Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

Chyba chodzi o samca gatunku o nazwie Eophyllium messelensis.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Chyba tak. Jeszcze tylko uzupełnij o "warstwy, z których pochodzi" (są w nazwie zresztą) i zadawaj.

Tak wygląda skamieniałość:
Obrazek
Więcej można przeczytać tu: http://dx.doi.org/10.1073/pnas.0606937104
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

Czyli Messel, sprzed 47 milionów lat.
A moje pytanie:
Gdzie i w warstwach z jakiego okresu odkryto Ostenocaris cypriformis?
Ostatnio zmieniony 2 marca 2016, o 17:05 przez Suchomim, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ostenocaris cypriformis pochodzi z jurajskich osadów z Włoch.

Też miałem kiedyś zapytać o Thylacocephala, bo to fascynująca grupa.
Proszę przedstawić jakąś hipotezę na temat biologii (trybu życia) tej grupy (zwłaszcza późniejszych przedstawicieli): w jakim środowisku żyły, jak się odżywiały. Żeby nie było zbyt prosto, hipotezę należy uzasadnić a zbyt ogólnikowa odpowiedź (np. "morscy mięsożercy" nie będzie uznana).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

O rety, właśnie obczaiłem, że nie czekałem na formalne potwierdzenie odpowiedzi. :oops: :lol:
Proszę więc o takie stwierdzenie, mając nadzieję, że nasze dane nie są rozbieżne.
Żeby zrekompensować moje faux-pas proszę Cię też o wybranie dziedziny, z której mam zadać kolejne pytanie (o ile oczywiście dane mi będzie je zadać)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

Tak, dobrze :D
A co do dziedziny, to może coś o ewolucji Hominina.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ale jest jasne, że obecna zagadka obowiązuje?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze:Ale jest jasne, że obecna zagadka obowiązuje?
Jak najbardziej, tylko nie mogę nic znaleść :?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Dodam, że w temacie ukazała się niedawno ciekawa publikacja. Choć aby odpowiedzieć na pytanie, nie trzeba zaglądać do żadnej pracy naukowej...
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

Nie znam żadnej nowej pracy na temat Thylacocephala, ale trzy główne hipotezy na temat ich ekologii to:
- bentoniczni padlinożercy (długie odnóża służą do poruszania się po dnie),
- nektobentoniczne drapieżniki (odnóża pozwalają na krótkie skoki, umożliwiające polowanie z zasadzki),
- nektoniczne drapieżniki (odnóża pozwalają na aktywne pływanie w toni wodnej).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jedna odpowiedź wystarczy - zadajesz.
Ag.Ent pisze:Nie znam żadnej nowej pracy na temat Thylacocephala (...)
- nektobentoniczne drapieżniki (odnóża pozwalają na krótkie skoki, umożliwiające polowanie z zasadzki),
ta jest nowa - przedstawiona druga z hipotez:
Vannier, J. et al. Exceptional preservation of eye structure in arthropod visual predators from the Middle Jurassic. Nat. Commun. 7:10320 doi: 10.1038/ncomms10320 (2016). pisze:It seems more plausible to consider Dollocaris as a nektobenthic ambush predator (Fig. 5c–e) capturing prey from a concealed position (submarine relief, crevices?) through a surprise attack.
Obrazek
Figure 5: Dollocaris (...) as a nektobenthic visual arthropod. (...) (c–e) Detecting (red arrow) and capturing prey from a concealed position (for example, submarine relief, crevice) through a surprise attack. (c) Prehensile appendages (pa1-3) unfolded. (d) Grasping prey by means of its clawed/spiny pa1-3. (e) Bringing prey to the mouth via the combined action of pa1-3 and, maceration/ingestion of food at the water-sediment interface. (...)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Quiz

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Witam.
Dawno mnie nie było ale mam jedno pytanie....
Mianowicie;dlaczego qwiz opiera się na odpowiedziach z internetu-wystarczy kliknąć i odpowiedź gotowa,co nie świadczy o realnej wiedzy uczestnika-to mnie wkurza-ja wiem że już stary jestem ale ,mnie to nie rajcuje gdy odpowiedzi znajduję w necie na potrzebę chwili.
Wybaczcie mi albowiem każden jeden błądzi.
Pozdrawiam.
Jacek Tatarewicz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Hmmm, sprawa nie jest taka prosta - polecam przejrzeć 100 stron tematu (gdy dołączyłem dawno temu to przejrzałem całość - było wtedy ok. 50 stron).
Jacek Tatarewicz pisze:dlaczego qwiz opiera się na odpowiedziach z internetu
Jeśli o mnie chodzi to faktycznie opieram się wyłącznie na informacjach z netu - bo która biblioteka ma papierowe wydania interesujących czasopism? A nawet jeśli by miała, to się trzeba tam wybrać a transport czy karta biblioteczna kosztuje :wink:

