[ZBIORCZY] NOWE DINOZAURY 2006-2009

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dzieki- własnie zamieściłem w angielskiej wikipedii krótkie wzmianki o tych dinozaurach :wink:
http://en.wikipedia.org/wiki/Berbersaurus
http://en.wikipedia.org/wiki/Cerasinops

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tak na marginesie oprocz tych 2 nowych dinozaurow beda opisane jeszcze kolejne dwa bazalne zauropodomorfy. Trzeba ale poczekac na nowy numer JVP. :wink:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Mam pytanie- jaka jest oficjalna strona internetowa JVP???

No i jeszcze jedna poprawka do Cerasinops- odnaleziono je w regionie two Medicine, a nie jak napisałem w formacji.... . Proszę cię Dino o poprawę na stronie. No i jescze na stronie jest błąd (również z mojej winy) zamiast Berberosaurus jest Berbersaurus :roll:
Ostatnio zmieniony 1 października 2007, o 15:34 przez Sebastian, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Mam pytanie- jaka jest oficjalna strona internetowa JVP???
Wystarczy wpisac Journal of Vertebrate Paleontology do Google'a. :wink:

http://www.vertpaleo.org/

Ale darmowe pdf-y tam nie znajdziesz :wink:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Wiem- nie o to mi chodzi. A tak poza tym to ciekawa sprawa z tymi zauropodomorfami- od dawna nie odkryto Ĺźadnego krewnego Thecodontosaurus czy Efraasia :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Nowy dinozaur

Post autor: Danu »

Achillesaurus manazzonei to nowy teropod, żyjący w późnej kredzie w Argentynie, nie ma go jeszcze na Genera dinosaur list
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Achillesaurus to nowy rodzaj alwarezauryda (Alvarezsauridae), którego skamieniałości odkryto w formacji Bajo de la Carpa w prowincji Río Negro (Argentina). Nowy teropod osiągał podobne rozmiary co Alvarezsaurus calvoi, którego odnaleziono w tej samej formacji. Wiele cech anatomicznych Achillesaurus nie zgadza się natomiast z alwarezaurydem takim jak Patagonykus puertai, co pozwala sądzić, że nie były one ze sobą blisko spokrewnione. Kilka cech łączy go jednak z azjatyckimi mononykinami (Mononykinae), co z kolei sugeruje większe zróżnicowanie rodziny Alwarezsauridae niż do tej pory sądzono. Jak na razie Achillesaurus klasyfikowany jest jako bazalny alwarezauryd. nowoopisany gatunek: Achillesaurus manazzonei Agustin, Martinelli i Ezequiel, 2007. Skamieniałości dinozaura pochodzą z santonu, sprzed około 85 milionów lat.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 września 2007, o 16:06 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Achillesaurus manazzonei- Agustin, Martinelli i Ezequiel, 2007.
Fajne, ze juz przestales pisac nawiasy, teraz jeszcze przestan pisac myslniki przed imionami autorow opisu. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Sory- stary nawyk. Mam pytanko do ciebie- czy alwarezaurydy były mało zróżnicowane skoro nie odkrywamy ich az tak duzo jak np. deinonychozaury :?:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Mam pytanko do ciebie- czy alwarezaurydy były mało zróżnicowane skoro nie odkrywamy ich az tak duzo jak np. deinonychozaury :?:
Nie wiem. Jak na tak duza rozpietosc czasowa (alb [w wypadku, ze fragmentaryczny Rapator nalezy do alwarezzaurydow] az wczesny maastricht) to chyba za malo rodzajow znamy. A moze po prostu tylko dominowaly na innych obszarach? :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Mala poprawa:
Sebastian pisze:Achillesaurus manazzonei Agustin, Martinelli i Ezequiel, 2007
Autorami sa AgustĂ­n G. Martinelli i Ezequiel I. Vera, wiec poprawnie jest: Achillesaurus manazzonei Martinelli i Vera, 2007. :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ciekawe, kiedy pojawi się na genera dinosaur list, zastanawia mnie tylko dlaczego ciągle nie ma tam Bananabendersaurus, owszem jest nieformalnie opisany, ale jest wiele innych które też czekają na opis, a jednak są już na liście, tak było np. z Futalognkosaurus
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Panorasaurus

