[opis] puertazaur

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
d_m

[opis] puertazaur

Post autor: d_m »

Poniżej aktualna wersja opisu, MSz

W roku 2005 opisano, na podstawie znalezionego w 2001 roku w po??udniowo-zachodniej Brazylii skamienia??ego fragmentu krÄ?gos??upa, nowy rodzaj i gatunek olbrzymiego zauropoda z grupy tytanozaur??w. Odkrywcami i preparatorami jedynego dotychczas znanego okazu (holotypu MPM 10002) byli Pablo Puerta i Santiago Reuil - to od ich nazwisk utworzono nazwÄ? rodzajowÄ? i epitet gatunkowy. Na okaz typowy sk??adajÄ? siÄ? cztery dysartyku??owane krÄ?gi: w du??ej mierze zachowany krÄ?g szyjny dziewiÄ?ty (pierwszy znany dla olbrzymiego tytanozaura, umo??liwiajÄ?cy wglÄ?d w anatomiÄ? szyi neozauropod??w), komplety krÄ?g piersiowy drugi (najszerszy z wszystkich dotychczas znanych dla dinozaur??w, o szeroko??ci 1,68 m i wysoko??ci 1,06 m) i centra dw??ch krÄ?g??w ze ??rodkowej czÄ???ci ogona. Puertazaur charakteryzowa?? siÄ? miÄ?dzy innymi: olbrzymimi rozmiarami cia??a, rozszerzonymi wyrostkami kolczystymi krÄ?g??w szyjnych i wyjÄ?tkowo kr??tkim drugim krÄ?giem piersiowym. Dinozaurami wsp????wystÄ?pujÄ?cymi z puertazaurem by??y: bazalny iguanodont Talenkauen santacrucensis i, nienazwany jeszcze, zaawansowany tetanur. Puertazaur by?? powolnym ro??lino??ercÄ? o d??ugiej szyi i klatce piersiowej szeroko??ci a?? piÄ?ciu metr??w! Te wymiary stawiajÄ? go w czo????wce obok innych najwiÄ?kszych dinozaur??w (r??wnie?? znanych z Amerki Po??udniowej): cenoma??skiego Argentinosaurus huinculensis i turo??skiego "Antarctosaurus" giganteus. Dinozaur ten jest dowodem na to, ??e ogromne tytanozaury przetrwa??y na terenie obecnej Argentyny a?? do mastrychtu, d??u??ej ni?? dotychczas sÄ?dzono.

Obrazek
paleontolog Fernando Novas pozuje z krÄ?giem piersiowym

Novas, F.E., Salgado, L., Calvo, J. & Agnolin, F. 2005. Giant titanosaur (Dinosauria, Sauropoda) from the Late Cretaceous of Patagonia. Revista del Museo Argentino Ciencas Naturales 7 (1): 37-41.

KLASYFIKACJA:
Sauropoda Huene, 1932
Titanosauriformes Salgado, Copria & Calvo, 1997
Titanosauria Bonaparte & Coria, 1993
Titanosauridae Lydekker, 1893
Puertasaurus Novas, Salgado, Calvo & Agnolin, 2005
Puertasaurus reuili Novas, Salgado, Calvo & Agnolin, 2005

WYSTÄ?POWANIE:
Cerro Los Hornos, La Leona, prowincja Santa Cruz, Argentyna

WIEK:
wczesny mastrycht (p????na kreda); formacja Pari Aike; ok. 70 mln lat temu

ROZMIARY:
35 - 40 m; 80 - 100 t

Obrazek
rekonstrukcja puertazaura

Doniesienie w dziale Co w trawie piszczy?: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=463.
Artyku?? na witrynie National Geographic (http://news.nationalgeographic.com/news ... osaur.html) i galeria, z kt??rej pochodzÄ? zamieszczone obrazki: http://news.nationalgeographic.com/news ... index.html.

UWAGA: U??y??em oryginalnej klasyfikacji z artyku??u, ale patrz te?? post Daniela: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... ght=#12139.
Ostatnio zmieniony 2 października 2006, o 16:25 przez d_m, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Fajny artykul.

