[OPIS] Yixianosaurus (jiksianozaur)

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Yixianosaurus (jiksianozaur)

Post autor: nazuul »

Dałem też do wikipedii. Opis Sebastiana, który znajduje się niżej zawiera błędy. Oto wersja poprawna:
_________________________________________________________

Yixianosaurus (jiksianozaur)
Długość: ?? (niewielki)
Masa: ok. 2 kg
Miejsce występowania: Chiny - Liaoning (formacja Yixian)
Czas występowania: 125-123 / 130-122 / 139-118 Ma
Klasyfikacja:
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Coelurosauria
Maniraptora


Yixianosaurus to niewielki drapieżny dinozaur żyjący we wczesnej kredzie na terenie dzisiejszych Chin. Jedynym znalezionym materiałem kopalnym (holotyp IVPP V12638) są żebra i kończyny przednie z zachowanymi piórami. Yixianosaurus znaczy "jaszczur z Yixian", formacji w której odnaleziono szczątki tego dinozaura. Epitet gatunkowy odnosi się do cech szkieletu - znaczy bowiem długoręki (łac. manus - ręka, longus - długi).


Yixianosaurus longimanus Xu i Wang, 2003

Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Zdjęcie nie chce wejść - Obrazek
Tylko jeszcze źródło pasuje podać :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dino pisze:Zdjęcie nie chce wejść -
[img]
Tylko jeszcze źródło pasuje podać :)
http://theropoda.blogspot.com/2008/03/y ... -2003.html
Jak wstawiełm zdjęcie to działało normalnie. Jest jeszcze kilka tych zdjęć wystarczy wpisac do wyszukiwarki grafiki nazwę dinozaura :)
Teraz się znowu zdjęcie pojawiło, raz daje się je otworzyć bezpośrednio stąd, a raz trzeba wejśc w edycję postu. Nie wiem o co z tym chodzi.
A skąd pochodzi te zdjęcie? Pewnie z pracy naukowej, bo gdyby jakiś miłośnik dinozaurów zrobił je w muzeum, to pewnie byłoby średnio wykadrowane i kolorowe.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Opis zawiera rażące błędy. Poprawny powyżej

To moja wersja opisu... Pozdrawiam :wink:

Yixianosaurus (jiksianozaur)

Długość: ok. 20 cm?
Masa: 200-300 g?
Czas: barrem, ok. 125 Ma
Miejsce: formacja Yixian, prowincja Liaoning - Chiny
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Maniraptora?


Yixianosaurus to mały drapieżny teropod, którego skamieniałości zostały odnalezione w skałach datowanych na barrem (ok. 125 Ma) w Chinach. Było to prawdopodobnie zwierzę nadrzewne, żywiące się owadami i małymi kręgowcami. Nazwa rodzajowa jiksianozaura pochodzi od formacji Yixian skąd pochodzą jego szczątki. Epitet gatunkowy to połączenie łacińskich słów manus - ręka oraz longus - długi i oznacza "długoręki". Holotyp IVPP V12638 to częściowy pozaczaszkowy szkielet, który zachował się w średnim stanie. Składa się on z prawej łopatki, dwóch kości kruczych, kompletnej prawej i częściowej lewej kości ramiennej, kompletnej prawej i częściowej lewej kości łokciowej oraz k. promieniowych, kompletnego lewego nadgarstka, częściowego prawego i kompletnego lewego śródręcza, paliczków dwóch dłoni, drugiego najdłuższego pazura, żeber i ich fragmentów oraz gastralii. Wraz ze szkieletem odkryto również odciski puchu, który przypomina ten znaleziony u Sinornithosaurus.

W 2000 roku Holtz przeprowadził analizę filogenetyczną rodzaju "Yixianosaurus" (który jeszcze w tamtym czasie nie był formalnie opisany). Nie dość, że szczątki nie są najlepiej zachowane i utrudniają jakiekolwiek badania, to w dodatku badacz zaliczył parę wpadek, z których jedną jest przekręcenie nieformalnej nazwy na "Yianxianosaurus". Niemniej jednak naukowiec wskazuje, iż jedyną w zasadzie pewną cechą wspólną dla Yixianosaurus i Epidendrosaurus są długie palce. U tego pierwszego jest to jednak drugi, a u epidendrozaura trzeci, co nie przemawia za ich bliskim pokrewieństwem. Najbardziej jednak dziwi, iż w badaniach Holtza Yixianosaurus figuruje jako takson siostrzany do rodziny Alvarezsauridae. Z drugiej strony jiksianozaur zbliżony jest do nich pewnymi cechami kości ramiennej. Dlatego ze względu na wcześniejsze rozważania "bezpieczniej" będzie, gdy uznamy go za bazalnego przedstawiciela Maniraptoriformes lub nawet Maniraptora. Ponadto wydaje się, że alwarezzaurydy nie figurują jako maniraptory, a raczej prymitywne odgałęzienie maniraptorokształtnych celurozaurów (Xu i in., 2002 oraz Makovicky i in., 2003); mimo, iż niekiedy zalicza się je do kladu Ornithomimiformes jako siostrzaną rodzinę do Ornithomimosauria. Najlepiej zachowaną częścią szkieletu są kości kończyn. Ich budowa jest zbliżona już do maniraptorów, chociaż podobne cechy posiada również Coelurus - bazalny tyranoraptor (siostrzany wraz z Tyrannosauroidea do Maniraptoriformes). Autorzy opisu wskazują także na pewne podobieństwa w budowie kości kruczych do trodontydów takich jak np. Jinfengopteryx czy Mei. Obecnie jiksianozaur zajmuje swoją pozycję filogenetyczną obok prawdopodobnej rodziny Scansoriopterygidae oraz ptasiopodobnych Palaeopteryx, Omnivoropteryx i Protarchaeopteryx. Jest to jednak w większości intuicyjna klasyfikacja, a sam rodzaj na początku miał status incertae sedis (trudny lub niemożliwy do zaklasyfikowania), co mówi samo za siebie.