Post autor: Sebastian »

Nowoopisany dinozaur to Panorasaurus opisany przez Pirelliego i Marqueza (2007). Nie znalazłem narazie więcej informacji :wink:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Nie wiem, czy należy dopisywać ten rodzaj Olshevsky umieścił go na dinosaur genera list, a za jakiś dzień czy dwa go z tamtąd usunął, nie ma go obecnie na liście, tylko na wikipedii, a to dlamnie jak narazie żaden dowód, nie wiem czemu rodzaj ten najpierw był na Genera dinosaur list, a teraz już go nie ma
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Trzy nowe dinozaury z Chin

Post autor: Sebastian »

1. Lu J., Xu L., Zhang X., Hu W., Wu Y., Jia S., and Ji. Q. (2007) A new gigantic sauropod dinosaur with the deepest known body cavity from the Cretaceous of Asia. Acta Geologica Sinica 81: 167-176.

2. Mo, J., Zhao, Z., Wang, W., and Xu, X. 2007. The first hadrosaurid dinosaur from southern China. Acta Geologica Sinica (English Edition) 81(4):550-554.

3. Li, D., Peng, C., You, H., Lamanna, M.C., Harris, J.D., Lacovata, K.J., and Zhang, J. 2007. A large therizinosauroid (Dinosauria: Theropoda) from the Early Cretaceous of northwestern China. Acta Geologica Sinica (English Edition) 81(4):539-549.
Trzy nieopisane jeszcze nowe dinozaury to: jakiś duż kredowy zauropod z Chin, pierwszy hadrozauryd z południowych Chin oraz duży teriziniozauryd z północnych Chin :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Trzy nowe dinozaury z Chin

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:1. Lu J., Xu L., Zhang X., Hu W., Wu Y., Jia S., and Ji. Q. (2007) A new gigantic sauropod dinosaur with the deepest known body cavity from the Cretaceous of Asia. Acta Geologica Sinica 81: 167-176.
Huanghetitan ruyangensis
Sebastian pisze:2. Mo, J., Zhao, Z., Wang, W., and Xu, X. 2007. The first hadrosaurid dinosaur from southern China. Acta Geologica Sinica (English Edition) 81(4):550-554.
Nanningosaurus dashiensis
Sebastian pisze:3. Li, D., Peng, C., You, H., Lamanna, M.C., Harris, J.D., Lacovata, K.J., and Zhang, J. 2007. A large therizinosauroid (Dinosauria: Theropoda) from the Early Cretaceous of northwestern China. Acta Geologica Sinica (English Edition) 81(4):539-549.
Suzhousaurus megatherioides
Sebastian pisze:Trzy nieopisane jeszcze nowe dinozaury
Wszystkie trzy sa dawno opisane ;)

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ojejej. Sorki- na DML jest to jeden z ostatnich tematów, dlatego pomyślałem, że to coś ważnego- prosze o usunięcie i przepraszam za zbyt szybkie postowanie nowych tematów, które tak naprawde nie są nowe :(

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Ojejej. Sorki- na DML jest to jeden z ostatnich tematów, dlatego pomyślałem, że to coś ważnego- prosze o usunięcie i przepraszam za zbyt szybkie postowanie nowych tematów, które tak naprawde nie są nowe :(
Usuwac koniecznie nie trzeba, bo nazwy artykulow, w ktorych byly dinozaury opisane, moga sie komus przydac. Wszystkie jednak byly juz omawiane, wiec zamykam. :wink:

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Co do rozmiarów tej kości miałbym pewne zastrzeżenia ponieważ osoby widoczne na tym zdjęciu stoją w pewnej odległości. Dodatkowo kość znajduje się na podwyższeniu. Na pierwszy rzut oka przypomina mi kość udową zauropoda. W tej grupie kości podudzia są zdecydowanie krótsze od kości udowej, więc całe zwierze nie musiało być aż tak ogromne w granicach 20 m długości. Jeżeli natomiast jest to hadrozaur jak to zapowiadano, to kości podudzia długością dorównywały, a nawet mogły być dłuższe od kości udowej. W takiej sytuacji byłby to prawdziwy olbrzym. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Dwa nowe zauropodomorfy