Długoletnie doświadczenia w tym temacie sugerują, że w istocie problemem nie jest odszukanie odpowiedzi, ale wymyślanie pytań. Parokrotnie zdarzało się, że wpadałem w pętlę pytań (kilka pod rząd, co tydzień, bo nikomu nie chciało się odpowiadać).
Pewnie dla części osób pytania są za trudne, a dla części za łatwe. Np. aby znaleźć odpowiedź na ostatnie pytanie, wystarczy wpisać do wyszukiwarki Thylacocephala i kliknąć na link do wikipedii... Ostatnio pojawił się na forum głos, aby założyć nowy, łatwy quiz.
Ja się staram zadawać łatwe pytania - i możliwe do znalezienia dla osób bez dostępu do literatury, mając nadzieję, że zwiększy się w ten sposób liczba zainteresowanych quizem (w moich zamierzeniach pytania mają wskazywać na interesujące sprawy, tak by zabawa miała walor zaciekawiający). Dużo łatwiej byłoby pytać o sprawy trudniejsze. Jakiś szczegół anatomiczny nieznany poza branżą, rozpoznanie ząbka jakiegoś multituberkulata (albo wzoru szwu amonita :wink: ). Tylko kto mi na to odpowie, bez zaglądania do źródeł? Zapewne nawet nie siedzący na co dzień w tym temacie! I czy to byłoby interesujące, rozwijające pytanie? Chcesz sprawdzać wiedzę a nie umiejętność szukania (która też często minimum wiedzy wymaga)? Może i słusznie, ale obawiam się, że wtedy odpowiedź będzie znana tylko specjalistom, bo wiedzę ogólną mamy (przynajmniej ja mam) bardzo powierzchowną.
Należy zauważyć, że z uwagi na specjalizację różnych osób w różnych dziedzinach, wymyślanie pytań spoza tych specjalizacji jest ciężkie i dla osób spoza specjalizacji znajomość, i często nawet odnalezienie odpowiedzi, może być trudne. Zob. np. dwie strony dalej, moje pytanie o Triceratopsini, gdzie prawidłowa odpowiedź wymagała nieco wysiłku. Znacznie trudniejsze w znalezieniu odpowiedzi było pytanie "Jakie zwierzę wymarłe jako pierwsze zostało zrekonstruowane (na rysunku) z tkankami miękkimi?", choć myślę, że z pomocą wyszukiwarek można było odnaleźć odpowiedź, podobnie jak z pytaniem o najstarszego ptaka kopalnego.
Faktycznie jest też tak, że widząc banalne pytanie, nie chce mi się na nie odpowiadać.
Inna sprawa, że kiedyś najpopularniejszy typ zagadki, czyli "rozpoznaj zwierzę na rysunku", z reguły nie ma dziś sensu.
Proszę nie traktować powyższego jako rozstrzygającego, że będę postępował w taki czy inny sposób, ale raczej jako głos w dyskusji nad tym, jaki powinien być quiz - przedstawiam tylko drugą stronę medalu i postaram się być elastyczny (możecie się spodziewać ode mnie trudnych i szczegółowych pytań, ale o Hominini takie nie będzie, bo to nie jest moja mocna strona). Czy jest jakiś złoty środek? Może, a może faktycznie zrobić quiz hard i quiz light.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Np. aby znaleźć odpowiedź na ostatnie pytanie, wystarczy wpisać do wyszukiwarki Thylacocephala i kliknąć na link do wikipedii...
Nie wpadłem na to :) Zajrzałem za to do artykułu Brody i in. z "Geology Today":
Broda K., Hegna T.A., Zatoń M. 2015. Thylacocephalans. Geology Today 31: 116–120. doi:10.1111/gto.12097.

Co do kwestii quizu... Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem problem. W internecie dostępna jest chyba większa część wiedzy ludzkości (czasem mocno "schowana", ale jednak), więc problemem mogłoby być znalezienie czegokolwiek, co nie byłoby w internecie. Ale czas na zagadkę...

Mam nadzieję, że nie masz mi za złe, Macieju, ale spytam o ewolucję człowieka, bo akurat przyszło mi do głowy ciekawe pytanie - mam nadzieję, że nie za łatwe i nie za trudne (choć odpowiedź można znaleźć w internecie ;)).
Ile różnych "zdarzeń hybrydyzacyjnych" zaszło w ewolucji ludzi (Homo sapiens i najbliższych krewnych) i ile z nich dotyczyło naszego gatunku?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Należy zacząć od tekstu autoryzowanego przez samą górę:
(1) A kiedy ludzie zaczęli się mnożyć na ziemi, rodziły im się córki. (2) Synowie Boga, widząc, że córki człowiecze są piękne, brali je sobie za żony, wszystkie, jakie im się tylko podobały. (3) Wtedy Bóg rzekł: Nie może pozostawać duch mój w człowieku na zawsze, gdyż człowiek jest istotą cielesną; niechaj więc żyje tylko sto dwadzieścia lat. (4) A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.
Rdz, 6, 1-4
Nie jest to jedyne tego typu zdarzenie opisane na kartach tej księgi.

