[Opis] Anzu

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

[Opis] Anzu

Post autor: Eryk Sroka »

Anzu (Anzu wyliei)
Długość : 3-3.5 m
Wysokość: 1.5 m
Masa: 200-300 kg
Czas Występowania: Późna Kreda, 66 milionów lat temu (Mastrycht)
Miejsce Występowania: Stany Zjednoczone

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Oviraptorosauria
Caenagnathidae
Caenagnathinae

Wstęp
Anzu był gatunkiem dużego Oviraptorozauryda zamieszkującego tereny dzisiejszej Ameryki Północnej w okresie późnej kredy. Był największym znanym Oviraptorozaurydem zamieszkującym Ameryką Północną (jednakże Azjatycki Gigantoraptor był od niego blisko dwa razy większy). Ze względu na miejsce odnalezienia (Hell Creek czyli po polsku Piekielny Potok) i ptasiopodobną budowę jest potocznie nazywany "Kurczakiem z Piekła", Matthew C. Lamanna nawet chciał mu nadać łaciński lub grecki odpowiednik tej nazwy jednakże nie brzmiała zbyt dobrze więc użył imienia demona pochodzącego z sumeryjskiej mitologii.

Odkrycie:
W osadach formacji Hell Creek znaleziono kilka dużych szkieletów oviraptorozaurydów które początkowo przypisano Chirostenotesowi jednakże późniejsz badania dowiodły ze należą one do zupełnie nowego gatunku zwierzęcia. Pierwsze dwa szkielety Anzu odkrył Fred Nuss na terenach swojego rancza leżącego na terenach południowej dakoty. Szkielety znajdywały się w odległości 330 stóp od siebie a różnica głębokości na których odnaleziono szczątki wynosiła 11 stóp. Oba szkielety były bardzo rozczłonkowane co sugeruje że mogły znajdować się w korycie rzeki i były przemieszczane przez prąd wodny.

Opis:
Opisu Anzu dokonali w roku 2014 Matthew C. Lamanna, Hans-Dieter Sues, Emma R. Schachner i Tyler R. Lyson w oparciu o holotyp CM 78000 i paratypy CM 78001.

Holotyp:
Holotyp anzu (CM 78000) składał się z fragmentarycznego szkieletu w skład którego wchodzą: fragmenty kości przedszczękowej, niekompletna puszka mózgowa, fragmenty kości podniebienia, prawie kompletna ale rozczłonkowana żuchwa, kilka kręgów szyjnych oraz ogonowych, kilka żeber, obie łopatki, lewa kość promieniowa, prawa kość ramienna, kilka paliczków oraz kości śródręcza, obie kości udowe oraz piszczele, obie kości strzałkowe, niekompletne kości lewego śródstopia i paliczki palców stopy w tym pazury.

Paratypy:
Oprócz holotypu CM 78000 i paratypu CM 78001 znaleziono jeszcze kilka mniej lub bardziej kompletnych szkieletów Anzu. Trzeci znaleziony okaz MRF 319 odkrył Scott Haire na terenie rancza swojego wuja w miejscowości Marmath w Dakocie Północnej. Znaleziono także fragment dolnej szczęki należący do Anzu FMNH PR 2296. Wszystkie cztery wcześniej wymienione szkielety posłużyły do wykonania prawie kompletnego szkieletu anzu (kompletny w około 80%), który jest przechowywany w Muzeum Historii Naturalnej w Pittsburgu.

Budowa Ciała:
Anzu posiadał bezzębny dziób z widocznym grzebieniem,długie smukłe ręce zakończone długimi palcami wyposażonymi w długie ostre pazury oraz stosunkowo krótki ogon. Mierzył około 3 metrów a jego waga oscylowała między 200 a 300 kilogramami oraz miał 1.5 metra wysokości co czyni go największym Oviraptorozaurem żyjącym na terenie Ameryki Północnej (chociaż mongolski Gigantoraptor był od niego dwukrotnie większy).
Cechy Autopomorficzne Anzu:
W obrębie rodzaju Anzu opisano kilka cech autopomorficznych m.in.:
1) Wysoki grzebień utworzony z gałęzi kości przedszczękowej
2) Kłykcie potyliczne są szersze niż otwór potyliczny
3) Przednia część dolnej szczęki połączona ze swoim odpowiednikiem posiada wystający kołnierz po jego zewnętrznej stronie,
4) Pierwszy paliczek drugiego palca posiadał po swojej wewnętrznej stronie rowkowate zagłębienie na całej swojej długości.
5) Przednia strona Kości skokowej ma guzek u swojej podstawy.
6)Główna cześć szczęki nie posiada wgłębienia wokół okna przedoczodołowego
7) Gałąź nosowa szczęki jest wydłużona i przybiera kształt litery L.