Mialbym pare uwag (i propozycji :) ).
Dawid pisze:bazalny iguanodontian Talenkauen santacrucensis i, nienazwany jeszcze, zaawansowany tetanuran
Prawde mowiac zaskoczyles mnie. Po polsku naprawde jest "iguanodontian" i "tetanuran"?

I jeszcze jedna propozycja. Moze warto dopisac, ze puertazaur prawdopodobnie dorownywal (czy "pokonal") rozmiarami dotychczasowego rekordziste A. huinculensis (rowniez znanego tylko z nielicznych fragmentow). Albo po prostu cos w tym stylu, by bylo wiadomo, ze chodzilo rzeczywiscie o giganta. Takie info dla przecietnego czytelnika, ktory potrzebuje jakies informacje do szkoly :wink:

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Karol Sabath »

Dawid Mazurek pisze: Argentinosaurus huinculensis
Dawid Mazurek pisze: Dinozaur ten jest przyk??adem na to, ??e ogromne tytanozaury rzÄ?dzi??y na terenie obecnej Argentyny a?? do mastrychtu, d??u??ej ni?? dotychczas sÄ?dzono.
Czy p??etwwale b??Ä?kitne rzÄ?dzÄ? oceanami, s??onie - Indiami i AfrykÄ?, ??ubry - PolskÄ?? Ja bym napisa?? mniej metaforycznie - "przetrwa??y", albo "pozosta??y najwiÄ?kszymi lÄ?dowymi ro??lino??ercami"
Dawid Mazurek pisze: wczesny mastrycht (g??rna kreda);
pomieszane jednostki - wczesny/p????ny i g??rny/dolny.
Reszta b. dobra.

d_m

Post autor: d_m »

DziÄ?kujÄ? za uwagi - ju?? wprowadzi??em poprawki.

Rzeczywi??cie u??y??em z??ych form, choÄ? wersji tetanuran zdaje siÄ? u??ywa?? m??j znajomy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Przeglądając w listopadzie forum zauważyłem, że w temacie o puertazaurze (klik) dyskutuje się o tekście z archeowiesci. Przeszukując forum nie znalazłem jego opisu (nie mam pojęcia czemu). Ponieważ stwierdziłem, że trzeba napisać opis puertazaura, po tygodniu od tego Danu napisal nowy (tu). Jako że to ja zamieszałem, to dokonałem kompliacji obu (i trochę dodałem od siebie), tak żeby obaj forumowicze mogli czuć się autorami tekstu. Piszę w tym temacie, bo jest starszy. Pozostałe tematy o puertazaurze zamykam. Przeprzaszam za niedopatrzenie.
Puertasaurus (puertazaur)

długość: ? m (porównywalne z Argentinosaurus)
masa: ? ton (porównywalne z Argentinosaurus)
szerokość: ok. 4,9 m
czas: wczesny mastrycht ok. 70,6-68,5 Ma
miejsce: Argentyna - prowincja Santa Cruz (formacja Pari Aike)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondylii
Titanosauria
? Lognkosauria

Puertazaur był powolnym roślinożercą… o długiej szyi i ogonie oraz masywnym cielsku. Szkielet został odnaleziony w 2001, natomiast opis powstał dopiero w 2005 roku. Odkrywcami i preparatorami jedynego dotychczas znanego okazu byli Pablo Puerta i Santiago Reuil - to od ich nazwisk utworzono nazwę rodzajową… i epitet gatunkowy. Holotyp (MPM 10002) zawiera cztery niepołą…czone kręgi: większość dziewią…tego kręgu szyjnego (pierwszy znany dla olbrzymiego tytanozaura, umożliwiają…cy wglą…d w anatomię szyi neozauropodów), kompletny drugi kręg grzbietowy (najszerszy ze wszystkich dotychczas znanych u dinozaurów, o szerokości 1,68 m i wysokości 1,06 m) i trzony dwóch kręgów ze środkowej części ogona. Mimo tak ską…pego materiału można z pewnością… stwierdzić, że był on jednym z największych stworzeń, jakie chodziły po naszej planecie. Jego największy krą…g miał ciekawą… budowę - w przeciwieństwie do kręgów innego giganta - argentynozaura, ten był szerszy niż wyższy. To pozwala twierdzić, że puertazaur prawdopodobnie był szerszy, i co za tym idzie masywniejszy od swojego rywala (jego szerokość szacuje się na 4,9 m!), uważanego za jednego z największych dinozaurów. Ciekawy jest fakt, że gigant ten pochodzi z formacji Pari Aike datowanej na wczesny mastrycht. Jest to dowód na to, że zauropody wcale nie zmniejszyły swoich rozmiarów na przestrzeni lat, a przetrwały w takiej postaci aż do końca ery mezozoicznej. Dotychczas w mastrychcie nie odnaleziono w Argentynie żadnego ogromnego mięsożercy, który byłby w stanie podjąć walkę z puertazaurem, jednak to prawdopodobnie tylko kwestia czasu. Tak czy owak dinozaur ten na razie zasługuje chyba na tytuł jednego z największych odkrytych dinozaurów. Puertazaur charakteryzował się między innymi: olbrzymimi rozmiarami ciała, rozszerzonymi wyrostkami kolczystymi kręgów szyjnych i wyją…tkowo krótkim drugim kręgiem piersiowym. Dinozaurami współwystępują…cymi z puertazaurem były: bazalny iguanodont Talenkauen i karnozaur Orkoraptor. Żyły one na terenach porośniętych drzewami szpilkowymi, okresowo zalewanymi przez morze.

