[OPIS] Eotriceratops

Wszystko o "rogatych twarzach"
Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

[OPIS] Eotriceratops

Post autor: nazuul »

dałem tez nieco zmieniony do wikipedii
_____________________________________________________________
Eotriceratops (eotriceratops)

długość: 7-11 m*
masa: 4-17 t*
miejsce: Kanada - Alberta (formacja Horseshoe Canyon)
czas: 68-67,6 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Neornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Ceratopsia
Neoceratopsia
Ceratopoidea
Ceratopsidae
Chasmosaurinae
Triceratopsini


* oszacowanie własne; zob. "Rozmiary" poniżej.

Wstęp
Eotriceratops to rodzaj wielkiego rogatego dinozaura żyjącego w późnej kredzie na terenie Ameryki Północnej. Jego okrycie jest ważne, ponieważ wypełnia on lukę w dziejach ceratopsów z wczesnego i późnego mastrychtu. Może się okazać, że miał największą czaszkę wśród zwierząt lądowych. Osiągał podobne rozmiary co triceratops i torozaur a być może był od nich większy.

Odkrycie
W 2001 roku ekspedycja z Royal Tyrrell Museum of Palaeontology i Canadian Museum of Nature rozpoczęła systematyczną eksplorację górnych osadów formacji Horseshoe Canyon na terenie prowincji Alberta w Kanadzie, szczególnie w Parku Prowincjonalnym Dry Island Buffalo Jump. Glan Guthrie odkryła duży szkielet ceratopsyda niedaleko brzegu rzeki Red Deer, w skałach z najmłodszej części formacji Horseshoe Canyon.
Barnum Brown pisał już o tym znalezisku w notatkach w 1910 roku jako o jednym z pierwszych znalezisk jego ekipy w tym sezonie w Albercie. Postanowił jednak nie zbierać skamielin, ponieważ uznał je za kiepskiej jakości, w porównaniu do innych z tej okolicy - np. szczątków dużych teropodów, które obecnie znane są jako cmentarzysko tyranozaurydów z rodzaju Albertosaurus.

Etymologia
Nazwa Eotriceratops nawiązuje do wieku i klasyfikacji zwierzęcia, oznacza bowiem "wczesny triceratops".
Natomiast epitet gatunkowy (xerinsularis) znaczy "z suchej wyspy" i odnosi się do miejsca znalezienia szczątków - Parku Prowincjonalnego Dry Island Buffalo Jump (w wolnym tłumaczeniu - "sucha wyspa skaczących bawołów"). Pierwsza część nazwy (xer) pochodzi od greckiego xeres - "suchy", a druga (insularis) od wyrazu insula, oznaczającego wyspę.

Materiał kopalny
Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7) - niekompletny i nieartykułowany szkielet, zawierający: kość rostralną, obie kości przedszczękowe i szczękowe, lewy rdzeń rogu z kością łzową, kość przedczołową, kość czołową, kość zaoczodołową i kość jarzmową, lewą kość nadjarzmową, prawą kość kwadratowo-jarzmową, lewą kość kwadratową, częściową kość ciemieniową, lewą kość łuskową z kryzy, puszkę mózgową, zrośnięte kręgi szyjne, czwarty i piąty kręg szyjny, fragment kręgosłupa składający się z połączonych tylnych kręgów szyjnych i przednich grzbietowych, żebra i fragmenty skostniałych ścięgien (które u Ornithischia występują pospolicie w postaci beleczek).
Na rekonstrukcji czaszki widać jaki materiał odnaleziono - jest wyraźnie ciemniejszy i chropowaty, a odtworzone fragmenty są gładkie.