Dieta:
Anzu najprawdopodobniej był wszystkożercą bądź roślinożercą, chociaż jego dziób nie był tak mocno zbudowany jak dzioby jego azjatyckich krewniaków.

Paelobiologia:
Chociaż w swojej budowie bardzo przypominał dzisiejsze ptaki nie należał do ptasiej linii dinozaurów, co pokazuje że jest przykładem konwergencji czyli powstawania morfologicznie i funkcjonalnie podobnych cech (czyli analogicznych) w grupach organizmów odlegle spokrewnionych.
Funkcje Kostnego Grzebiemia:
Posiadanie przez Anzu kostnego grzebienia nie jest do końca jasne, ponieważ kości z której był zbudowany była bardzo cienka. Wszystkie oviraptorozaury posiadały takie grzebień jednakże w przypadku Anzu był on największy. Naukowcy sądzą że pełnił ta samą rolę co u współcześnie żyjących w australii kazuarów, czyli do popisów pomiędzy osobnikami i przyciągania partnerek. Na szczątkach Anzu widać wiele obrażeń (między innymi połamane żebra) co sugeruje że prawdopodobnie osobniki tego gatunku mogły walczyć między sobą.
Etymologia:
Nazwa rodzajowa "anzu" pochodzi od nazwy sumeryjskiego opierzonego demona Anzû. Epitet gatunkowy honoruje Wyliego J. Tuttlea, wnuka daroczyńcy muzeum Lee'go B. Fostera
Bibliografia:
1. "A New Large-Bodied Oviraptorosaurian Theropod Dinosaur from the Latest Cretaceous of Western North America" Matthew C. Lamanna mail, Hans-Dieter Sues, Emma R. Schachner, Tyler R. Lyson http://www.plosone.org/article/info%3Ad ... #abstract0
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Anzu_(dinosaur)
Obrazek

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

Poprawiony i nieco rozszerzony opis wrzuciłem do ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php?title=Anzu

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Anzu

Post autor: szerman »

Będę musiał sprawdzić inne opisy Eryka - możliwe, że więcej z różnych powodów nie znalazło się jeszcze w ED.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

Z tego co na pierwszy rzut oka widziałem to na pewno co najmniej kilka takich by się znalazło, które wystarczy przejrzeć, nieco poprawić, ew. zaktualizować i można wrzucać

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Utahraptor »

Kolejne imponujące hasło, gratuluję.
Jeden drobiazg: adresy stron internetowych linkujemy jednym nawiasem kwadratowym, a numery DOI i linki wewnątrz encyklopedii dwoma nawiasami kwadratowymi. Nie wiem czemu tak jest, ale jest ;)
Biologia, UW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

Wprowadziłem drobne zmiany do opisu - zgodnie z wczorajszą sugestią nazuula cechy diagnostyczne włączyłem do sekcji Budowa, a Diagnoza jako sekcja nie jest już wydzielona osobno.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Anzu

Post autor: szerman »

Kamil Kamiński pisze:Z tego co na pierwszy rzut oka widziałem to na pewno co najmniej kilka takich by się znalazło, które wystarczy przejrzeć, nieco poprawić, ew. zaktualizować i można wrzucać
Faktycznie:
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 226#p58226
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 476#p57476
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 282#p58282
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 267#p58267
http://forum.dinozaury.com/viewtopic.ph ... 266#p58266
A to tylko opisy z jego ostatniej (najnowszej) podstrony z panelu "Profil", których uzbierało się u niego łącznie 8. Z samego początku swojej przygody na forum Eryk nie pisał dużo opisów - te pojawiały się tym częściej, im dłużej u nas przebywał, ale idąc po jego postach znalazłoby się pewnie jeszcze z kilka innych opisów.
"Mastodon sapiens"

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

Moją uwagę zwrócił Dilong i Struthiomimus. Tak jak obiecałem, w przyszłym tygodniu podziałam w opisie troodona, a potem chyba wezmę się za jeden tych dwóch. Trzeba będzie przejrzeć trochę prac, ale jakieś podstawy już są :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Anzu

Post autor: nazuul »

Opis wymagał bardzo wielu poprawek:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=16912

Polecam je przeanalizować. Poprawki polegały głównie na zmianach merytorycznych, językowych oraz wprowadzeniu cytowań (np. aby uźródłowić informację że "Lamanna - chciał mu nawet nadać łaciński lub grecki odpowiednik tej nazwy ["kurczak z piekła"]").

