Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Quiz

Post autor: Kamil Kamiński »

Załączniki
Triceratops_UNDER_THE_LANCIAN_SKY.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Jeszcze nie. Chodzi o rogi nadoczne.

Obrazek
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/8162843045521678/
Ten jest wg mnie wyjątkowo uroczy, więcej fotek tego cudu: https://sillyamerica.com/blog/glendisau ... e-montana/
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Quiz

Post autor: Kamil Kamiński »

Załączniki
triceratops_5.jpg

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Nie mogę uznać, bo to niekompletna rekonstrukcja.
To YPM 1821, który powinien być trochę inaczej zrekonstruowany.
O tym jak powinny wyglądać rogi nadoczne pisał na blogu pewien znany pterozaurolog.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ostatni, bo już kończą się dziadowskie triceratopsy (temu na masce chodzi skorpion):
https://c8.alamy.com/comp/2ADP924/hanks ... ADP924.jpg
źródło: https://www.alamy.com/hanksville-utah-c ... 77580.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Prawidłowa odpowiedź:
Obrazek
Mark Witton https://markwitton-com.blogspot.com/201 ... ossil.html

Widoczne np. keratynowe pokrycie większości czaszki oraz zwrócone silnie ku górze końce rogów nadocznych, będące wynikiem odmiennego kształtu rogów za młodu. Aż dziwne, że nikt wcześniej na to nie wpadł.
W rekonstrukcji Jakuba Kowalskiego czaszka jest, zgodnie z moją sugestią, częściowo pokryta warstwą keratyny a częściowo łuskami, zgodnie z rozmieszczeniem widocznym na czaszkach średnio dojrzałych okazów jak YPM 1821. Okaz w tym stadium za życia powinien mieć mocno wygięte ku tyłowi rogi.

Nowa zagadka:
niedawno opisano najstarszy okaz "gada" opiekującego się potomstwem. Należy podać: 1) nazwę zwierza, 2) rekonstrukcję, 3) miejsce i czas występowania, 4) miejsce i czas występowania poprzedniego rekordzisty.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Obrazek
Ekstremalny przykład wychudzania dinozaurów (ang. "shrink-wrapping"), pędzla Eleanor Kish. Więcej w: https://chasmosaurs.blogspot.com/2013/0 ... -time.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

nazuul pisze:niedawno opisano najstarszy okaz "gada" opiekującego się potomstwem. Należy podać: 1) nazwę zwierza, 2) rekonstrukcję, 3) miejsce i czas występowania, 4) miejsce i czas występowania poprzedniego rekordzisty.
4) Gwadalup RPA
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Ekstremalny przykład wychudzania dinozaurów (ang. "shrink-wrapping"), pędzla Eleanor Kish.
Dla mnie chyba najbardziej ekstremalnym przykładem są dryptozaury z zalinkowanego artykułu. Zresztą praktycznie z każdego z namalowanych dinozaurów można by się uczyć osteologii ;) Pamiętam Ely Kish z jednego z programów popularnonaukowych o dinozaurach z początku lat 90. U jej boku siedział wtedy Dale Russell, zmarła niecały miesiąc temu legenda dinozaurologii...

Przechodząc do zagadki:
1) Dendromaia unamakiensis,
2) poniższa rekonstrukcja pochodzi stąd.
Obrazek
3) obecne tereny wschodniej Kanady, konkretnie okolice Sydney w Nowej Szkocji, ok. 309-306 mln lat temu,
4) patrz wyżej ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Oczywiście dobrze.
Zastanawiam się, czy majazaury w wersji Kish byłyby w stanie się rozmnażać.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Zastanawiam się, czy majazaury w wersji Kish byłyby w stanie się rozmnażać.
Śmiem wątpić. "Normalne" zwierzęta o takiej posturze byłyby skrajnie wychudzone, a w takiej sytuacji funkcje rozrodcze często są "poświęcane", by podtrzymać funkcje życiowe.

Moja zagadka jest następująca:
W piątym odcinku słynnej serii BBC Wędrówki z dinozaurami jeden z mezozoicznych ssaków został zagrany przez współczesnego, całkiem żywego mlekopijca. Jak nazywa się ten prehistoryczny zwierzak, jacy są jego najbliżsi żyjący krewni i dlaczego jest istotny w badaniu ich (tj. tych współczesnych krewniaków) filogenezy?

PS Jest to post nr 66 666 :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Ag.Ent pisze:Jest to post nr 66 666 :)
może dlatego nikt nie chce odpowiadać

Steropodon (grany przez koati) to stekowiec, więc żyjący krewni to dziobak i kolczatki. O istotności taksonu dla badań filogenezy decyduje głównie kompletność danych o nim (tu jest żuchwa i zęby, czyli istotne części) a także wiek taksonu. Teinolophos jest wcześniejszy, więc istotniejszy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