Budowa
Mimo że znaleziono tylko kości czaszki i kilka kręgów oraz żeber, na podstawie porównań z innymi ceratopsami można wysnuć wniosek, że również eotriceratops był czworonożnym roślinożercą. Jego głowa miała klasyczny układ rogów chasmozaurynów - jeden mały róg na nosie i dwa długie nad oczami. Cechą wyróżniającą go spośród innych dinozaurów rogatych są głębokie i lekko ukośne ślady po naczyniach krwionośnych spotykające się z poprzecznymi odciskami naczyń na przedzie rogu nosowego, wysoki, płytkokształtny wyrostek nosowy kości przedszczękowej bez żadnych zagłębień i z górną krawędzią położoną znacznie nad wewnętrzną krawędzią okna międzyprzedszczękowego ostry, stożkowaty rożek na kości jarzmowej (epijugal) z wyrażnym proksymalnotylnym wyrotkiem i oddzielnym, wyglądającym jak dołek powierzchiami stykającymi się z kością jarzmową i kwadrato-jarzmową oraz wyraźnie rozgraniczone eliptyczne wgłębienie położone na dolnym przedzie powierzchni kości łuskowej (która znajdowała się na bokach kryzy). Niezwykle szerokie i spłaszczone różki na jej krawędziach, niektóre przekraczające 15 cm szerokości i stykające się ze sobą mogą być związane z wiekiem zwierzęcia (Horner i Goodwin, 2006; Scannella i Horner, 2010).

Rozmiary
Niezwykłą cechą eotriceratopsa są rozmiary czaszki - mierzyła ona około 3 metrów długości, a więc obok Torosaurus była największa wśród wszystkich zwierząt lądowych. Wskazuje to na olbrzymie rozmiary tego gada. Wielkość dinozaura pozostaje nieznana, lecz sami autorzy opisu podają, że był wielki, duży (large). Angielska wikipedia powołując się na periodyk The Sun podaje, że eotriceratops mógł dorastać do 12 m i ważył 13 ton. Inne nieoficjalne szacunki wskazują jednak, że był mniejszy i miał 7 (Longrich), 8,5 (Paul) albo 9 (Holtz) metrów długości. Porównując wymiary do największego zmontowanego okazu Triceratops (7,1-7,9 m, czaszka 2,2 m) o którym pisze Dodson (1996), można obliczyć długość eotriceratopsa na 9,7-10,8 m. Masę triceratopsa ocenia się na 4-10 t, eotriceratops mógł więc wtedy osiągać 7-17 t. Gdy porówna się rekonstrukcję czaszki eotriceratopsa (w której wiele zostało uzupełnione - rzeczywiste wymiary kryzy są nieznane) z okazem torozaura (?=triceratopsa) MOR 981 to nie można zdecydować, który jest większy (przy czym nie chodzi tu o większą kryzę u torozaura, gdyż MOR 981 ma ją stosunkowo krótką, porównywalną z eotriceratopsem). Wydaje się więc, że eotriceratops nie był większy od późniejszych krewniaków. Wszystkie te oszacowania są bardzo niepewne, lecz wskazują, że prawdopodobnie ceratops ten był największym zwierzęciem w swoim środowisku. Byłby tylko niewiele krótszy od swojego pobratymca - hadrozauryda Edmontosaurus regalis, jednak był od niego dużo masywniejszy i miał zapewne wiele krótszy ogon, co czyniło by go największym (poza występującym na południu tytanozaurem Alamosaurus) zwierzęciem w tym okresie w Ameryce Północnej.

Pozycja filogenetyczna
Eotriceratops, jak wynika z analiz filogenetycznych, należy do Triceratopsini - kladu zaawansowanych ceratopsów, tworzonego przez rodzaje Titanoceratops, Triceratops, Nedoceratops, Torosaurus i Ojoceratops (trzy ostatnie to potencjalne synonimy Triceratops). Eotriceratops to prawdopodobnie bazalny przedstawiciel Triceratopsini, lecz bardziej zaawansowany niż Titanoceratops. Jeżeli jednak ten ostatni jest wyrośniętym pentaceratopsem a inne triceratopsyny to synonimy Triceratops, to jest on jedynym, obok Triceratops, przedstawicielem Triceratopsini. Można uznać, że Eotriceratops xerinsularis jest po prostu gatunkiem triceratopsa (T. xerinsularis), co zostało już nieoficjalnie zaproponowane przez Paula (2010).

Paleoekologia
Eotriceratops, jak inne rogate dinozaury, żywił się zapewne roślinami - zrywał je mocnym dziobem i rozdrabniał za pomocą baterii zębowych. Eotriceratops żył w otoczeniu innych dinozaurów - malutkiego alwarezauryda Albertonykus, czy zapewne jego głównego wroga - Albertosaurus. Prawdopodobnie żyły tam też rodzaje: Edmontosaurus, Edmontonia, Ornithomimus, Struthiomimus i Troodon.