Uwaga: zmiany wprowadzone w części o budowie nie są jasno widoczne w linku powyżej, więc utworzyłem to:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ldid=17161

Niemal każda zmiana była wynikiem weryfikacji, od siebie dodałem chyba tylko, że to najkompletniejszy pewny cenagnatyd i informacje stratygraficzne przy MRF 319 i MOR 9722, bo to akurat uważam za istotne.

Pozwolę sobie na przykładzie tego hasła poczynić pewne uwagi ogólne. Gwiazdką oznaczyłem to, czego nie zmieniłem w opisie:

Opis jest bardzo szczegółowy (proszę sobie wyobrazić ten stopień szczegółowości np. u triceratopsa). Moim zdaniem zbyt szczegółowy, bo ogarnięcie tego żeby było aktualne jest i będzie bardzo trudne.
Skoro są dostępne rysunki, to zbędne jest podawane każdej znalezionej kości, a także zmienianie kolejności, np. atlas-axis czy niekonsekwencja nazewnictwa (żebra okazów z CM). Dziwne, że nie ma obrazków z PLoS ONE, zwłaszcza, że w tekście jest szczegółowo o anatomii, którą na ilustracjach z tej pracy widać. Dla niemal wszystkich takie szczegóły bez rysunków niemal nic nie powiedzą (np. wyrostek k. kwadratowej był mi nieznany).
O masie sugerował bym część o CM 78003 skasować, bo oszacowania okazu kompozytowego jest wg mnie kiepskim pomysłem - nie wiem czemu Zanno i Makovicky oraz Lamanna i in. tak zrobili*. Uzupełniłem o filogenezie - tutaj też są dane sprzed nazwania taksonu. Te przykłady wskazują, jak bardzo szczegółowość haseł wpływa na ich kompletność. Oczywiście oparcie się głównie na Lamanna et al. jest słuszne, ale jeśli wchodzimy w takie zagadnienia jak metoda i wyniki oszacowań masy, to wypada też podać inne szacunki, których wskazanie byłyby zbędne gdyby pisać je tylko w tabelce. Nie twierdzę jednak, żeby nigdy nie pisać szczegółowo (choć zamiast takiego hasła można napisać ze 4 standardowe). Każdy autor sam dobiera treść hasła (np. ja bym zupełnie inaczej je napisał). Chcę uczulić jednak, że taka szczegółowość wymaga szczególnej staranności. Co więcej powoduje, że hasło staje się "hasłem szczególnej troski", wyjątkowo podanym na dezaktualizację. Opis zawiera to czego z reguły w nich nie znajdujemy, jak metodologia oszacowań masy i patologie. Niepublikowane okazy są naprawdę zbędne. Jest też to, co znajduje się w innych hasłach - odżywianie, filogeneza, pygostyl, habitat, chyba też funkcja grzebienia, zwłaszcza Oviraptorosauria. Nawet jeśli nie ma tam któreś informacji, to jest to właściwe miejsce na nią, bo dotyczy np. cenagnatydów a nie tylko anzu (oczywiście może warto się skupić na grzebieniu, bo jest on u niego duży). O formacji Hell Creek jest chyba najszerzej w opisie edmontozaura - można to połączyć z anzu, coś dodać i będzie hasełko o jednej z najważniejszych formacji.
Jeszcze taka uwaga do stylu Kamila (który ogólnie dobrze pisze) - często lepiej zamiast liczb wyglądają słowa.