Mniej wiarygodne źródła wskazują zaś, że u ludzi współczesnych występują ślad genetyczne po neardeltalczykach, dewnisowianach i nieznanej linii afrykańskiej. Do tego hybrydyzacja np. z neardeltalczykami mogła mieć miejsce parokrotnie a są też możliwe pojedyncze przypadki (jak np. Cunoe, D. et al. Possible Signatures of Hominin Hybridization from the Early Holocene of Southwest China. Sci. Rep. 5, 12408; doi: 10.1038/srep12408 (2015)).
Ile było wcześniej, na ile są uzasadnione anatomicznie i ile genetycznie, nie mam pojęcia. Wydaje mi się też (słabo znam temat), że sprawa jest nadal kontrowersyjna i właściwie nie wiadomo, ile razy doszło do krzyżowań. Jeśli ktoś uzupełni moją ogólnikową odpowiedź (powiedzmy, że odpowiadam "4") niech ma pierwszeństwo w zagadce.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

Przepraszam, że tak późno, ale miałem problemy z komputerem...
nazuul pisze:(...) właściwie nie wiadomo, ile razy doszło do krzyżowań.
Myślę, że to wystarczy - "There is this joke in the population genetics community — there’s always one more interbreeding event" ;)

Obecnie wydaje się, że w historii naszego gatunku doszło do przynajmniej trzech hybrydyzacji - z denisowanami i z dwiema liniami neandertalczyków. Między sobą denisowanie i neandertalczycy też się zresztą krzyżowali. Do tego dochodzi jeszcze "tajemniczy hominid", którego ślady mamy tylko w postaci DNA.

Pytanie (i odpowiedź) opierałem na tym artykule, z którego pochodzi też powyższy cytat.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Nie dałeś szansy innym na lepszą odpowiedź, przez co obarczasz mnie kolejną zagadką :lol:
Dzięki za linka, nie znałem tego. Też miałem zapytać o temat związany z hybrydyzacją - i zapytam o to. Otóż kiedyś czytałem o krzyżowaniu(-ach?) z neandertalczykami, którzy zostawili nam "prezent" w postaci skłonności do pewnej choroby (m.in.), która zapewne u nich nie występowała i jeszcze do niedawna była rzadkością, ale obecnie staje się epidemią, co jest związane z trybem życia. O jaką chorobę chodzi?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze: Otóż kiedyś czytałem o krzyżowaniu(-ach?) z neandertalczykami, którzy zostawili nam "prezent" w postaci skłonności do pewnej choroby (m.in.), która zapewne u nich nie występowała i jeszcze do niedawna była rzadkością, ale obecnie staje się epidemią, co jest związane z trybem życia. O jaką chorobę chodzi?
Cz chodzi o cukrzycę?

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Tak, choć to nie choroba, ale nazwa grupy chorób a tu chodzi o cukrzycę typu II.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Nie dałeś szansy innym na lepszą odpowiedź, przez co obarczasz mnie kolejną zagadką :lol:
Przepraszam, ale przez 60 godzin i tak nikt nie podał innej odpowiedzi, co sugeruje, że nawet gdybym poczekał, i tak musiałbyś zadać zagadkę :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jakoś to przeżyłem.
Suchomim - czekamy na pytanie.

Popularnonaukowy artykuł o poruszonym zagadnieniu tu:
http://evolution.berkeley.edu/evolibrar ... 4_diabetes
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

Przepraszam, że tak późno, ale nie miałem zbytnio czasu.
No to moje pytanie. Niedawno odkryto skamieniałość najstarszego stawonoga zrzucającego wylinkę. Proszę podać rok odkrycia, wiek skamieniałości, oraz gromadę zwierząt, do których należał ten stawonóg. Pytanie chyba dość proste, więc chyba nie będzie problemu :) I może pojawi się ktoś, kto rzadko bierze udział w quizie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jak należy rozumieć "stawonoga zrzucającego wylinkę"? Takiego, który:
a) wiadomo pośrednio, że to robił (np. ze względu na budowę)
b) wiadomo bezpośrednio, że to robił, bo znaleziono wylinkę
c) znalezionego w trakcie zrzucania wylinki
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 310
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Quiz

Post autor: Suchomim »

nazuul pisze:Jak należy rozumieć "stawonoga zrzucającego wylinkę"?
O takiego, który był w trakcie zrzucania wylinki.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Zapewne chodzi o znaleziony w Polsce okaz Trimerocephalus chopini:
rok odkrycia: nie wiem, najpóźniej w 2015 r. gdy go opublikowano [Błażejowski, B. et al. A moment from before 365 Ma frozen in time and space. Sci. Rep. 5, 14191; doi: 10.1038/srep14191 (2015)]
wiek skamieniałości: wczesny famen, ~365 Ma
gromada: Trilobita

obraz z wyżej cytowanej pracy:
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