Spis gatunków:
Yixianosaurus Xu i Wang, 2003
= "Yixianosaurus" (nomen nudum/incertae sedis, 2000)
= "Yianxianosaurus" (błąd ort. Holtz, 2000)
Yixianosaurus longimanus Xu i Wang, 2003

Obrazek


P.S. Informacje pochodzą z włoskiego (wiarygodnego) blogu o teropodach TheropodBlogshot, DinosaurMailingList oraz od Thomasa Holtza. Jakby coś było nie tak albo bym przekręcił to proszę pisać (nie jestem idealny). Pozdrawiam :wink:
Ostatnio zmieniony 20 lipca 2008, o 21:15 przez Sebastian, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:dwĂłch korakoidĂłw (???)
kości kruczych

EDIT
Sebastian pisze:gastralii.
wydaje mi się, że chodzi o żerba brzuszne
Sebastian pisze:W 2000 roku Holtz przeprowadził analizę filogenetyczną rodzaju Yixianosaurus. Nie dość, że szczątki nie są najlepiej zachowane i utrudniają jakiekolwiek badania, to w dodatku badacz zaliczył parę wpadek, z których jedną jest przekręcenie nazwy na Yianxianosaurus.
Coś tu nie pasuje. Nazwa została nadana w roku 2003 wraz z opisem dinozaura, a 3 lata wcześniej Holtz przeprowadził badania, w których przekręcił nazwę dinozaura. Jak mógł przekręcić, jeżeli nazwa została nadana 3 lata później?
Sebastian pisze:Z drugiej strony jiksianozaur zbliżony jest do nich pewnymi cechami kości kręgów szyjnych i kości ramiennej.
czyli znaleziono drugiego osobnika z kręgami szyjnymi? Bo w holotypie ich nie ma.
TheropodBlogshot
- mogę prosić o linka?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

kości kręgów szyjnych
baz "kości" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dinozaur ten był znany już wcześniej, ale ze względu na swoją problematyczność opisany został dopiero w roku 2003. Z tego co wiem odkryto go chyba przed rokiem 2000 lub w roku 2000, a Holtz użył go w swoich badaniach pod przekręconą nazwą Yianxiansaurus. Sama nazwa Yixianosaurus do roku 2003 była nieformalna a przed ukazaniem się pracy miał status incertae sedis. A co do tych kręgów to błąd w tłumaczeniu bo chodzi tu oczywiście o samą kość ramienną (poprzesawiałem nieświadomie strofy). Chyba już wszystko jasne...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Chyba juĹź wszystko jasne...
To może dopisz to do opisu, żeby było wiadomo o co chodzi? :)
A czyli to był nomen nudem, już wiem o co chodzi. Dzięki za wyjaśnienie.
Myślałem że to po prostu błąd w dacie.
Szacunek za wspaniały opis :D

TheropodBlogshot - rozumiem, Ĺźe chodzi o tego?
http://theropoda.blogspot.com/2008/03/y ... -2003.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

nazuul pisze:
Sebastian pisze:Chyba juĹź wszystko jasne...
To może dopisz to do opisu, żeby było wiadomo o co chodzi? :)
A czyli to był nomen nudem, już wiem o co chodzi. Dzięki za wyjaśnienie.
Myślałem że to po prostu błąd w dacie.
Szacunek za wspaniały opis :D

TheropodBlogshot - rozumiem, Ĺźe chodzi o tego?
http://theropoda.blogspot.com/2008/03/y ... -2003.html
Na początku był nomen nudum później incertae sedis, a teraz jest ważny, ale bardziej skłonny byłbym jednak nadal nadać mu status jako "trudny do zaklasyfikowania". Jeśli chodzi o stronkę to tak jest to ta, którą podajesz, a konkretnie chodzi mi o ten fragment:
Immesso in Megamatrice, Yixianosaurus forma una politomia con i Troodontidae più derivati di Sinovenator e Mei. Esso condivide con i deinonychosauri basali (compresi i Troodontidae) gli unguali falciformi con tubercolo flessorio ipertrofico, la scapola significativamente più corta dell’omero, e l’omero gracile. Yixianosaurus condivide con i Troodontidae più derivati di Sinovenator e Mei, il coracoide subrettangolare (reversione alla condizione pre-paraviale), la riduzione del tubercolo coracoideo, e i solchi vascolari biforcati prossimalmente degli unguali della mano. Data l’assenza di materiale craniale e dell’arto posteriore, non è possibile definire meglio la sua posizione rispetto agli altri Troodontidae.