Uwagi szczegółowe do hasła:
Dodatkowy materiał kopalny nie jest opisany (abstrakt, dysertacja, anonim), więc potraktowałem go jako niepewny. Podobnie jak materiał z Kanady (o ktorym w opisie ani słowa*).
Są też jaja przypisywane wielkim owiraptorozaurom, ale nie wspominam o nich bo wg mnie jest podejrzane, że miałoby być aż tyle jaj właśnie ich. Pewnie to również jaja innych teropodów.
Szewrony zmieniłem na łuki hemalne, choć wydaje mi się, że to to samo (contra Dawid: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... lne#p29050 ).
Zmieniłem "Międzynarodowy Instytut ds. Odkrywania Gatunków" na nazwę oryginalną (jak np. CM w opisie), bo jest mało popularna. Zresztą nie rozumiem dlaczego akurat anzu znalazł się na liście - świadczy to o jej niskiej wartości merytorycznej, więc bym to wykreślił najchętniej*.
W mapie były błędy – por. Lamanna i in. (2014) – ryc. 1 i te dane: „approximately 5 km northwest of the town of Marmarth”; “approximately 23 km southwest of the town of Buffalo”. Nowe namiary są na oko – nie chciało mi się mierzyć „około 23 km”, ale na pewno są dużo bliższe prawdy niż poprzednio podane. Od początku byłem przeciwny mapkom i notoryczne błędy nich potwierdzają słuszność zastrzeżeń. Po co je wstawiać, skoro wpisane namiary to kilka km na północ od Buffalo a w rzeczywistości to >20 km na południe?
Budowa kości ramiennej, łokciowej i promieniowej jest dla mnie niejasna (por. tekst publikacji z rycinami – coś się nie zgadza) – skasowałem część.
Czy pazury to paliczki?
Przemiszczania przez prąd wodny nie jestem pewien.
Funkcja grzebienia u kazuara jest też akustyczna lub termiczna*: https://en.wikipedia.org/wiki/Cassowary#Description

Uwaga techniczna - ten rysunek http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... eleton.png
mi się nie chce prawidłowo wyświetlić – widoczny jest tylko zarys szkieletu (A), a kości (B-L) nie są widoczne w miniaturze.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:uźródłowić informację że "Lamanna - chciał mu nawet nadać łaciński lub grecki odpowiednik tej nazwy ["kurczak z piekła"]")
to pochodziło z wersji Eryka, sam się nad tym zastanawiałem, wydawało mi się że dałem do tego jakiś link, chyba nawet przeglądałem stronkę którą dodałeś w bibliografii, więc chyba po prostu przeoczyłem kwestię dodania linka
nazuul pisze:Opis jest bardzo szczegółowy (proszę sobie wyobrazić ten stopień szczegółowości np. u triceratopsa). Moim zdaniem zbyt szczegółowy, bo ogarnięcie tego żeby było aktualne jest i będzie bardzo trudne.
Hm, to dość złożona sprawa. Zależy to od tego jaką mamy wizję ED, jakie stawiamy sobie cele, dla kogo robimy hasła itd. Na pewno masz dużo racji, niestety jest nas mało (mam na myśli osoby piszące hasła) i na pewno trudno wszystko ogarnąć. Czasem jak przeglądam ED to szkoda mi wielu dobrych opisów, które od dawna wymagają aktualizacji (np. Spinosaurus, Deinocheirus). Z drugiej strony uważam, że hasła powinny być kompletne i opisywać danego dinozaura w sposób wyczerpujący, co niestety może pociągać za sobą ich szybką dezaktualizację. Ciężko znaleźć złoty środek.
nazuul pisze:Zmieniłem "Międzynarodowy Instytut ds. Odkrywania Gatunków" na nazwę oryginalną (jak np. CM w opisie), bo jest mało popularna. Zresztą nie rozumiem dlaczego akurat anzu znalazł się na liście - świadczy to o jej niskiej wartości merytorycznej, więc bym to wykreślił najchętniej*.
To też z wersji Eryka, lecz jest to zaledwie ciekawostka.
nazuul pisze:Budowa kości ramiennej, łokciowej i promieniowej jest dla mnie niejasna (por. tekst publikacji z rycinami – coś się nie zgadza) – skasowałem część.
Bardzo możliwe że coś pokręciłem, pewnie przez niedoskonałą znajomość anatomii i terminów z nią związanych. Może o budowie jest faktycznie zbyt szczegółowo i mało przystępnie, w kolejnych opisach nad tym popracuję.
nazuul pisze: Jest też to, co znajduje się w innych hasłach - odżywianie, filogeneza, pygostyl, habitat, chyba też funkcja grzebienia, zwłaszcza Oviraptorosauria
Tak jak wyżej, staram się kompleksowo omawiać danego dinozaura. Uważam, że nie każdy czytający hasło zajrzy też do opisu Oviraptorosauria czy innych opisów. Generalnie zazwyczaj daję w hasłach coś o paleobiologii i paleoekologii, bo zawsze interesowałem się dinozaurami jako niegdyś żywymi istotami, i będąc w młodym wieku to właśnie tych informacji szukałem w książkach. Myślę, że młodszych użytkowników ED mogą zainteresować tego typu informacje bardziej niż np. filogeneza. Kto wie, może z czasem zmienię trochę podejście.
nazuul pisze:O masie sugerował bym część o CM 78003
jest tam taki osobnik? Nie pamiętam już dokładnie, muszę to sprawdzić

