[UZUPEŁNIONY OPIS] Notoceratops

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[UZUPEŁNIONY OPIS] Notoceratops

Post autor: Dawid Mika »

Autorami tego opisu są Dawid Mika i Tomasz (skoro jesteśmy po imieniu, dwa oryginalne zdania po lekkich modyfikacjach zostały).Długość: ?
Wysokość: ?
Waga: ?
Miejsce występowania: nienazwana formacja, prowincja Chubut, Patagonia (Argentyna, Ameryka Południowa)
Czas występowania: późna kreda (99-65,5 milionów lat temu), prawdopodobnie kampan (83-71 milionów lat temu) lub wczesny mastrycht (70,6-69 milionów lat temu)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornitoschia
Cerapoda incertae sedis

Notoceratops bonarelli to niepewny gatunek dinozaura, opisany na podstawie obecnie zagubionej (?) niekompletnej kości zębowej wraz z zębami. Szczątki te odkryto w 1917 r. w późnokredowych osadach (kampan? wczesny mastrycht?) nienazwanej formacji koło Colhue Huapi w prowincji Chubut (Patagonia, Argentyna, Ameryka Południowa). Tapia (1918) stwierdził, że wymienione wyżej skamieliny posiadają wystarczająco cech, aby wyróżnić nowy rodzaj dinozaura (jego zdaniem przedstawiciela Ceratopsidae), jednak nie wymienił ich. Von Huene (1929) ponownie przebadał szczątki notoceratopsa. Uznał, że należały one do nowego gatunku prymitywnego ceratopsa. Podał on długość znalezionego fragmentu żuchwy - 24,5 cm, a jej całkowity rozmiar oszacował na ok. 30 cm. W 1956 r. ten sam badacz uznał notoceratopsa za protoceratopsyda. Pogląd ten podzielił również Bonaparte (1978, 1986). Molnar (1980) uznał, że Notoceratops jest w rzeczywistości hadrozaurydem. Diagnozę swoją oparł jednak nie na morfologii, lecz na zasięgu biogeograficznym ceratopsów. Materiał kopalny notoceratopsa najprawdopodobniej zaginął, a jedynym źródłem informacji o tym dinozaurze jest rysunek należącej do niego niekompletnej kości zębowej wykonany przez Friedricha von Huene, który umieścił go w swojej pracy z 1929 r. Nazwa Notoceratops pochodzi od greckich słów notos - południe, keras - róg oraz ops - oblicze i oznacza tyle co "południowe rogate oblicze" (nazwę tę nadano ze względu na domniemaną przynależność notoceratopsa do ceratopsów). Tymczasem epitet gatunkowy honoruje Bonarellego. Nie ma żadnych dowodów, że w Ameryce Południowej żyły ceratopsy. Bardziej prawdopodobne jest, że Notoceratops był innym dinozaurem, którego domniemane podobieństwo do ceratopsów wynika z konwergencji. Zresztą w paleontologii znane są takie przypadki np. opisanie zgrubiałego dachu czaszki abelizauryda mażungazaura jako kopuły pachycefalozaura. A konwergencja potrafi wytworzyć niesamowite podobieństwo, czego przykładem są czaszki awicefali i ptasie. Jak na razie ustalenie pozycji systematycznej notoceratopsa jest niemożliwe. Jak już zostało napisane skamielina raczej zaginęła, a rysunek Fridericha von Huene pozwala ustalić tylko ogólny zarys jej budowy i nie pokazuje szczegółów anatomicznych, które pozwalałyby ustalić pokrewieństwo notoceratopsa (obecnie uważanego za nomen dubium).

Gatunki
Notoceratops Tapia, 1918 nomen dubium
Notoceratops bonarelli Tapia, 1918 nomen dubium

Bibliografia
http://en.wikipedia.org/wiki/Notoceratops
http://www.dinosauria.com/dml/names/dinon.htm
Donald Glut "Dinosaurs The Encyklopedia" 1997
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2009, o 10:52 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7011
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [UZUPEŁNIONY OPIS]Notoceratops

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Czas występowania: późna kreda (145-65,5 milionów lat temu), prawdopodobnie kampan (83-71 milionów lat temu)
późna kreda rozpoczyna się ok. 99 Ma,
z kolei >tutaj napisane jest, ze wczesny mastrycht
Szczątki te odkryto w 1997 r. w późnokredowych osadach (kampan?) nienazwanej formacji koło Colhue Huapi w prowincji Chubut (Patagonia, Argentyna, Ameryka Południowa). Tapia (1918) stwierdził
któraś z dat jest nieprawidłowa - raczej ta pierwsza
Bardziej prawdopodobna
prawdopodobne

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Ale głupią pomyłkę zrobiłem :lol: Ubzdurałem sobie, że cała kreda, a nie późna. Datę popraiwłem - źle spisałem. Dziękuję za uwagi

ODPOWIEDZ