dam znać. Pozdrawiam Aleksander.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Aleks24fg »

Udało mi się znaleźć tytuł jednej z książek gdzie wymieniony jest ten ssak.
http://www.smyk.com/dinozaury-i-inne-wy ... a-dzieci-p
Wiem, wiem tytuł może nie jest zbyt poważny, ale chyba sobie tego nie wymyślili, a zwłaszcza że z tego co pamiętam ta druga pozycja była znacznie poważniejsza.
Przypomniałem sobie i to drugie: Historia Ziemi, Steven M. Stanley, PWN.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Tomasz Singer »

Można poszukać w internecie. Starczy wpisać nazwę w pasku wyszukiwarki.
Więcej informacji znajdziesz tu : https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... IUyyYPZ5Yw
Tylko jest to po angielsku.
N ikt jeszcze nie zrobił po polsku.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:Można poszukać w internecie. Starczy wpisać nazwę w pasku wyszukiwarki.
Aleksander Żelski właśnie tak zrobił. Jednak jeśli nazwa spolszczona jest niepopularna i nie jest oczywiste, jak może brzmieć oryginał - tak jak w tym przypadku - to wujek google nie podpowie. Gdyby było "kruzafoncja", jak w jednej z posiadanych przeze mnie książek*, to odnaleźć można tylko dlatego, że ktoś już kiedyś o to pytał i dostał odpowiedź (http://platypus.blox.pl/2010/08/jak-to- ... kiego.html).

* to ta zalinkowana przez Aleksanda (widocznie inne wydanie skoro nazwa brzmi inaczej). Crusafontia jest omówiona jako jeden z pięciu mezozoicznych ssaków (Alphadon, Megazostrodon, Zalambdalestes i Ptilodus). Nie mam pojęcia dlaczego te zwierzę znalazło się wśród nich... jakieś pomysły?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Aleks24fg »

Książka raczej adresowana jest dla dzieci, więc może autorzy chcieli przybliżyć im i pokazać jak wyglądały ssaki mezozoiczne, bez nadmiernego wnikania w szczegóły, taksonomię etc. I w sumie dobrze zrobili według mnie, że postanowili wymienić tego raczej mało znanego lub prawie wogóle wsród laików kredowego ssaka. Dzięki temu ktoś zainteresowany mógł szukać dalej informacji o nim i zdobywać dzięki temu wiedzę i o innych mezozoicznych ssakach. Ale co jedno mnie dziwi, ze tak niepopularny takson został opisany w książce dla dzieci, a w specjalistycznych i przez to poważnych tytułach został prawie wogóle pominięty. Choć to akurat może wynikać z tego, że ja akurat czytałem takie ksiązki, których autorzy mogli nie znać tego przedstawiciela Dryolestida.
ps. Fakt, teraz widzę, że pomyliłem się pisząc wczoraj nazwę tego ssaka, za co bardzo przepraszam.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: hanys »

Genus Crusafontia Henkel and Krebs, 1969

Synonym: Pocamus Canudo and Cuenca-Bescós, 1996.
Diagnosis (based on Krebs, 1993, emended). Differs from all Jurassic dryolestid genera by the absence of the coronoid and splenial bones on the mandible and a more reduced Meckel’s groove. Differs from Dryolestes by having the condyle oriented dorsally, rather than posterodorsally. Differs from most dryolestid genera by simplified structure of the upper molars, which are characterized by lack of the median stylar cusp and median ridge, reduction of metastyle and parastyle, and lack of a metacone, and presence of a stylocone. Differ from most dryolestids (although similar to Leonardus and Groebertherium) in the absence of the metacone. Posterior upper molars have only two roots. Upper and lowers premolars have no cingula; p1 and p2 are single-rooted. Differ from other genera by presence of a strong labial cingulid on lower molars, which extends mesially to end as an anterior cuspule below notch of paracristid. Talonid small, developed as a triangular lingual wing,which is obscured in the tooth row by the paraconid of the preceding molar.
Species. Crusafontia cuencana Henkel and Krebs, 1969 (= Pocamus pepelui Canudo and Cuenca-Bescós, 1996, P4 of C. cuencana see Martin, 1998), type species by monotypy, based on the dentaries with dentition and isolated upper premolars and molars.
Distribution. Early Cretaceous (Barremian): Spain, Uña and Galve.
Informacje z książki Mammals from the Age of Dinosaurs.