Spis gatunków:
Puertasaurus Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005
P. reuili Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005

Obrazek
Porównanie wielkości Puertasaurus i Giganotosaurus. Autor: Nima Sassani. Rysunek pochodzi z tej strony. Większa rozdzielczość - klik.

Obrazek

Obrazek
Paleontolog Fernando Novas pozuje z kręgiem piersiowym

Literatura:
Novas, Fernando E.; Salgado, Leonardo; Calvo, Jorge; and Agnolin, Federico (2005). "Giant titanosaur (Dinosauria, Sauropoda)from the Late Cretaceous of Patagonia". Revisto del Museo Argentino de Ciencias Naturales, n.s. 7 (1): 37–41.

Calvo, J.O., Porfiri, J.D., Gonzalez-Riga, B.J., and Kellner, A.W.A. 2008. Anatomy of Futalognkosaurus dukei Calvo, Porfiri, Gonzalez-Riga & Kellner, 2007 (Dinosauria, Titanosauridae) from the Neuquen Group (Late Cretaceous), Patagonia, Argentina. Arquivos do Museu Nacional, Rio de Janeiro 65(4):511-526.
Ostatnio zmieniony 4 listopada 2009, o 12:46 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

trzony dwóch kręgów ze środowej części ogona
> środkowej
>> brak kropki na końcu
swierdzić
stwierdzić
probować
próbować
koścmi
kośćmi
narazie

na razie

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] puertazaur

Post autor: szerman »

Jak ktoś nie może sobie wyobrazić ile to jest 5 metrów szerokości, to polecam to:
http://svpow.files.wordpress.com/2009/1 ... w-4big.jpg
W opisie można wykorzystać tą rycinę.
PS Puertazaur na tej rekonstrukcji trzyma głowę na wysokości ok. 23 m...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Zauważyłem, że opis puertazaura jest dosyć ubogi a można by go napewno rozszeżyć.

Np sam opis wymiarów dinozaura jest trochę mało satysfakcjonujący. Zwłaszcza, że być może jest to największy znany tytanozaur. Zacznijmy może od samego początku Fernando Novas oszacował rozmiary na 35-40 m długości oraz 80-100 ton. Te wymiary jednak były oszacowane na podstawie domniemanych rozmiarów argentynozaura, wszystko zmieniło się gdy Carpenter, Paul i Mortimer zaczęli obniżać rozmiary u argentynozaura, automatycznie puertazaura także pociągnięto w dół, nie dlatego, że ktokolwiek coś wyliczał, ale skoro argentynozaurowi obniżamy to puertazaurowi też i wszystko gra 8-). Ale jest kilka ale. Np Paul zrównuje rodzaje Futalognkosaurus, Ruyangosaurus, Puertasaurus i Argentinosaurus. A np futalognkozaur był proporcjonalnie mniejszy od puertazaura. Jest to jeden z najbardziej kompletnych wielkich tytanozaurów. Jego wymiary szacuję się na jakieś 27-30 m. Dinozaur ten zaliczany jest do Lognkosauria. Tak samo jest z puertazaurem prawdopodobnie też należał do lognkozaurów. Czym charakteryzuje się ta grupa? . Lognkozaury miały długie masywne szyje i również długie ogony, więc i puertazaura raczej nie można redukować do danych jakie podają inni. Np Holtz podaje 30 m, Paul też 30 m jednak naczym opierają swoje obliczenia?. Podejrzewam, że na niczym. Aczkolwiek jest jedna opcja która mogłaby to potwierdzać. Gdy porównujemy kręgi argentynozaura i puertazaura większość opini wyglądała tak- kręg puertazaura był szerszy od argentynozaura więc prawdopodobnie tamten był cięższy. Jednak kręg puertazaura tak naprawde jest większy tylko w 1 z 3 wymiarów bo jest niższy i krótszy od kręgu argentynozaura. To jest jedna rzecz która przemawia za oszacowaniami Paula i Holtza.

