kolce kentrozaura

Wszystko o groźnie wyglądających "zadaszonych jaszczurach"
allozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 14 marca 2006, o 18:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

kolce kentrozaura

Post autor: allozaur »

Czy mo??ecie mi powiedzieÄ? gdzie kentosaurus mia?? kolce z wyjÄ?tkiem ogonu i grzbietu.
allozaur-lew okresu jurajskiego

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
p@nzio
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2006, o 18:18
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: p@nzio »

Kiedy?? by?? chyba przedstawiany z pojedynczymi kolcami nad przednimi ko??czynami po bokach, ale to ju?? chyba nieaktualna koncepcja.
_O SK8 is GR8!
' '|'-.
_/_\_,
-*--*------

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

p@nzio pisze:Kiedy?? by?? chyba przedstawiany z pojedynczymi kolcami nad przednimi ko??czynami po bokach, ale to ju?? chyba nieaktualna koncepcja.
mi siÄ? wydaje, ??e kolce barkowe sÄ? nadal aktualne :?

Awatar użytkownika
p@nzio
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2006, o 18:18
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: p@nzio »

Mo??e ja co?? pokie??basi??em :roll: SprawdzÄ? bo wydaje mi siÄ? ??e wiem w kt??rej ksiÄ???ce to wyczyta??em (albo wydawa??o mi siÄ? ??e wyczyta??em :lol: )
_O SK8 is GR8!
' '|'-.
_/_\_,
-*--*------

Awatar użytkownika
Paweł (Paleontolog)
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 128
Rejestracja: 15 marca 2006, o 20:57
Lokalizacja: Myszk??w
Kontakt:

Post autor: Paweł (Paleontolog) »

kiedy?? my??lano ??e mia?? je na udach ale siÄ? pomylili :D :wink:
[url=http://www.galeria24h.fora.pl][img]http://img62.imageshack.us/img62/64/smauserbarrv2.jpg[/img][/url]
[url=http://www.galeria24h.fora.pl][img]http://images22.fotosik.pl/31/025367479e263c2c.jpg[/img][/url]
ZAPRASZAM :)

Awatar użytkownika
p@nzio
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 37
Rejestracja: 15 marca 2006, o 18:18
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: p@nzio »

Oki ju?? sprawdzi??em i okazalo siÄ? (bez zaskoczenia), ??e co?? pomyli??em :P Tam pisa??o ??e na ilustracji jest co?? z liczbÄ? kolc??w, a p????niej dodano, ??e przedstawiony jest r??wnie?? kolec barowy. By??o to napisane w taki spos??b, ??e ostatecznie nie by??o zanegowanego istnienia tego kolca. M??j b??Ä?d, przepraszam :oops: :roll:
_O SK8 is GR8!
' '|'-.
_/_\_,
-*--*------

allozaur
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 12
Rejestracja: 14 marca 2006, o 18:52
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: allozaur »

Ja wiem, ??e kentozaur r????ni?? siÄ? od stegozaura kolcami na grzbiecie i kolcami na barkach tak jak m??wi?? dino.
allozaur-lew okresu jurajskiego

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Jak wszystkie, stegozaury takze kentrozaur posiadal mala glowe oraz dwa rzedy kolcow kostnych, ktore tkwily w skorze tego dinozaura. Od glowy do ogona sterczalo siedem par kolcow u tego stegozaura a takze dodatkowe kolce na biodrach, prawdopodobnie ten dinozaur posiadal duze jamy nosowe co sprawialo ze mial dobry wech.
Roznica w wygladzie jest tak naprawde dosc wyrazna, choc te dwa dinozaury naleza do tej samej rodziny to tak naprawde sa to dwa rozne stegozaury.

Stegozaur posiadal 9m dlugosci zyl w Ameryce Polnocnej zas, kentrozaur w Afryce dlugosc do 5m. U stegozaura widzimy wyraznie wieksza liczbe plyt kostnych jest ich siedemnascie ale nie wiadomo jak byly ustawione, byc moze ulozone byly w rzedach parami lub na przemian, u stegozaura widzimy tylko cztery kolce na ogonie sluzace do obrony, u kentrozaura szenascie kolcow oraz czternascie plyt kostnych .

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Krzysztof pisze:kentrozaur posiadal mala glowe oraz dwa rzedy kolcow kostnych, (...) a takze dodatkowe kolce na biodrach .
Chyba jednak nad barkami, nie na biodrach (patrz wyżej), choć nie były to "kolce barowe", jak ktoś napisał (do rozpychania się przy barze?) :-)

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Opr??cz Kentrosaurusa jeszcze Dacentrus, Lexovisaurus, Huayangosaurus i Chialingosaurus mia??y kolce poza ogonem.

ODPOWIEDZ