Spis gatunków:
Eotriceratops Wu, Brinkman, Eberth i Braman, 2007
E. xerinsularis Wu, Brinkman, Eberth i Braman, 2007


Obrazki:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ops_BW.jpg

http://darthsantuzzo.deviantart.com/art ... -110750664

Obrazek
Zdjęcie pochodzi z tej strony.

Źródła:
Dodson, P. (1996) "The Horned Dinosaurs" wyd. Princeton University, New Jersey, 1-346.

Horner, J.R. & Goodwin, M.B. (2006) "Major cranial changes during Triceratops ontogeny" Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 273 (1602), 2757-2761.

Wu, X-C., Brinkman, D.B., Eberth, D.A., and Braman, D.R. (2007). "A new ceratopsid dinosaur (Ornithischia) from the uppermost Horseshoe Canyon Formation (upper Maastrichtian), Alberta, Canada." Canadian Journal of Earth Science, 44(9): 1243-1265.

Scannella, J. & Horner, J.R. (2010) "Torosaurus Marsh, 1891, is Triceratops Marsh, 1889 (Ceratopsidae: Chasmosaurinae): synonymy through ontogeny" Journal of Vertebrate Paleontology, 30(4): 1157 – 1168

Sampson, S.D., Loewen, M.A., Farke, A.A., Roberts, E.M., Forster, C.A., Smith, J.A. & Titus, A.L. (2010) "New Horned Dinosaurs from Utah Provide Evidence for Intracontinental Dinosaur Endemism" PLoS ONE, 5(9), e12292 doi:10.1371/journal.pone.0012292

Longrich, N.L. (2011) "Titanoceratops ouranous, a giant horned dinosaur from the Late Campanian of New Mexico" Cretaceous Research, doi: 10.1016/j.cretres.2010.12.007

http://scienceblogs.com/tetrapodzoology ... rt_iii.php

http://www.ucalgary.ca/~longrich/Albert ... ealis.html

http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoapp ... er2010.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Horseshoe_Canyon_Formation

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... 516666.ece
Ostatnio zmieniony 23 października 2009, o 20:13 przez nazuul, łącznie zmieniany 28 razy.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1831
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Wygląda na to, że po wielu latach zmienił on na czele największych ceratopsów triceratopsa. Był więc o jakieś 2 tony cięższy i o 3 m dłuższy niezły gigant.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Danu pisze:niezły gigant.
A biorąc pod uwage to, że edmontozaury, wśród których żył miały 13m, lecz dużo dłuższy ogon, to był chyba w swoim środowiksju największy. :D O ile rzeczywiście osiągął te rozmiary.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1413
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Dla jasności te podkreślone zwroty w opisie to : rostrum pojedyńcza kość rostralna (być może zachowała sie tylko jej prawa półówka), epijugal k. nadjarzmowa, synservical zrośnięte kręgi szyjne, posterior tylne i anterior przednie.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Dziękuję za wyjaśnienie :)
W części opisu (dałem link, na końcu mojego opisu) poświęconej holotypowi (str. 1245) jest "right rostral", a na stronie 1249 jest obrazek podpisany "left rostrum". O co tu chodzi? Zachował się cały i piszą raz że prawa a raz że lewa część kości rostralnej?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Chasmosaurinae/Ceratopinae
No właśnie: Który z tych kladów jest obecnie aktywny? Taxon Search (jednak nie aktualizowano tej strony od 2005 roku :roll:) i wikipedia angielska podają, że Ceratopsinae, dinodata zaś, że Chasmosaurinae. :| Wie ktoś jak to jest?

A co do opisu to jest chyba bezbłędny (tak na pierwszy rzut oka ;) )
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Chasmosaurinae/Ceratopinae
Ceratopsinae
Wie ktoś jak to jest?
A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje
A co do opisu to jest chyba bezbłędny (tak na pierwszy rzut oka ;) )
To się przyjrzyj dokładniej :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje
Ceratopsinae ;)
To się przyjrzyj dokładniej ;)
Ja tylko będę miał więcej czasu to przejrzę dokładniej :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Post autor: KrzysiekLichota »