Se questo risultato preliminare fosse confermato, Yixianosaurus sarebbe il quarto Troodontidae del Biota Jehol, dopo Sinovenator, Mei e Jinfengopteryx.
Pozdrawiam :wink:

P.S.- Jeśli chodzi o moją znajomość języków to dobrze rozumiem po angielsku, średnio po niemiecku i trochę po rosyjsku i włosku. W przyszłości mam zamiar znać te języki biegle, a najbardziej zależy mi na angielskim niemieckim no i oczywiście... łacinie. Jeśli będzie potrzebna pomoc z niemieckim to służę uprzejmie bo pozostałe dwa to inna historia (podstawę się ma a naukowy język trochę jednak w przypadku włoskiego i rosyjskiego sprawia mi problem). Angielski chyba każdy tutaj zna :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:W 2000 roku Holtz przeprowadził analizę filogenetyczną rodzaju "Yixianosaurus" (który jeszcze w tamtym czasie nie był formalnie opisany). Nie dość, że szczątki nie są najlepiej zachowane i utrudniają jakiekolwiek badania, to w dodatku badacz zaliczył parę wpadek, z których jedną jest przekręcenie nieformalnej nazwy na "Yianxianosaurus". Niemniej jednak naukowiec wskazuje, iż jedyną w zasadzie pewną cechą wspólną dla Yixianosaurus i Epidendrosaurus są długie palce. U tego pierwszego jest to jednak drugi, a u epidendrozaura trzeci, co nie przemawia za ich bliskim pokrewieństwem. Najbardziej jednak dziwi, iż w badaniach Holtza Yixianosaurus figuruje jako takson siostrzany do rodziny Alvarezsauridae. Z drugiej strony jiksianozaur zbliżony jest do nich pewnymi cechami kości ramiennej. Dlatego ze względu na wcześniejsze rozważania "bezpieczniej" będzie, gdy uznamy go za bazalnego przedstawiciela Maniraptoriformes lub nawet Maniraptora. Ponadto wydaje się, że alwarezzaurydy nie figurują jako maniraptory, a raczej prymitywne odgałęzienie maniraptorokształtnych celurozaurów (Xu i in., 2002 oraz Makovicky i in., 2003); mimo, iż niekiedy zalicza się je do kladu Ornithomimiformes jako siostrzaną rodzinę do Ornithomimosauria. Najlepiej zachowaną częścią szkieletu są kości kończyn. Ich budowa jest zbliżona już do maniraptorów, chociaż podobne cechy posiada również Coelurus - bazalny tyranoraptor (siostrzany wraz z Tyrannosauroidea do Maniraptoriformes). Autorzy opisu wskazują także na pewne podobieństwa w budowie kości kruczych do trodontydów takich jak np. Jinfengopteryx czy Mei. Obecnie jiksianozaur zajmuje swoją pozycję filogenetyczną obok prawdopodobnej rodziny Scansoriopterygidae oraz ptasiopodobnych Palaeopteryx, Omnivoropteryx i Protarchaeopteryx. Jest to jednak w większości intuicyjna klasyfikacja, a sam rodzaj na początku miał status incertae sedis (trudny lub niemożliwy do zaklasyfikowania), co mówi samo za siebie.
:shock:
Z tych źródeł wynika coś zupełnie innego, a zdaje się, że to są te z których Sebastian korzystał:
http://dml.cmnh.org/2003Sep/msg00033.html
http://dml.cmnh.org/2003Aug/msg00239.html
http://theropoda.blogspot.com/2008/03/y ... -2003.html
Sebastian pisze:Składa się on z prawej łopatki,
Szczegółowo nie sprawdzałem materiału kopalnego który Sebastian wymienia, ale już ta pierwsza informacja jest nieprawdziwa, gdyż są obie (co zresztą widać na zdjęciu)

Dlatego proponuję uznać moją wersję za "obowiązującą" albo zupełnie zmienić opis Sebastiana (choć równie dobrze można rozbudować mój).

Najlepiej było by skorzystać z oryginalnego artykułu (jest TU).

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Yixianosaurus (jiksianozaur)

Post autor: szerman »

Czy wersja Macieja + dane z tego artykułu = aktualny opis, gotowy do wrzucenia do ED?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Yixianosaurus (jiksianozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Czy wersja Macieja + dane z tego artykułu = aktualny opis, gotowy do wrzucenia do ED?
hasło jest na tyle szczątkowe, że raczej tak, zwłaszcza jeśli dane z tego artykułu = także prace cytowane
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