Xuanhanosaurus [opis]

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

Siuanhanozaur (Xuanhanosaurus qilixiaensis)

Długość: 4,5 m
Masa: 250 kg
Miejsce występowania: Chiny (prowincja Syczuan)
Czas występowania: 167-161 milionów lat temu środkowa jura (baton-kelowej)

Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Megalosauroidea


Wstęp:
Xuahanosaurus był średniej wielkości teropodem zamieszkującym tereny dawnej Laurazji, a dokładniej dzisiejszych Chin. Gatunkiem typowym jest Xuanhanosaurus qilixiaensis. Miał długie i masywne kończyny przednie przez co wysunięto hipotezę że mógł być jedynym teropodem poruszającym się w pozycji czworonożnej. Siuanhanozaur był początkowo zaliczany przez Donga do Megalosauridae, jako bliskiego krewniaka Amerykańskiego Torvosaurus lecz Benson określił go w roku 2009 jako bazalnego przedstawiciela Megalosauroidea.

Występowanie:
Szczątki siuanhanozaura odkryto na terenie Chin a dokładniej w prowincji Syczuan, w osadach formacji Xiashaximiao.

Opis:
Opisu Xuanhanosaurusa dokonał Dong w roku 1984, w oparciu o holotyp o numerach katalogowych IVPP V.6729.

Materiał kostny:
Holotyp (IVPP V.6729) składa się z częściowego szkieletu pozaczaszkowego w skład którego wchodzą:
4 przednie kręgi grzbietowe i łuk neuralny oraz prawie kompletna przednia kończyna (IVPP V6729).

Etymologia:
Nazwa Xuanhanosaurus pochodzi od jednostki administracyjnej Xuanhan County będącej częścią prowincji Syczuan i greckiego słowa sauros czyli "jaszczur". Epitet gatunkowy qilixiaensis pochodzi od miasta Qilixia.

Rekonstrukcja wyglądu:
http://fc03.deviantart.net/fs70/i/2012/ ... 4x95bo.jpg

Gatunki:
Xuanhanosaurus Dong 1984
X.qilixiaensis Dong 1984

Bibliografia:
↑ Dong, 1984. Nowy teropod dinozaur z środkowej jury Syczuan Basin. Vertebrata PalAsiatica. 22 (3), 213-218.
↑ Holtz, Molnar i Currie, 2004. Podstawowa Tetanurae. W Weishampel, Dodson i Osmólska. Dinosauria Second Edition. University of California Press. 861 s.
↑ Rauhut, 2000. Współzależności i rozwój podstawowych teropodów (Dinosauria, saurischia). Ph.D. Rozprawa, Univ Bristol [UK], 1-440.
Ostatnio zmieniony 8 lutego 2014, o 14:03 przez Eryk Sroka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: nazuul »

nie sprawdzałem dokładniej, na razie to:

systematyka - zob. kladogramy w http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Tetanurae
Miał długie i masywne kończyny przednie przez co wysunięto hipotezę że mógł być jedynym teropodem poruszającym się w pozycji czworonożnej.
przydałaby się krytyczna notka o tej hipotezie i zmiana rysunku, który sugeruje, że czworonożność X. ma sens

tytułów prac raczej nie tłumacz a na pewno nie w translatorach, przetłumacz za to np. County
holotyp o numerach katalogowych IVPP V.6729.
podajesz jeden numer
Holotyp (IVPP V.6729) składa się z częściowego szkieletu pozaczaszkowego.
mało...
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

no niestety praca na podstawie której został opisany jest w języku chińskim i do tego nigdzie nie ma wymienionego materiału kostnego nawet na włoskiej wikipedii sprawdzałem a artykułów za wiele nie ma
Ostatnio zmieniony 7 lutego 2014, o 18:01 przez Eryk Sroka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

z grafiką też trudno gdyż żadna nie ukazuje go zbyt dobrze albo jest w postawie czworonożnej albo ma bardzo skrócone ręce
Obrazek


Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

tylko jak przetłumaczyć słowo county nigdzie znaleźć nie mogę
Obrazek

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: szerman »

County to hrabstwo :) Żeby nie wyleciało, można sobie skojarzyć z Hrabią Dooku ze Star Wars (ang. Count Dooku, jeśli oglądałeś wersję nietłumaczoną na j. polski). Takie tłumaczenie polecam dla "zachodnich" państw; w przypadku bardziej orientalnych (jak właśnie Chiny) lepiej to przetłumaczyć na "okręg".
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

serio ja myślałem że o d źle bo mi się o z Anglią zawsze i tylko z Anglią kojarzyło
Obrazek