Co do wskazanych obszarów do poprawy w opisie to myślę że po weekendzie się z tym wyrobię. Dzięki za uwagi

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Anzu

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:to pochodziło z wersji Eryka
Nie analizowałem kto co napisał, dopisał, przerobił, interesował mnie tylko tekst jako taki.
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:uźródłowić informację że "Lamanna - chciał mu nawet nadać łaciński lub grecki odpowiednik tej nazwy ["kurczak z piekła"]")
to pochodziło z wersji Eryka, sam się nad tym zastanawiałem, wydawało mi się że dałem do tego jakiś link, chyba nawet przeglądałem stronkę którą dodałeś w bibliografii, więc chyba po prostu przeoczyłem kwestię dodania linka
Tą stronę dodałem, bo na końcu wpadłem na pomysł, żeby sprawdzić źródła w wersji Eryka, była tam wikipedia, która zawiarała takie źródło.
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Opis jest bardzo szczegółowy (proszę sobie wyobrazić ten stopień szczegółowości np. u triceratopsa). Moim zdaniem zbyt szczegółowy, bo ogarnięcie tego żeby było aktualne jest i będzie bardzo trudne.
Hm, to dość złożona sprawa. Zależy to od tego jaką mamy wizję ED, jakie stawiamy sobie cele, dla kogo robimy hasła itd. Na pewno masz dużo racji, niestety jest nas mało (mam na myśli osoby piszące hasła) i na pewno trudno wszystko ogarnąć. Czasem jak przeglądam ED to szkoda mi wielu dobrych opisów, które od dawna wymagają aktualizacji (np. Spinosaurus, Deinocheirus). Z drugiej strony uważam, że hasła powinny być kompletne i opisywać danego dinozaura w sposób wyczerpujący, co niestety może pociągać za sobą ich szybką dezaktualizację. Ciężko znaleźć złoty środek.
Tak, oczywiście masz rację a kwestia jest wałkowana od dawna (skaczesz po różnych grupach teropodów, ale gdybyś pisał 5 opisów cenagnatydów, to pewnie nie byłoby w każdym tak szczegółowo, no i co można powiedzieć o paleobiologii Elmisaurus?).
Obecnie pracuję nad aktualizacją artykułów o bazalnych tetanurach i stwierdzam, że aktualizacja Spinosaurus to kwestia paląca, ale dość trudna (nawet we wymiarze w tabelce nie wiadomo co wpisać, a jest to wyjątkowo tutaj istotne, skoro to poważny kandydat do tytułu "naj") i przy okazji trzeba by też Sigilmassasaurus zrobić. Tutaj raczej się nie uniknie pewnych zawiłości taksonomicznych, szczegółowego materiału (np. znanego MSNM V4047 będzie trzeba wykluczyć), w tym np. asocjacji neotypu (nieważnie ustanowionego) a aspekty paleobiologiczne z tym się będą ściśle wiązały - i tu będzie miejsce na szczegółowe omówienie biologii (ale to bym widział raczej jako nieprzepisywanie tego, co już jest w artkule o Spinosauridae, ale raczej skupienie się na spinozaurze). Możemy razem się za to zabrać.
Za to Deinocheirus jest łatwy do wykonania.
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Budowa kości ramiennej, łokciowej i promieniowej jest dla mnie niejasna (por. tekst publikacji z rycinami – coś się nie zgadza) – skasowałem część.
Bardzo możliwe że coś pokręciłem, pewnie przez niedoskonałą znajomość anatomii i terminów z nią związanych. Może o budowie jest faktycznie zbyt szczegółowo i mało przystępnie, w kolejnych opisach nad tym popracuję.
Nie :) . Po to doprowadzam opis do porządku (i ślęczę nad nim tyle, że stwierdzam, że dopiszę się do autorów), żeby był w porządku (i wg mnie obecnie jest). To praca Lamanny i in. jest dla mnie niejasna.
Taka weryfikacja to jest dość mozolna praca, choć dość łatwa, bo w większość wystarczy tekst z ED i pdf Lamanna et al. Takie rzeczy można wykonywać w przerwach na komórce, wyłapanie większości błędów jest proste.