Wybaczcie późną odpowiedź, zupełnie zapomniałem o quizie.
nazuul pisze:O istotności taksonu dla badań filogenezy decyduje głównie kompletność danych o nim (tu jest żuchwa i zęby, czyli istotne części) a także wiek taksonu.
Owszem, zwłaszcza połączenie wieku z potencjalną pozycją filogenetyczną. Jeśli dodasz jeszcze, jaką to pozycję filogenetyczną sugerowano dla Steropodon (dla Teinolophos zresztą też), to będę w pełni usatysfakcjonowany :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Pozycja filogenetyczna to bardziej odpowiedź niż pytanie.
Steropodon najpierw uważany był za prawdopodobnego Ornithorhynchidae, później za zaawansowanego Ornithorhynchidae (Ornithorhynchus jako bazalny) [hipoteza raczej kontrowersyjna] albo takson bazalny do grupy koronnej a bardziej zaawansowany od Kollikodon. Dołączono też do stekowców Ambondro i Ausktribosphenos (Ausktribosphenida), później kolejne. Teinolophos bywa bardziej zaawansowany, bardziej bazalny i siostrzany do Steropodon.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Quiz

Post autor: Ag.Ent »

Szczegółów aż nadto :) Chodziło mi o to, że Steropodon (i Teinolophos) mają duże znaczenie w kwestii datowania powstania grupy koronowej stekowców, w zależności od tego czy jest "wewnątrz" czy poza nią (np. dane molekularne wskazują na dużo późniejszy okres).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Wyczytałem to przeszukując prace - wg zegara molekularnego rozdzielinie linii dziobaka/kolczatek miało miejsce około K/Pg, więc Steropodon i inne prawdopodobne dziobakowate raczej nimi nie są (pojawiały się też stwierdzenia, że kolczatki są zaawansowaną grupą dziobaków). Ta linia rozwojowa jest strasznie niekompletnie udokumentowana i niewiele wiadomo o morfologii. Np. w WWD steropodon miał wygląd koati, widziałem też oczywiście rekonstrukcje a'la dziobak w pracach. Właściwie to mógł wyglądać jakkolwiek. Kiedyś gdzieś widziałem rekonstrukcję jakiegoś enigmatycznego ssaka znanego z zębów jako szybownika - daleko idące ale czemu nie właściwie. Stekowce są tak wyspecjalizowane obecnie a dziury są tak duże w zapisie, że to dobry materiał do pospekulowania na temat możliwych przystosowań. Do tego kredowe stekowce były dość spore, co zwiększa pole możliwości.
Podejrzewałem, że w pytaniu chodzić mogło o budowę [pseudo]trybosfeniczną, Ausktribosphenida.

Myślę, że możemy zostać przy ww. genialnym serialu. Na mnie wrażenie zrobiła m.in. kolorystyka zwierząt. Wcześniej nie widziałem podobnie kolorowo, wzorzyście a wiarygodnie sportretowanych dinozaurów i innych mezozoicznych zwierząt. Nawet obecnie nie kojarzę wielu podobnie ładnie i sensownie ubarwionych dinozaurów z lat 90-tych i wcześniejszych. Pytanie będzie o to, co jest z kolorami nie tak.

Zagadka brzmi następująco:
Proszę podać, jakie zwierzę z Wędrówek z dinozaurami (pierwotna seria) zostało błędnie sportretowane w zakresie jego ubarwienia i dlaczego. Należy wstawić też filmik obrazujący to o czym mowa - jeżeli się go odnajdzie.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Obrazek
źródło: www.bbc.co.uk
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Chodzi o zmieniające kolor płyty Stegosaurus, co nie było możliwe skoro były pokryte warstwą keratyny
https://www.youtube.com/watch?v=mFt1d_sAZ-o

Wie ktoś, jaki jest najstarszy nazwany wymarły ptak?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Zmiana zagadki, bo już ją kiedyś zadałem (to Halcyornis toliapicus).

W tym roku opisano bazalnego żółwia - kojarzy ktoś co w nim nietypowego?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Żółw pochodzi z UE
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Quiz

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Nie typowe dla żółwi z UE?..hmmm kupuje sałatę za dolce?-hahah przepraszam ale nie mogłem się oprzeć,pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Odpowiedź: Laurasichersis relicta z późnego paleocenu Francji, przedstawiciel Sichuanchelyidae (dotąd tylko mezozoik Azji), który przeżył K/Pg.

Nowa zagadka: proszę podać imiona i nazwiska dwóch paleontologów i nazwy dwóch czasopism o tematyce paleontologicznej, które to nazwy pochodzą od nazwisk tych paleontologów.

Obrazek
Pérez-García, A. Surviving the Cretaceous-Paleogene mass extinction event: A terrestrial stem turtle in the Cenozoic of Laurasia. Sci Rep 10, 1489 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-58511-8
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Jacek Tatarewicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 106
Rejestracja: 9 listopada 2015, o 18:38
Imię i nazwisko: Jacek Tatarewicz
Lokalizacja: Tychy

Re: Quiz

Post autor: Jacek Tatarewicz »

Witam.Próbowałem iść na łatwiznę i szukać w necie czego zwykle nie robię,kiedyś coś mi się o uszy obiło ale nie pamiętam.Trudna zagadka,przynajmniej dla mnie.Powodzenia Panowie,ja wysiadam :)

ODPOWIEDZ