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Dino »

Najlepszy słownik on-liine j. angielskiego (chociaż po ostatniej zmianie interfejsu jakoś mniej mi się podoba):
http://ling.pl/county

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: szerman »

Eryk Sroka pisze:Długość: 4,5 m
W dołączonym przez nazuula pdf-ie na samym dole jest abstrakt po angielsku - autorzy piszą o ok. 6 metrach.
Eryk Sroka pisze:Miał długie i masywne kończyny przednie
Można też dodać inne cechy budowy z abstraktu (niestety tego chińskiego nie da się wkopiować choćby do translatora, żeby orientacyjnie się czegoś dowiedzieć): przednie kończyny stosunkowo długie i masywne, kość ramienna prosta z medial deltopectoral crest (nie wiem dokładnie co to jest); stosunek długości kości ramiennej do promieniowej wynosi 1,3 i jest to ekstremalnie bazalna/prymitywna cecha (ang. extremely conservative) u przedstawicieli Carnosauria. Kość śródręcza III stosunkowo masywna, natomiast IV krótka i lekka.
Eryk Sroka pisze:Siuanhanozaur był początkowo zaliczany przez Donga] do Megalosauridae, jako bliskiego krewniaka Amerykańskiego Torvosaurusa lecz Benson określił go w roku 2009 jako bazalnego przedstawiciela Megalosauroidea.
Niepotrzebne "]";
torwozaura albo Torvosaurus
Eryk Sroka pisze:Materiał kostny:
Holotyp (IVPP V.6729) składa się z częściowego szkieletu pozaczaszkowego.
Co najmniej kości kończyny przedniej: ramienna, promieniowa, prawie kompletna "dłoń" (widać na rycinie, w tym pazur palca I), wydaje mi się, że jest też kość łokciowa i być może niekompletna łopatka, ale opisy są po chińsku.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Można też dodać inne cechy budowy z abstraktu (niestety tego chińskiego nie da się wkopiować choćby do translatora, żeby orientacyjnie się czegoś dowiedzieć): przednie kończyny stosunkowo długie i masywne, kość ramienna prosta z medial deltopectoral crest (nie wiem dokładnie co to jest); stosunek długości kości ramiennej do promieniowej wynosi 1,3 i jest to ekstremalnie bazalna/prymitywna cecha (ang. extremely conservative) u przedstawicieli Carnosauria. Kość śródręcza III stosunkowo masywna, natomiast IV krótka i lekka.
dość ewidentnie przeterminowane
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: szerman »

Ech, przegapiłem TTD: http://archosaur.us/theropoddatabase/Ca ... lixiaensis

Holotyp (IVPP V6729) to: 4 przednie kręgi grzbietowe, 1 tylny grzbietowy, łuk neuralny kręgu grzbietowego, częściowa łopatka, kość krucza, ramienna (265 mm), promieniowa (202 mm - bez proksymalnego końca), łokciowa (240 mm - zaginęła), dystalne części kości nadgarstka I, II, III, kość śródręcza I (52 mm), paliczek I-1 (84 mm), pazur przedniej kończyny I (64 mm), kość śródręcza II (109 mm), paliczek II-1 (64 mm), kość śródręcza III (94 mm), paliczek III-1 (32 mm), paliczek III-2 (28 mm), kość śródręcza IV (50 mm)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Eryk Sroka »

Dzięki ;) Poprawione, dlaczego chińskie dinozaury zawsze są najciekawsze ale zawsze najtrudniej o informacje o nich, na szczęście holotyp sinozauropteryksa jest kompletny, nawet treść żołądka się zachowała,
Obrazek

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Kamil Kamiński »

opis poprawiony, uzupełniony i wrzucony do ED:

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... hanosaurus

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Utahraptor »

Mapka: 31.4° N, 107.6° E
Jeśli autorem był Dong Zhiming, to trzeba uzupełnić tabelkę w jego haśle:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... ng_Zhiming
Biologia, UW

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Kamil Kamiński »

Zrobione :)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: nazuul »

Nie ma źródła współrzędnych. Domyślając się, że to z Paleobiology Database, skomentuję, że to mało wiarygodne źródło.