Cytat:
To się przyjrzyj dokładniej
Ja tylko będę miał więcej czasu to przejrzę dokładniej
to ja to zrobię za Ciebie
lądowych oraz
przecinek między
eptriceratopsa) jest
> eotriceratopsa
>> przecinek za nawiasem
Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7) to niekompletny i nieartykułowany szkielet, zawierający kość rostralną
dziwnie skonstruowane zdanie
może lepiej: 'Dotychczas odnaleziono tylko holotyp (RTMP 2002.57.7), składający się na niekompletne i nieartykułowane(?) fragmenty szkieletu, takie jak: kość rostralna...
ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.
o co chodzi?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.
o co chodzi?
a nie powinno być: "ciąg kręgów: tylne szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł."? ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

krzysiu_dino pisze:nieartykułowane(?)
czyli niepołączone, zmieniłem to zdanie, może być?
krzysiu_dino pisze:
ciąg kręgów tylne kręgi szyjne i przednie piersiowe, żebra i fragmenty skamieniałych wiązadeł.
o co chodzi?
ciąg (ang. string) skłądający się z kręgów z końca szyki i początku grzbietu. Przeradagowałem, może teraz być?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Nazwa gatunkowa odnosi się do Dry Island Buffalo Jump Provincial Park, gdzie znaleziono skamieniałości.
:| ale co ma nazwa xerinsularis do prowincjalnego parku Dry Island Buffalo Jump?? Aby nie było, że spamuje ( :P): można by było właśnie spolszczyć "Provincial Park" na "prowincjalny park" :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
Nazwa gatunkowa odnosi się do Dry Island Buffalo Jump Provincial Park, gdzie znaleziono skamieniałości.
:| ale co ma nazwa xerinsularis do prowincjalnego parku Dry Island Buffalo Jump??
Hehe ktoś to zauważył :P . Odpowiem jak polityk: badzo dobre pytanie, ale też nie mam pojęcia. W pracy tego nie piszą, albo piszą nie tam gdzie powinni i nie widzę.
Tomasz pisze:Aby nie było, że spamuje ( :P):
To wg mnie nie jest spam, ale bardzo celna uwaga :D
Tomasz pisze:można by było właśnie spolszczyć "Provincial Park" na "prowincjalny park" :)
spolszczyłem, ale zrobiłem z dużej
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2008, o 21:02 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Hehe ktoś to zauważył :P też nie mam pojęcia, w pracy tego nie piszą, albo piszą nie tam gdzie powinni.
No właśnie też przeglądałem prace opisującą eotriceratopsa, ale znalazłem tyle co na dinodata ;) Może chodzi o jakieś dokładne miejsce w tym Prowincjalnym Parku :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Może chodzi o jakieś dokładne miejsce w tym Prowincjalnym Parku :)
Ładny numer wywinęli autorzy publikacji, albo to z nami jest coś nie tak, że nie możemy skojarzyć tej nazwy :mrgreen:
A w podpisie nad mapką jest źle napisana nazwa gatunkowa: zamiast xerinsularis jest insularis. Może ta praca co znalazłem jest jakaś trefna :?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Znalazłem coś takiego:
Eo-triceratops xerinsularis eo : eos (Gr. ηως, 새벽) tri : treis (Gr. τρεις, three) cerat : ceras (Gr. κερας, 뿔) ops : ops (Gr. ωψ, 얼굴) xer : xeres (Gr. ξηρος, dry) insularis : insula (L
Wynika z tego, że "xer" pochodzi od "xeres" które znaczy po grecku "Dry" (czyli część nazwy), a "insularis" pochodzi od "insula" to coś związane z mózgiem i puszką mózgową - po polsku znaczy "Wyspa" (może to dziwne, ale nie trudno skojarzyć z "Island" w nazwie owego prowincjalnego parku) ;)

Nazwa tego parku też trochę dziwna - na polski: "Sucha wyspa skaczących bawołów"?? (jednak znając mój angielski to coś przekręciłem) ;) :|
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Post autor: Broker »

Danu pisze:Wygląda na to, że po wielu latach zmienił on na czele największych ceratopsów triceratopsa. Był więc o jakieś 2 tony cięższy i o 3 m dłuższy niezły gigant.
Jeżeli by był o 3 m dłuższy i miał podobne ciało, to byłby wieeecej niż 2 tony cięższy. Te 13 ton wydaje się być dobre dla 12 m "byka", skoro takie najbardziej racjonalne oszacowanie masy dla 8-9 długiego triceratopsa to 6-7 ton ;)
Theropods... yeah :D

