Quiz

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Quiz

Post autor: Krzysztof »

Zgadza się tylko Octavio Mateus, ale reszta błędna.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Wg strony PaleoAngola Project ( http://www.paleolabs.org/paleoangola/team ) oraz artykułu w APP (Mateus, O., Jacobs, L., Polcyn, M., Schulp, A.S., Vineyard, D., Buta Neto, A., and Telles Antunes, M. 2009. The oldest African eucryptodiran turtle from the Cretaceous of Angola. Acta Palaeontologica Polonica 54(4): 581–588. http://dx.doi.org/10.4202/app.2008.0063 ) moja odpowiedź jest jednak prawidłowa. :P :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Quiz

Post autor: Danu »

Może była jakaś inna wyprawa jeszcze ;p
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Quiz

Post autor: Krzysztof »

Danu ma rację to, nie jest wyprawa do Angoli :D zgadujemy dalej.

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

nazuul odpowiedział prawidłowo

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Quiz

Post autor: skrecu »

Krzysztofie Twoje pytanie jest na tyle niekonkretne, że nie da się na nie odpowiedzieć chyba że ktoś siedzi w Twojej głowie...
jeśli nazuul powołał się na recenzowaną pracę to odpowiedź jest prawidłowa i nie ma o czym dyskutować :)
w grę może wchodzić jeszcze wyprawa (?) do Portugalii (Lourinhã):
https://docs.google.com/viewer?url=http ... saurus.pdf
,bądź do Laosu (Tang Vay):
https://docs.google.com/viewer?url=http ... saurus.pdf
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Quiz

Post autor: Krzysztof »

Myślę, jednak iż dobrze skomponowałem pytanie. Podpowiem Wam, że nie było to w Afryce tylko w innej części świata ani w Portugalii ani nawet w Laos. Zupełnie gdzie indziej. Ok jeżeli do jutra nikt nie, poda to nazuul, będzie zadawał, a ja podam odpowiedz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Nie zrozumiałeś o co nam chodzi. Na tak postawione pytanie może być wiele odpowiedzi, to pytanie typu otwartego.
Wyobraź sobie taki przykład: na sprawdzianie z historii dostajesz pytanie: "opisz istotne wydarzenie z XV w." i piszesz o upadku Konstantynopola, a nauczyciel stwierdza, że chodziło mu o odkrycie Ameryki, więc nie uznaje Twojej odpowiedzi. Sprawiedliwe?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Quiz

Post autor: Krzysztof »

Dobra, to inaczej podpowiem:D Octavio Mateus odkrył tam drapieżnego dinozaura, to gdzie to było??? Jakie ekspedycje naukowe brały w tym udział - podpowiem były > trzy.I jakie odkrycia wspólnie dokonali??

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Proszę Cię...
To nie są podpowiedzi, lecz uściślanie pytania! Uściślasz je jednak już po tym, gdy odpowiedziałem poprawnie na pierwotne pytanie.
Zadałeś pytanie o wielu możliwych odpowiedziach, więc akceptuj wszystkie poprawne odpowiedzi. Ważne jest to, co napisałeś (jaką zagadkę zadałeś) a nie to, co masz na myśli. Odpowiedzialność za nieprecyzyjne pytanie ponosi zadający, nie odpowiadający.
Równie dobrze mógłby ktoś odpowiedzieć nie o Mateusu, ale o innym Portugalczyku i to też byłaby prawidłowa odpowiedź.
Przeczytaj i przemyśl raz jeszcze wypowiedzi w tym wątku, zwłaszcza moją poprzednią.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: Quiz

Post autor: d_m »

Innymi słowy pytanie było typu "którym okiem mrugnę?" :wink:

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Quiz

Post autor: Krzysztof »

Pytanie, było dobrze rozbudowane. Podpowiedzi były, więc w czym problem. Octavio Mateus odkrył dinozaura drapieżnego sprzed 200mln lat na Grenlandii. Natrafił także, na ślady dinozaurów , szkielet plateosaurusa, skamieniałości żółwia. W trakcie prac na Grenlandii zespół duńsko-niemiecko-portugalski zgromadził 4tony materiału badawczego w tym skały, kości dinozaurów, skamieniałości gigantycznych salamander i ryb.
A co miałem, podać odpowiedz prosto na tace. Nazuul zadajesz pytanie.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Krzysztof pisze:Pytanie, było dobrze rozbudowane. Podpowiedzi były, więc w czym problem. (...) A co miałem, podać odpowiedz prosto na tace.
Nie... wciąż nie rozumiesz, o co chodzi mi, a także Dawidowi i skrecowi. Jak mam Ci to prościej wytłumaczyć? Zob. np. przykład, który podałem - o nauczycielu historii; naprawdę sądzisz, że takie potraktowanie byłoby w porządku?
Na podstawie tego, co napisałeś o jedynej prawidłowej wg Ciebie odpowiedzi odnalazłem doniesienie PAP, powielone np. tu:
http://odkrywcy.pl/kat,111394,title,Poz ... aid=610d3b
[tych "gigantycznych salamander" to nie kupuję]
Przyznaję, że nie słyszałem o tych odkryciach (zapewne dowiedziałbym się dopiero, gdy wyszłaby publikacja, bo nie czytam z reguły doniesień medialnych). Ty się natomiast o tym dowiedziałeś i postanowiłeś o to spytać. OK, dobre pytanie (contra Dawid i skrecu). Nie wziąłeś jednak pod uwagę tego, że na pytanie takie, jak je sformułowałeś istnieje więcej niż jedna odpowiedź - ta przez Ciebie zakładana nie jest jedyna, więc gdy odpowiedziałem inaczej, stwierdziłeś, że moja odpowiedź jest "błędna" i co gorsza dalej się tego trzymasz, nawet po wykazaniu, przez podanie przeze mnie źródeł, że moja odp. była prawidłowa. Problem nie jest w samym pytaniu (otwartym), ale w tym, jak potraktowałeś odpowiedź spełniającą wszystkie elementy zagadki (tak, jakby to było pytanie zamknięte), tj. jak to Dawid i skrecu stwierdzili.
Poprzednie moje pytanie też było częściowo otwarte - obok części zamkniętej - z jedną poprawną odpowiedzią (rozpoznanie Walcotta) była część otwarta, gdzie możliwe było wiele odpowiedzi, nawet najdziwniejsze - "z czym Ci się kojarzy [Walcott]"?

