Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z pasjonującym światem dinozaurów, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. K. Dupuis
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: Danu »

Są też te teorie na temat paleoceńskich dinozaurów, które jednak wielu obala twierdząć, że szczątki pochodzą z wyższych warstw.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: nazuul »

Znalezienie szczątków "tuż pod" granicą K/Pg (nawet w górnej części tego słynnego trzymetrowego braku, nawet 13 cm pod K/Pg) nie daje pewności, że dany zwierz nie wymarł np. kilka lat przed K/Pg (czy impaktem).
Danu pisze:Są też te teorie na temat paleoceńskich dinozaurów, które jednak wielu obala twierdząć, że szczątki pochodzą z wyższych warstw.
żeby było jasne, chodziło o:
teorie->hipotezy
wyższych->niższych
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: Danu »

żeby było jasne, chodziło o:
teorie->hipotezy
wyższych->niższych
racja, pokręciłem :roll:
Tribute to Dinosaurs 2020

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: Tyranosaurus »

Tyrannosaurus mógł przeżyć bez polowania, gdyż był PADLINOŻERCĄ-DRAPIEŻNIKIEM. Wulkany też nie wchodzą w grę, gdyż spaliłyby skamieliny.
Zmiana klimatu, to jest powód wymarcia dinozaurów takich jak: Triceratops, Struthomimus i Corythosaurus.
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: Danu »

Z tym, że padlinożercą - drapieżnikiem to debata nie wiadomo jak było naprawdę.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Wymarcie (nieptasich) dinozaurów

Post autor: szerman »

Tyranosaurus pisze:Zmiana klimatu, to jest powód wymarcia dinozaurów takich jak: Triceratops, Struthomimus i Corythosaurus.
Te 2 ostatnie nie dożyły końca ery dinozaurów - Struthiomimus żył na przełomie kampanu-mastrychtu, a Corythosaurus pod koniec kampanu. Jego koniec, a koniec mastrychtu (= koniec kredy = koniec mezozoiku) dzieli kilka milionów lat.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wymarcie dinozaurów

Post autor: nazuul »

Tyranosaurus - zmiany klimatu mogą być przyczyną wymarcia każdego organizmu, który jest przystosowany do określonych warunków. Nie chodzi o sam klimat (temperatura, opady), ale też o to, co za sobą pociągają zmiany klimatu, np. ocieplenie się klimatu może wykończyć niedźwiedzie polarne dlatego, że nie będą miały fok do jedzenia, a nie dlatego, że będą miały za ciepło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedźwiedź ... 5_przyrody
Wulkany mają wpływ na klimat i nie muszą pokryć całej planety, żeby "spalić skamieliny". Jeśli padły wszystkie duże dinozaury, to w krótkim czasie tyranozaur nie miałby co jeść, bo część padliny zostanie zjedzona przez niego a reszta się rozłoży.

Danu - tyranozaur był drapieżnikiem, nie ma co do tego wątpliwości, skoro znaleziono zabliźnione rany.

szerman - gatunek sedens jest umieszczany w rodzaju Struthiomimus albo Ornithomimus i pochodzi z późnego mastrychtu, Corythosaurus oczywiście jest z kampanu, ale nie z końcówki.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Post autor: Eryk Sroka »

Czyli????
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Post autor: nazuul »

Czyli co? :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
minmi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 152
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 21:22

Re: Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Post autor: minmi »

Mnie najbardziej jednak zastanawia, dlaczego wymarły akurat dinozaury... Oczywiście wiadomo, że kataklizm dotknął też wiele gatunków innych zwierząt, ale dinozaury, z wyjątkiem ptaków, wymarły wszystkie. Możliwe, że wszystkie dinozaury były ze sobą silnie powiązane, toteż "delikatniejsze" gatunki, które wymarły, pociągnęły za sobą inne. Jednakże okres kredy to czas, gdy Pangei nie było już dawno, a więc występuje mnogość różnych ekosystemów. Trudno jest mi sobie wyobrazić kataklizm, który dotknąłby je wszystkie na raz, tym bardziej ten spowodowany kolizją z innym ciałem niebieskim. Ta chmura dymu zasłaniająca całą ziemię w ogóle mnie nie przekonuje. Nie wiem czy dobrze myślę, ale powinno to doprowadzić do ogólnego oziębienia klimatu, a czy mamy jakieś ślady kredowych zlodowaceń? Wiem że mój post praktycznie nie wnosi nic nowego do tematu, po prostu chciałem wylać swoje emocje i podzielić się myślami na ten temat. Dziękuję :c
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Post autor: nazuul »

minmi pisze:Mnie najbardziej jednak zastanawia, dlaczego wymarły akurat dinozaury... Oczywiście wiadomo, że kataklizm dotknął też wiele gatunków innych zwierząt, ale dinozaury, z wyjątkiem ptaków, wymarły wszystkie.
tak samo można powiedzieć, że akurat np. mozazaury albo plezjozaury wymarły wszystkie. Zawsze to co duże (powiedzmy >10 kg) i wyspecjalizowane ma małe szanse podczas zawirowań. Ile było małych generalistów wśród nieptasich dinozaurów wtedy?
właściwie należałoby powiedzieć, że "z wyjątkiem niektórych ptaków"

EDIT: całkiem możliwe, że gdzieś przetrwały jakieś małe deinonychozaury, które szybko wymarły później z przyczyn niewziązanych z K/Pg
minmi pisze:Możliwe, że wszystkie dinozaury były ze sobą silnie powiązane, toteż "delikatniejsze" gatunki, które wymarły, pociągnęły za sobą inne.
powiązania ekologiczne na pewno miały wpływ na to
minmi pisze:Nie wiem czy dobrze myślę, ale powinno to doprowadzić do ogólnego oziębienia klimatu, a czy mamy jakieś ślady kredowych zlodowaceń?
jakieś ślady kredowych zlodowaceń są, ale chyba nie w mastrychcie, który był dość ciepły, ale dość niestabilny klimatycznie
minmi pisze:Wiem że mój post praktycznie nie wnosi nic nowego do tematu, po prostu chciałem wylać swoje emocje i podzielić się myślami na ten temat. Dziękuję :c
coś tam wnosi :)
przy dyskusji naukowej warto odstawić emocje na bok i zastanawiać się tylko nad faktami i ich interpretacjami :wink: choć wydaje mi się, że raczej tutaj nie "wylewasz swich emocji", ale właśnie swoje przemyślenia, oparte na danych
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wymarcie dinozaurów - Koniec Dynastii

Post autor: Dino »

nazuul pisze:
minmi pisze:Mnie najbardziej jednak zastanawia, dlaczego wymarły akurat dinozaury... Oczywiście wiadomo, że kataklizm dotknął też wiele gatunków innych zwierząt, ale dinozaury, z wyjątkiem ptaków, wymarły wszystkie.
tak samo można powiedzieć, że akurat np. mozazaury albo plezjozaury wymarły wszystkie. Zawsze to co duże (powiedzmy >10 kg) i wyspecjalizowane ma małe szanse podczas zawirowań. Ile było małych generalistów wśród nieptasich dinozaurów wtedy?
właściwie należałoby powiedzieć, że "z wyjątkiem niektórych ptaków"
W ostatnich dniach pojawiła się całkiem ciekawa dyskusja na ten temat na DML:
http://dml.cmnh.org/2015Nov/msg00097.html (i kolejne)

ODPOWIEDZ