Jednak osobiście oponował bym za tą opcja 1, że puertazaur prawdopodobnie jako przedstawiciel Lognkosauria był dłuższy posiadał ciężką grubą szyję oraz dosyć długi ogon. Dlatego te oszacowania na 38 m długości są bardzo prawdopodobne jest to mniej więcej również środek tej wartości jaką podał Novas (35-40 m). I podobna wartość wychodzi ze skalowania innych dinozaurów. Jakby nie patrzeć długa szyja i ogon prawdopodobnie znacznie lepiej równoważyły ciężar.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Puertasaurus (puertazaur)

Długość: 30 m*
Masa: 60 ton*

* patrz rozmiary

czas: wczesny mastrycht ok. 70,6-68,5 Ma
miejsce: Argentyna - prowincja Santa Cruz (formacja Pari Aike)

klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondylii
Titanosauria
? Lognkosauria

-----------------------------------------------------------------------
Etymologia
Nazwa rodzajowa pochodzi od nazwiska Pablo Puerty natomiast gatunkowa od Santiago Reuila- rolników- którzy byli odkrywcami i preparatorami kości.

Opis
Puertazaur był powolnym roślinożercą o długiej szyi i ogonie oraz masywnym cielsku. Szkielet został odnaleziony w 2001, natomiast opis powstał dopiero w 2005 roku.
Ciekawy jest fakt, że gigant ten pochodzi z formacji Pari Aike datowanej na wczesny mastrycht. Jest to dowód na to, że zauropody wcale nie zmniejszyły swoich rozmiarów na przestrzeni lat, a przetrwały w takiej postaci aż do końca ery mezozoicznej. Dotychczas w mastrychcie nie odnaleziono w Argentynie żadnego ogromnego mięsożercy, który byłby w stanie podjąć walkę z puertazaurem, jednak to prawdopodobnie tylko kwestia czasu. Tak czy owak dinozaur ten na razie zasługuje chyba na tytuł jednego z największych odkrytych dinozaurów.

Anatomia i Rozmiary
Mimo , że puertazaur jest znany z bardzo ubogiego materiału kopalnego to na podstawie jego ogromych kręgów można wywnioskować, że był to olbrzymi dinozaur. Początkowo Fernando Novas oczacował go na 35-40 m długości i aż na 80-100 ton wagi jednak dziś wydaje się, że są to dane mocno przesadzone. Drugi krąg grzbietowy miał długość 31 cm, u futalognkozaura (autorzy oszacowali go na 26 m długości) ten sam krąg mierzy 28,7 cm. Kręg szyjny puertazaura (prawdopodobnie 9) jest bardzo duży ma aż 118 cm długości a u futalognkozaura środkowy kręg szyjny mierzy około 99 cm. Po porównaniu długość puertazaura można szacować na mniej więcej 30 m. Puertazaur prawdopodobnie posiadał proporcjonalnie dłuższą szyję względem tułowia niż futalognkozaur, co być może wynika z faktu, że krąg grzbietowy puertazaura jest jednak znacznie szerszy od kręgu Futalognkosaurus i szyja była dłuższa bo równoważyła szersze i cięższe cielsko niż u futalognkozaura. Masa puertazaura jest szacunkowa wynosi prawdopodobnie około 60 ton. W 2004 roku Mazzetta wraz z zespołem ustalił, że masa największych tytanozaurów mieściła się mniej więcej w przedziale 60-88 ton, jednak w tym badaniu alometrycznym użyto bardzo dużej gęstości ciała 950 kg/m3 zostało to skrytykowane, np na SVPOW - Matt Wedel, Mike Taylor oraz Zach Armstrong twierdzili, że bardziej prawdopodobna jest gęstość 800 kg/m3 a największe tytanozaury jak argentynozaur i puertazaur mieściły się w przedziale 50-60 ton.