Zadam kolejne pytanie otwarte, z wieloma możliwymi odpowiedziami, założyłem sobie trzy przykłady odpowiedzi (skoro o coś pytam, muszę znać odpowiedź), ale rzecz jasna inne prawidłowe odpowiedzi będą także akceptowane:

Proszę o podanie trzech przykładów grup (kladów) obecnie reliktowych (schyłkowych), tj. dawniej duża, zróżnicowana, istotna, nawet dominująca grupa (min. kilkadziesiąt gatunków) a obecnie maksymalnie kilka, ograniczonych (np. geograficznie czy ekologicznie) gatunków. Mile widziane przykłady jak najbardziej ekstremalne.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Quiz

Post autor: skrecu »

aż dziw że tak zasłużona osoba tego nie wie
"Proszę, podać imię i nazwisko Portugalskiego paleontologa, jakie odkrycia dokonał i gdzie?. A także, proszę podać jakie, kraje brały udział w tej wyprawie i czego dokonali??. Zgadujcie"

pomijam kwestię składni
'Proszę, podać imię i nazwisko Portugalskiego paleontologa"
jest więcej niż jeden portugalski paolentolog (pierwszy lepszy z google: Ricardo Araújo)

'jakie odkrycia dokonał i gdzie"
każdy szanujący się paleontolog dokonał w życiu więcej niż jednego odkrycia...to nie Chiny :P

'A także, proszę podać jakie, kraje brały udział w tej wyprawie i czego dokonali"
to już worek bez dna, poza tym że to nie kraje biorą udział w wyprawach, tylko ludzie o określonej narodowości i obywatelstwie (to drugie niekoniecznie dane raz na zawsze), ale rozumiem że chodziło o ludzi i czego oni dokonali...uff to faceci (latynosi?), wiec nie przymierzając jeden słynął z podbojów miłosnych, drugi natomiast miał prababcię polkę i mógł wypić litra i wsiąść na rower :P

sam widzisz że na tak postawione pytanie jest tyle odpowiedzi co liczba neutrin przechodzących w tym momencie bez szwanku dla zdrowia przez Twą głowę :D
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Skoro tyle chciało ci się pisać, to już mogłeś odpowiedzieć :P (podkreśliłem jeszcze pytanie, żeby zainteresowani quizem nie musieli tyle czytać niepotrzebnych wywodów).
Rozłożyłeś pytanie na części pierwsze, ale (piszę to żeby było jasne, bo odczytuję nie do końca serio Twoją interpretację) pytanie by trzeba interpretować mniej dosłownie i zgodnie z tym o co chodzi w tym paleoquizie, zatem chodzi o międzynarodową (min. jeden Portugalczyk) wyprawę paleontologiczną i odkrycie z niej wynikłe (zakładam, że wystarczająco doniosłe, by się w publikacji doczekało).
Jak to często bywa, skupiamy się znów na kwestiach trzecio- albo czwartorzędnych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Quiz

Post autor: polonozuch »

Moja odpowiedź:
- celakantokształtne
- sfenodonty
- stekowce
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Dobre odpowiedzi, choć stekowce sensu stricto (grupa koronna) nie były chyba nigdy zbyt liczne, ale sensu largo (grupa totalna), to z pewnością. Ja natomiast założyłem sobie Probscidea, Hominini i sfenodonty.
Zadajesz!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Quiz

Post autor: polonozuch »

Oto moja zagadka:
Proszę podać jak się nazywa, kiedy to stworzenie żyło, gdzie mieszkało.

EDIT
Podpowiedź: należał do Rhynchocephalia.
Załączniki
asf.JPG
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: Quiz

Post autor: polonozuch »

Tydzień minął. To jest Diphydontosaurus.

Następna zagadka: Jak dawniej były klasyfikowane krokodylomorfy?
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Eusuchia Mesosuchia Thalattosuchia Protosuchia
polonozuch pisze:EDIT
Podpowiedź: należał do Rhynchocephalia.
gdybyś dał w nowym poście, to ktoś by to zauważył, nieraz warto dać nawet pseudopodpowiedzi, by przypomnieć o quizie (jak widzisz na proste pytanie o krokodylomorfy nikt do teraz nie odpowiedział)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Polonozuch nie stwierdził, czy moja odpowiedź jest prawidłowa (ostatnie logowanie 11.VII), więc jeśli ktoś chce, to niech zadaje.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Quiz

Post autor: Troodon »

Hmmm... No to może ja zadam.
Jego nazwa zdradza że jego skamieniałości znaleziono w Chinach, w jego zębach odkryto ,,kanaliki'', a jego pióra podobno, zdradzają prawie jego kolor.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Quiz

Post autor: nazuul »

Kolor piór, więc chodzi o jakiegoś celurozaura... Sinosauropteryx?
Tylko zwracam uwagę, że ten quiz nadal istnieje. :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Re: Quiz

Post autor: Troodon »

Hmm... raczej nie, ale blisko.
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Re: Quiz

Post autor: Janusz »

Sinornithosaurus

ODPOWIEDZ