(Opis) Paralititan (paralitytan)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

(Opis) Paralititan (paralitytan)

Post autor: Danu »

Paralititan (Paralytytan)

d??ugo??Ä?: 25-32m
masa: 65-80 ton
czas: 96 MLT
miejsce: Egipt
klasyfikacja: Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria

Paralititan od razu po opisaniu, zosta?? okrzykniÄ?tym drugim co do wielko??ci dinozaurem. Ten potÄ???ny zauropod, osiÄ?gajÄ?cy ok 9m wzrostu, by?? spokojnym masywnym ro??lino??ercÄ?. Odnaleziono 16 ko??ci Paralititana, na
podstawie kt??rych twierdzi siÄ?, ??e by?? naprawde bardzo du??y. Jego ko??Ä? przed ramienia (humerus) mia??a 1,69m d??ugo??ci (1,67 wd Dinodata) i por??wnano ja do ko??ci przed ramienia Argentinosaura, kt??ra by??a nieco d??u??sza (1,81m). Na podstawie czego wywnioskowano, ??e m??g?? osiÄ?gaÄ? a?? 32m d??ugo??ci i wa??yÄ? ok 65-80 ton. Paralititan, zapewne musia?? zmagaÄ? siÄ? z du??ymi miÄ?so??ercami, kt??rych nie brakowa??o w Egipcie, drapie??niki takie jak Carcharodontosaurus i Spinosaurus, z pewno??ciÄ?, mog??y go od czasu do czasu nie pokoiÄ?. Ale wyro??niÄ?ty osobnik spewno??ciÄ?, m??g?? siÄ? bardzo skutecznie broniÄ?.

nazwa odkrywcy i rok opisania
Paralititan Smith, Lamanna, Lacovara, Dodson, Smith, Poole, Giegengack, Attia- 2001
Paralititan stromeri Smith, Lamanna, Lacovara, Dodson, Smith, Poole,
Giegengack, Attia- 2001

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Po pierwsze twoje dane na temat rozmiar??w paralitytana sÄ? mocno zawy??one (nie wiem skÄ?d je wytrzasnÄ???e???).

Czas: 96 Ma
Miejsce: Egipt, Sahara, Formacja Baharija
D??ugo??Ä?: ok. 30 m
Wysoko??Ä?: 9 m
Masa: ok. 47 t
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria

O i kursywuj nazwy gatunkowe i rodzajowe :wink:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Sebastian pisze:Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria
Mam kilka uwag :wink:

Uwazam, ze nie trzeba koniecznie w kazdym opisie poprawiac klasyfikacje. Szczegolnie ze jest ona czasami bardzo indywidualna. Ty sie dowiedziales o Massopoda i uwazasz to za sensacje, a tak naprawde istnieje jeszcze Anchisauria czy Sauropodiformes, ktere niektorzy uznawaja, inni nie. Klopot w tym, ze Upchurch i Sereno definiuja jeden klad za drugim wstawiajac prawie identyczne definicje (Anchisauria, Anchisauridae, Melanorosauridae, Plateosauria)...

Co do razmiarow, ktore Danu podal, wg mnie takie 25-32 m jest bardziej dokladne niz "ok. 30 m" (szczegolnie, ze w rzeczywistosci mogl miec nawet mniej niz 25 m). Jesli natomiast chodzi o ciezar, chetnie bym poczytal prace, gdzie jest pisane, ze mial z pewnoscia "ok. 47 t" (bo jest wg mnie za bardzo fragmentaryczny, by tak dokladnie przeliczyc jego mase).