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:Jest też to, co znajduje się w innych hasłach - odżywianie, filogeneza, pygostyl, habitat, chyba też funkcja grzebienia, zwłaszcza Oviraptorosauria
Tak jak wyżej, staram się kompleksowo omawiać danego dinozaura. Uważam, że nie każdy czytający hasło zajrzy też do opisu Oviraptorosauria czy innych opisów. Generalnie zazwyczaj daję w hasłach coś o paleobiologii i paleoekologii, bo zawsze interesowałem się dinozaurami jako niegdyś żywymi istotami, i będąc w młodym wieku to właśnie tych informacji szukałem w książkach. Myślę, że młodszych użytkowników ED mogą zainteresować tego typu informacje bardziej niż np. filogeneza. Kto wie, może z czasem zmienię trochę podejście.
Zgadza się, to jest jak najbardziej słuszny kierunek.
Tylko póki co jest jeden taki rozbudowany opis cenagnatyda. Cenagnatydów jest ok. 10, a raczej nie będzie w każdym to samo (pomyśl też co by było, gdyby np. w każdym haśle o zauropodzie, a jest ich już teraz w ED niemal 200, byłoby ogólne uwagi o paleobiologii zauropodów!). Naturalnie jest, że o paleobiologi cenagnatydów jest w haśle o najbardziej kompletnym z nich i może inne powinny do niego odsyłać. Bardziej rozsądne wydaje mi się jednak potraktowanie cenagnatydów jako grupy i wpisanie o paleobiologii w haśle o nich, skoro już takie hasło jest (wymaga jednak rewizji, od dawna zaniedbane aktualizacje haseł o grupach teropodów zacząłem od ceratozaurów pod wpływem opisu Viavenator i będę się posuwał od nich w kolejności filogenetycznej, czyli owiraptorozaury jeszcze długo poczekają).
Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:O masie sugerował bym część o CM 78003
jest tam taki osobnik? Nie pamiętam już dokładnie, muszę to sprawdzić
nie musisz :wink:
Kwestia oszacowania kompozytu CM 78003 to tylko moje prywatne zdanie.
Kamil Kamiński pisze:Co do wskazanych obszarów do poprawy w opisie to myślę że po weekendzie się z tym wyrobię. Dzięki za uwagi
Jak już pisałem, nie trzeba już działać na tym opisie (ale oczywiście można) a uwagi nie odnoszą się do Ciebie, Eryka tylko opisu jako takiego a nawet ogólnej koncepcji i ryzyka przeszczegółowienia.
Choć teraz czytając pierwotną wersję hasła widzę, że większość poprawek faltycznie do niej się odnosi - ale to nie jest istotne, ważne jest, żeby popatrzeć jakie błędy się zdarzają w hasłach. Wydaje mi się, że znacznie więcej jest tu "warsztatowych", wynikających z nieuważnego czytania źródeł, a nie wynikających z braku wiedzy (taką jest np. późna kreda jako okres).
Obecnie biorę się za sprawdzanie Nanuqsaurus.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: [Opis] Anzu

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Obecnie pracuję nad aktualizacją artykułów o bazalnych tetanurach i stwierdzam, że aktualizacja Spinosaurus to kwestia paląca, ale dość trudna (nawet we wymiarze w tabelce nie wiadomo co wpisać, a jest to wyjątkowo tutaj istotne, skoro to poważny kandydat do tytułu "naj") i przy okazji trzeba by też Sigilmassasaurus zrobić. Tutaj raczej się nie uniknie pewnych zawiłości taksonomicznych, szczegółowego materiału (np. znanego MSNM V4047 będzie trzeba wykluczyć), w tym np. asocjacji neotypu (nieważnie ustanowionego) a aspekty paleobiologiczne z tym się będą ściśle wiązały - i tu będzie miejsce na szczegółowe omówienie biologii (ale to bym widział raczej jako nieprzepisywanie tego, co już jest w artkule o Spinosauridae, ale raczej skupienie się na spinozaurze). Możemy razem się za to zabrać.
Super, bardzo chętnie pomogę :D

ODPOWIEDZ