Post autor: Tomasz Singer »

W zeszłym tygodniu na stronie dinohunter/article ukazała się informacja o artykule z opisem dwóch nowych bazalnych zauropodomorfów z wczesnej jury Indii : Lamplughsaura dharmaramensis i Pradhania gracilis Kutty, Chatterjee, Galton et Upchurch, 2007 w Journal of Paleontology. Niestety do tej pory nie udało mi się zdobyć więcej informacji na ich temat. o dziwo kilka dni później ta informacja znikneła z tej strony, (nawet nie zdąrzyłem zapisać tytułu tego artykułu), być może jest dopiero w druku. :?
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2007, o 11:59 przez Tomasz Singer, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Dwa nowe zauropodomorfy

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz Singer pisze:być może jest dopiero w druku. :?
Zgadza sie. Artykul jest na razie nieopublikowany. Chodzi o prace:

Kutty, T. S., Chatterjee, S., Galton, P. M., and Upchurch, P., 2007. Basal sauropodomorphs (Dinosauria: Saurischia) from the Lower Jurassic of India: Their anatomy and relationships: Journal of Paleontology, v. 81, n. 6, p. 1552-1574

Samego mnie ciekawi data matrix :)

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dobrze, że już wiadomo jak już nazywają się nowe zauropodomorfy. Jak pewnie wiecie robię poprawę artykułu (który nie ukrywajmy mi nie wyszedł) Różnorodność form dinozaurów: zauropodomorfy. Dużo uwagi poświęciłem w nim w sprawię kladystyki i systematyki rodzajów. Dlatego teraz tylko czekam na jakieś konkretne info o nowych dinozaurach i zaberam się za dalsza pracę. Przy okazji zrobię ich opisiki. O i przypomniałem sobie, że na opisanie czekają przecież jeszcze 4 nieformalnie nazwane rodzaje: "Thecodontosaurus" (nie mylić z Thecodontosaurus :wink:), ""Gyponyx", "Palaeosaurus" i "Nyasasaurus", a także dwa nienazwane jeszcze bazalne zauropodomorfy z Madagaskaru :)

Co do dinozaurów z Indii to jestem zaskoczony, że jest ich tak dużo, a było z pewnością o wiele więcej. Do tej pory opisano 22 (własciwie to 21) rodzaje, a kilka czeka jeszcze na formalny opis (poza tym sa jeszcze szczątki nienazwane). Oto spis indyjskich dinozaurów: Alwalkeria - Barapasaurus - Brachypodosaurus - Bruhathkayosaurus - Coeluroides - Compsosuchus - Dandakosaurus - Dravidosaurus (prawdopodobnie jest to plezjozaur lub waleń)- Dryptosauroides - Indosaurus - Indosuchus - Jainosaurus - Jubbulpurria - Kotasaurus - Laevisuchus - Lametasaurus - Lamplughsaura - Ornithomimoides - Orthogoniosaurus - Prodhania - Rajasaurus - Titanosaurus

Pozdro!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Dobrze, że już wiadomo jak już nazywają się nowe zauropodomorfy.
Bylo wiadomo od dawna. Chodzi tylko o to, ze sie je po prostu nie zdradza :)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

W przypadku argentyńskich paleontologów to bardzo pospolite zjawisko, że podają nieoficjalne nazwy nowych gatunków nawet na kilka lat przed ukazaniem się ich naukowego opisu. Przykłady : Anabisetia, Aniksosaurus, Futalognkosaurus, Limaysaurus, Nothohypsilophodon. Na szczęście nie zmieniają jej później, jak to miało miejsce dwókrotnie w przypadku amerykanów : "Bilbeyhallorum" - Cedarpelta, "Eohadrosaurus" - Eolambia. :lol:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz Singer pisze:"Bilbeyhallorum" - Cedarpelta, "Eohadrosaurus" - Eolambia. :lol:
"Medusaceratops" - Albertaceratops. :)

ODPOWIEDZ