Ponadto polecam przeczytać poniższy artykuł. Pdf za darmo
New dryolestidan mammal from the Hauterivian–Barremian transition of the Iberian Peninsula
Gloria Cuenca-Bescós, Ainara Badiola, Josė I.Canudo, Josė M. Gasca, and Miguel Moreno-Azanza
Acta Palaeontologica Polonica 56 (2), 2011: 257-267 doi: http://dx.doi.org/10.4202/app.2009.0157
https://www.app.pan.pl/article/item/app20090157.html
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Aleks24fg »

Hmm, wszystkie żródła podają, że ssak ten był podobny do współczesnej wiewiórki (Sciurus), ale cały opis tego taksonu opiera się jak na razie tylko na zębach i to jednego w dodatku uszkodzonego. I to w sumie mnie nie dziwi, bo raczej większość ssaków i grup im podonych z mezozoiku i paleocenu znanych jest albo z pojedyńczych zębów, albo szczęk. Zastanawia mnie jedno, czy z tak fragmentarycznego materiału, możliwa jest jakaś wiarygodna rekonstrukcja wyglądu, nie mówiąc już o trybie życia. Oczywiście to tylko moje zdanie, ale według mnie póki nie odnajdzie się jakiś bardziej kompletnych szczątków to taka rekonstrukcja jest wysoce spekulatywna według mnie.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: hanys »

Aleks24fg pisze:Zastanawia mnie jedno, czy z tak fragmentarycznego materiału, możliwa jest jakaś wiarygodna rekonstrukcja wyglądu, nie mówiąc już o trybie życia.
Bez kompletnych okazów z zachowanymi odciskami tkanek miękkich, najlepiej wielu okazów nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wygląd i zachowanie gatunku. Można tylko rekonstruować na podstawie pokrewnych taksonów czy konwergencji. Raczej znacznie różnił się od wiewiórek, może bliżej miał wyglądem do ryjówki czy myszy. Nikt Ci na ten czes tego nie powie. Możliwe, że jej najbliższymi żyjącymi krewnymi są krety workowate, jednak "krety" te są silnie wyspecjalizowane i nie należy zakładać, że Crusafontia też tak wyglądała.
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: szerman »

Aleks24fg pisze:Książka raczej adresowana jest dla dzieci
Literówki w takich pozycjach są chyba dość częste, sam osobiście przez tę książkę:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=16&t=5225
byłem przekonany, że był dinozaur rogaty o nazwie pachyceratops, podczas gdy tak naprawdę nazywa się pachyrinozaur.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Aleks24fg
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 15
Rejestracja: 18 października 2014, o 11:12
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Kruzafontia (Cruzafontia)?

Post autor: Aleks24fg »

Literówki w takich pozycjach są chyba dość częste
Nie tylko w takich pozycjach się zdarzają. Obecnie np czytam " Zarys Wiedzy o Człowieku " Younga tak na marginesie bardzo dobra pozycja, którą polecam przeczytać. I w tym wydaniu, które mi akurat wpadło w ręce też znalazłem parę literówek, czy słów w zdaniu typu zamiast jest to jak itp. Ale to akurat może być wynik, tłumaczenia na polski z angielskiego oryginału, gdzie ktoś się po prostu pomylił lub nie zauważył błędu. Ale jak widać nawet i w tych poważnych tutułach mogą się zdarzyć. Wszak ludzmi jesteśmy i popełniamy wiele błędów. No i wiadomo są błędy poważniejsze i te bardziej błache.
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).

ODPOWIEDZ