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Rozszerzyłem nieco opis w kilku miejscach
A i oczywiście poprawiłem błędy.
Bardzo dziekuję wszystkim za cenne uwagi. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Pierwsza częśc nazwy (xer) pochodzi od greckiego xeres - "suchy", a druga część (insularis) od wyrazu insula, oznaczającego wyspę.
> część
>> może lepiej coś w rodzaju "zaś druga.." lub po prostu "a druga" - powtarza się wyraz "część" ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Tomasz pisze:
Chasmosaurinae/Ceratopinae
No właśnie: Który z tych kladów jest obecnie aktywny? Taxon Search (jednak nie aktualizowano tej strony od 2005 roku :roll:) i wikipedia angielska podają, że Ceratopsinae, dinodata zaś, że Chasmosaurinae. :| Wie ktoś jak to jest?
Ceratops byl opisany wczesniej niz Chasmosaurus, wiec jako "podrodzina" powinna byc "aktywna" Ceratopsinae (to, ze gatunek C. montanus jest nomen dubium (w rzeczywistosci prawdopodobnie synonim T. horridus) nie gra roli, poniewaz "rodzine" Ceratopsidae uzywa sie nadal). Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.
Tomasz pisze:
A powinno być Ceratopinae (bez "s") czy Ceratopsinae, bo też są różne wersje
Ceratopsinae ;)
Gramatycznie nie. Poprawnie jest Ceratopinae, ale ICZN nie pozwolilo tak tylko sobie mienic gramatycznie niepoprawne nazwy.

Dlatego "poprawnie" jest rowniez Bambiraptor feinbergi (zamiast gramatycznie poprawnego feinbergorum), Seismosaurus halli (zamiast S. hallorum; oczywiscie podaje go jako przyklad, w jego wypadku chodzi o mlodszy synonim D. longus), Utahraptor ostrommaysi (zamiast ostrommaysorum), Tenontosaurus tilleti (zamiast tilletorum)...

d_m

Post autor: d_m »

Daniel Madzia pisze:Dlatego "poprawnie" jest rowniez Bambiraptor feinbergi (zamiast gramatycznie poprawnego feinbergorum), Seismosaurus halli (zamiast S. hallorum; oczywiscie podaje go jako przyklad, w jego wypadku chodzi o mlodszy synonim D. longus), Utahraptor ostrommaysi (zamiast ostrommaysorum), Tenontosaurus tilleti (zamiast tilletorum)...
... czy Silesaurus opolensis zamiast Silesaurus opoliensis :wink:

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 7029
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.
Argumentum ad populum? :P
Ale zrobiłem tak jak uważasz, mimo że wydaje mi się że poprawnie było by Ceratopsinae.
Daniel Madzia pisze:Gramatycznie nie. Poprawnie jest Ceratopinae, ale ICZN nie pozwolilo tak tylko sobie mienic gramatycznie niepoprawne nazwy.
Czyli tak jest dobrze?
Ceratopsia
Neoceratopsia
Ceratopsidae
Chasmosaurinae
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:... czy Silesaurus opolensis zamiast Silesaurus opoliensis :wink:
Naprawde? O tym nawet nie wiedzialem. Myslalem, ze "opolensis" jest poprawnie skoro do miejscowosci dodaje sie koncowki "ensis". :)

BTW, ze znanych przykladow przypomnial mi sie rowniez Tarbosaurus bataar (poprawnie baatar). :)
nazuul pisze:
Daniel Madzia pisze:Chasmosaurinae jednak uzywa wiekszosc (o ile nie wszyscy) "ceratopsydologow", wiec uzyl bym raczej tej nazwy.
Argumentum ad populum? :P
Ne pewno jest lepszy argument (skoro tak wszyscy uzywaja :P), ale nie chce mi sie tego teraz szukac. :mrgreen:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1831
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

A nie czasem jednak Tarbosaurus bataar :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Danu pisze:A nie czasem jednak Tarbosaurus bataar :D
Forma Tarbosaurus bataar jest "poprawna", ale nie gramatycznie. ;) Mongolski bohater to "baatar". ;)

ODPOWIEDZ