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Jeśli chodzi o te wymiary, zostały one zaczęrpnięte z wikipedii te 25-32 m znalazłem też na innych stronach, tak samo jak i tę masę, jeśli chodzi o te 47 ton Sebastiana i jego długość to wziął to zapewne z www.dinosaurier-web.de. Tak jak Daniel napisał trudno jest ustalić rozmiary Paralitytana zapewne mógł ważyć dużo mniej ale dokońca nie wiadomo ile i jak był długi, ja nie zawsze kieruję się tą niemiecką stroną, tam często wymiary są zaniżone, chociaż to też kwestia zdania na temat wielkości (głownie masy ciała), bo np jedni twierdzą, że Argentinosaurus ważył ok 70 ton, a inni że nawet 110 ton, chyba nigdy niedowiemy się tego w 100%, bo dinozaury wymarły i oczywiste jest, że często ich wielkość jest przedmiotem sporów, co do tej klasyfikacjii, to trzeba by chyba pozmieniać wszystkie opisy w encyklopedii.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Tak, wiem o tym. Massopody, zauropodiksztaftne, anchizaury itd. - istnieją, ale jak już wspomniałeś niektórzy je uznają, niektórzy nie. Bez sensu- myślę, że ta systematyka dinozaurów i te różnorakie wersje - często idywidualne- naukowców i paleontologów sa męczące, dlatego już dałem sobie spokój z poprawianiem klasyfikacji. Na razie będę dawał tą, która podaję, a jeśli Sereno (chyba nawiększy mąciciel) albo jakiś inny paleontolog będzie przedstawiał swoje hipotezy to awju! Koniec. A tak wracając do tematu (przy okazji dzięki za posta Daniel) to tyle już widziałem wersji co do jego rozmiaró. Czytałem np. że miał 200t :shock: Co oczywiście jest mało prawdopodobne (Granica masy, która zwierze może posiadać, a jednocześnie moć się poruszać to maksimum 130 t). Inna wersja to ta, że 150 albo 110 t. Jeszcze inna, że jakieś 90, no i wreszcie 47. Nie wiadomo tak naprawde ile ważył, ani ile miał metrów długości oraz wysokości- Od tej pory powinniśmy przedstawiać dane dinozaurów z ostatnich lat. Jeśli takich nie ma to wszystkie proponowane (przez różnych badaczy), jak to zrobiłem w przypadku Amphicoelias (tak nawiasem mówiąc to w przypadku amficeliasa, obliczenia Carpentera są bardziej wiargodne). To by było na tyle. O Danu posprawdzaj opisy gdzie poprawiłęm też gramatykę i dodałem troche informacji. Przy okazji pozdro (dla was dwóch) :P

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

:arrow: EDIT Poprawione czcionki.
-------------------------------------------------------
Autor: Danu; Korekta: Sebastian Oziemski, Daniel Madzia, Marcin Szermański, Maciej Ziegler pisze:Paralititan (paralitytan)
Długość: 26-34(?) m
Wysokość: ok. 9 m
Masa: 59-80(?) t
Czas: późna kreda (cenoman; 99,6-93,5 Ma)
Miejsce: Egipt (Al Jizah); formacja Baharija

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria
Paralititan

Materiał kopalny:
Holotyp (CGM 81119): kilka kręgów, żebra, łopatki, możliwy pancerz skórny, elementy kończyny przedniej.

Opis:
Paralititan od momentu jego opisania został okrzykniętym jednym z największych dinozaurów. Ten potężny zauropod, osią…gają…cy ok. 9 m wzrostu, był spokojnym masywnym roślinożercą…. Odnaleziono 16 kości paralitytana, na podstawie których twierdzi się, że był bardzo duży. Jego kość przedramienia (humerus) miała 1,69 m długości i porównano ją… do kości przedramienia Argentinosaurus, która była nieco dłuższa (na podstawie stosunku kości piszczelowej do ramieniowej i porównują…c z jego kuzynem egiptozaurem, który miał taki sam stosunek długości tych kości, szacuje się jego przedramię na 1,81 m). Na podstawie proporcji domniemanej wielkości i masy argentynozaura oraz rozmiarów kości przedramienia tych dwóch tytanozaurów wywnioskowano, że mógł osią…gać do 32-34 m długości i ważyć około 65-80 ton. Jednak na podstawie Saltasaurus Carpenter szacuje jego rozmiary jedynie na ok. 26 m. Paralititan zapewne musiał zmagać się z dużymi mięsożercami, których nie brakowało w Egipcie. Drapieżniki takie, jak Carcharodontosaurus i Spinosaurus (o ile był drapieżnikiem, a nie padlinożercą…, czy rybożercą…) z pewnością mogły go od czasu do czasu niepokoić.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa bierze się z greckich słów: 'paralos' (bliski morza, nadmorski) oraz 'titan' (olbrzym z mitologii greckiej), co znaczy w wolnym tłumaczeniu 'nadmorski gigant'. Epitet gatunkowy honoruje niemieckiego paleontologa, Ernsta Freiherra Stromera von Reichenbacha (odkrywca m.in. Spinosaurus, Aegyptosaurus, czyBahariasaurus).

Spis gatunków:
Paralititan Smith, Lamanna, Lacovara, Dodson, Smith, Poole, Giegengack i Attia, 2001
Paralititan stromeri Smith, Lamanna, Lacovara, Dodson, Smith, Poole, Giegengack i Attia, 2001

Być może podobnie wyglą…dał paralitytan (rekonstrukcja argentynozaura):
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Paralititan (paralitytan)

Post autor: szerman »

"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