Szyja była prawdopodobnie bardzo długa i miała ciekawą budowę, kręg puertazaura jest wydłużony, szeroki z długimi i grubymi żebrami szyjnymi ale z kolei krótkimi kolcami nerwowymi, taka budowa prawdopodobnie umożliwiała bardzo duża elastycznośc szyji jeśli chodzi o jej ruchy w pionie, tzn, szyja mogłabyć prawdopodobnie bardzo wysoko podnoszona w górę jednocześnie ruchy na boki mogłybyć nieco bardziej ograniczone.

Klasyfikacja

Pozycja puertazaura nie jest pewna, jednak posiada pewne charakterystyczne cechy jak np szeroki, wydłużony kręg szyjny, który pozwala twierdzić, że jest to krewny futalognkozaura należącego do Lognkosauria.

Materiał kopalny

Holotyp (MPM 10002) zawiera cztery niepołączone kręgi: większość dziewiątego kręgu szyjnego (pierwszy znany dla olbrzymiego tytanozaura, umożliwiający…wgląd w anatomię szyi neozauropodów) o długości aż 118 cm, kompletny drugi kręg grzbietowy (najszerszy ze wszystkich dotychczas znanych u dinozaurów, o szerokości 1,68 m i wysokości 1,06 m i długości 31 cm) i trzony dwóch kręgów ze środkowej części ogona. (Jednak one nie zostały szczegółowo opisane jak dotąd)

Paleoekologia

Dinozaurami współwystępują…cymi z puertazaurem były: bazalny iguanodont Talenkauen i karnozaur Orkoraptor. Żyły one na terenach porośniętych drzewami szpilkowymi, okresowo zalewanymi przez morze.

Spis gatunków:
Puertasaurus Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005
P. reuili Novas, Salgado, Calvo i Agnolin, 2005

Obrazek


Bibliografia:

Novas, Fernando E.; Salgado, Leonardo; Calvo, Jorge; and Agnolin, Federico (2005). "Giant titanosaur (Dinosauria, Sauropoda)from the Late Cretaceous of Patagonia

Mazzetta, Gerardo V.; Christiansen, Per; Fariña, Richard A. (2004). "Giants and Bizarres: Body Size of Some Southern South American Cretaceous Dinosaurs

Calvo, J. O.; Porfiri, J. D.; González Riga, B. J.; and Kellner, A. W. A. (2007). "Anatomy of Futalognkosaurus dukei Calvo, Porfiri, González Riga, & Kellner, 2007 (Dinosauria, Titanosauridae) from the Neuquen Group, Late Cretaceous, Patagonia, Argentina

http://www.mesozoico.com.ar/Forum/viewt ... 0src=#p729

http://svpow.com/2008/01/16/how-big-was ... nkosaurus/

http://svpow.com/2010/03/30/mamenchisau ... lub-again/

-----------------------------------------------------------------------

Nie wiem czy go poprawiłem czy nie popsułem tylko :) Napewno coś pokręciłem więc sprostujcie. :mrgreen: Coś odnośnie klasyfikacji trzeba by jeszcze rozszeżyć i lepiej to ująć.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] puertazaur

Post autor: szerman »

(Sorki że dopiero teraz)
Danu pisze: Nie wiem czy go poprawiłem czy nie popsułem tylko :) Napewno coś pokręciłem więc sprostujcie. :mrgreen: Coś odnośnie klasyfikacji trzeba by jeszcze rozszeżyć i lepiej to ująć.
Jak będzie ED włączona (a być może będzie już w lipcu), to wtedy się porówna, posprawdza itd. Ja bym wersję Dawida zostawił, bo była na tyle dobra, żeby do ED trafiła. To, czego nie ma u niego doda się od Ciebie, a być może niektóre rzeczy podmieni - jeżeli Twoje są przystępniej napisane ;) A na końcu ustali się, kogo wkład w całość jest większy, żeby rozróżnić 1. i 2. autora z Was obojga.