Nie sprawdzałem opisu, więc podaję tylko to co widzę na pierwszy rzut oka:
skoro cechą charakterystyczną są masywne łapy, to inny rysunek bym sugerował, może to: https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... ration.jpg

dziwnie piszesz o filogenezie:
1. skoro jest pierwotna, oparta na wątłych podstawach klasyfikacja wg Donga, 1984, to należało też wskazać wcześniejsze niż podane przez Ciebie, lecz lepsze niż DOng 1984 badania (na pewno Holtz i in., 2004). Nie ma też Bell i in., 2016 (Ib) [oznaczenie wg http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... 6_.28Ia.29 ], gdzie jest najbardziej bazalnym megalozauroidem, co istotne poza Piatnitzkysauridae (dość interesujące jest, że identyczna macierz [Bell i in., 2016 (Ia)] tylko analizowana inną metodą, umiejscowiła X. jako najbardziej bazalnego sinraptoryda albo najbardziej bazalnego piatnitzkyzauryda).

2. Nie ma "analizy Bensona (2009)" w źródłach ani ja takiej nie znam. Pewnie miało być 2010 (ale w biblio. bez tego "A"). Trochę dziwne, że w tym miejscu nie podajesz, że chodzi o Piatnitzkysauridae (choć są podane taksony).

3. Dziwne, że przy omównieniu Rauhuta i in. (2012) nie wspomniałeś, że to drobna modyfikacja wczesniej wspomnanianego Benson 2010 i dziwne, że piszesz o tym po wskazaniu Carrano i in. (2012). Nie pojawia się nazwa Piatnitzkysauridae - a na pewno tutaj powinna. Właściwie to w analizie Rauhuta i in. (2012) pozycja X. się nie zmieniła - różnica polega właściwie tylko na tym (co czym wspomniałeś), że Megalosauroidea i Allosauroidea tworzą jeden klad ("szerokie Carnosauria").

Czy warto tyle pisać o filogenezie fragmentarycznego taksonu to nie wiem, ja bym napisał tylko to:
Filogeneza jest niepewna, prawdopdoobnie chodzi o piatnitzkyzauryda lub sinraptoryda, zob. Tetanurae#Kladogramy. :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Kamil Kamiński
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1159
Rejestracja: 27 lutego 2014, o 10:49
Imię i nazwisko: Kamil Kamiński
Lokalizacja: Gniew

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Kamil Kamiński »

nazuul pisze:Nie ma "analizy Bensona (2009)" w źródłach ani ja takiej nie znam. Pewnie miało być 2010 (ale w biblio. bez tego "A"). Trochę dziwne, że w tym miejscu nie podajesz, że chodzi o Piatnitzkysauridae (choć są podane taksony).
Oczywiście że miało być 2010. Nie widziałem w pracy nazwy Piatnitzkysauridae, czy nie została ona utworzona dopiero w 2012 przez Carrano, Bensona i Sampsona?
nazuul pisze:Czy warto tyle pisać o filogenezie fragmentarycznego taksonu to nie wiem, ja bym napisał tylko to:
Filogeneza jest niepewna, prawdopdoobnie chodzi o piatnitzkyzauryda lub sinraptoryda, zob. Tetanurae#Kladogramy
Może i faktycznie nie warto. Skoro już jednak jest, to doprowadzę to w najbliższych dniach do porządku :D

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: nazuul »

Kamil Kamiński pisze:
nazuul pisze:"analizy Bensona (...) 2010 (...). Trochę dziwne, że w tym miejscu nie podajesz, że chodzi o Piatnitzkysauridae (choć są podane taksony).
(...) Nie widziałem w pracy nazwy Piatnitzkysauridae, czy nie została ona utworzona dopiero w 2012 przez Carrano, Bensona i Sampsona?
Tak, ale jakie to ma znaczenie?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:Domyślając się, że to z Paleobiology Database, skomentuję, że to mało wiarygodne źródło.
Oczywiście na PbD są błędy jak wszędzie. Naukowcy korzystają w swoich publikacjach z tych danych, więc z pewną ostrożnością my też możemy. Jak w publikacjach są dokładniejsze namiary, to lepiej brać z publikacji. Jednak Chińczycy się rzadko chwalą dokładnymi namiarami, więc pewnie PbD musi wystarczyć. W tym wypadku podaje okolice Xuanhan, więc chyba starczy.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: nazuul »

Jak bierzesz skąś informacje, podawaj źródło, a nie "Mapka: 31.4° N, 107.6° E"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Xuanhanosaurus [opis]

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:Jak bierzesz skąś informacje, podawaj źródło, a nie "Mapka: 31.4° N, 107.6° E"
Da się zrobić ;)
Biologia, UW

ODPOWIEDZ