Wydaje mi się, że w tym przypadku może dość dużo z Twojej wersji do ED trafić, bo puertazaur nie był tam bardzo rozbudowany, po prostu był poprawny. Ale to też dopiero jak przejdzie forumowską recenzję :P Lecz wpierw poczekajmy na ED.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Napewno warto by jeszcze dodać rekonstrukcję Hartmana bo naprawdę świetna.

PS: Co z tym dinem? bo chciałem popracować nad Bruhathkayosaurus a nie mam jak zobaczyć go w ED.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Nowa imponująca rekonstrukcja (chodź nie całkiem prawidłowa)

http://www.thestompingland.com/dinosaur ... ender1.jpg
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

Rekonstrukcja imponuje, choć rzeczywiście szyja jest za gruba, a skóra na całym ciele za cienka.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Czy ja wiem czy szyja zagruba? Lognkozaury miały takie grube szyje właśnie, co sugeruje nawet i ten pojedyczy kręg szyjny puertazaura. Ja bym powiedział, że klatka piersiowa za wąska i zbyt krótki ogon.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

Mi się nie widzi taka gruba szyja. Jak on ją miałby unieść? Jest nawet grubsza od nóg.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Co w tym dziwnego, że grubsza od nóg? Była pewnie nawet sporo grubsza od nóg.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

To jak byłby w stanie ją utrzymać?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] puertazaur

Post autor: nazuul »

To są wielkie zauropody, organizmy niemożliwe biomechanicznie 8-)
Poparz np. na szyję apatozaura
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

Też przygruba, ale przynajmniej spłaszczona bocznie. Tutaj mamy jakiś balon.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] puertazaur

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Też przygruba, ale przynajmniej spłaszczona bocznie.
ta...
http://svpow.com/2013/09/01/here-are-th ... u-ordered/

tytanozaury:
http://scotthartman.deviantart.com/art/ ... -306905060 (nogi są zrekonstruowane)
http://palaeozoologist.deviantart.com/a ... -344422788
Utahraptor pisze:Tutaj mamy jakiś balon.
właśnie - balon - pneumatyzacja
choć czy puertazaur był jakoś szczególnie pneumatyczny...?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Moim zdaniem najlepsza anatomicznie rekonstrukcja puertazaura, to ta Hartmana, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić.

http://skeletaldrawing.blogspot.com/201 ... -size.html

Jeżeli porównasz szyje zauropodów to czasem były bardzo masywne, szczególnie u lognkozaurów ale też np dorosły alamozaur, wyjątkowo masywna szyja.

http://palaeozoologist.deviantart.com/a ... -377926032
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

Nie jestem przekonany. Kręgi na tych rekonstrukcjach są "zatopione" w tych masywnych szyjach. Powątpiewam, by były tak obudowane mięśniami i workami powietrznymi. Wydaje mi się, że szyje powinny być lekkie - podobnie jak mała głowa. Widziałem czaszkę żyrafatytana - była malutka w porównaniu do reszty ciała, by maksymalnie odciążyć szyję.
Biologia, UW

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Ag.Ent »

U strusi ponad połowa masy szyi przypada na mięśnie. Nie wykluczałbym, że u zauropodów było podobnie.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Danu »

Czy ja wiem czy "toną" szczególnie zobacz na alamozaura i futalognkozaura , kręgi wyraźnie sugerują bardzo grube szyje.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] puertazaur

Post autor: Utahraptor »

Ag.Ent pisze:U strusi ponad połowa masy szyi przypada na mięśnie. Nie wykluczałbym, że u zauropodów było podobnie.
Czyli? To dużo, czy mało? Patrząc na szyję strusia, która jest wąska, rozumiem, że mało. Trzymałem w ręku kości strusia - są leciutkie jak papier. Nic więc dziwnego, że są takie proporcje.
Danu pisze:Czy ja wiem czy "toną" szczególnie zobacz na alamozaura i futalognkozaura , kręgi wyraźnie sugerują bardzo grube szyje.
U tych dwóch tak, u innych nie za bardzo.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