Strona 1 z 1

[OPIS] Shanyangosaurus

: 29 grudnia 2008, o 18:21
autor: nazuul
Shanyangosaurus (szanjanozaur)

długość: 1,7-2,6 m
masa: 20-70 kg
miejsce: Chiny - prowincja Shaanxi (formacja Shanyang)
czas: 70-65 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Tetanurae
Avetheropoda
Coelurosauria
Maniraptoriformes
Maniraptora ?
Oviraptorosauria ?


Wstęp
Shanyangosaurus to dość tajemniczy rodzaj celurozaura, prawdopodobnie owiraptorozaura. Żył w późnej kredzie na terenach Azji.

Czym mógł się żywić?
Jako że nie odnaleziono czaszki szanjanozaura ani nie wiadomo z jakimi dinozaurami był spokrewniony, nie można stwierdzić, co było jego pokarmem. Być może, jak większość celurozaurów, był mięsożerny. Wtedy jego pokarmem mogły był młode hadrozauryda z rodzaju Shantungosaurus, którego znaleziono w tej samej formacji skalnej. Jeżeli szanjanozaur był owiraptorozaurem, to mógł także wzbogacać dietę roślinami albo być typowym roślinożercą. Wiele teropodów, w tym owiraptorozaury, żywiło się małymi kręgowcami. Przypuszcza się także, że owiraptory mogły jeść małże.

Etymologia
Nazwa tego dinozaura odnosi się do miejsca znalezienia - basenu Shanyang i regionu Niupanggou.

Materiał kopalny
Holotyp o oznaczeniu NWUV 1111 jest słabo zachowany i niedostatecznie opisany. Składają się na niego żebra (?), wyrostki haczykowate (?), część kości krzyżowej, część łopatki, kości ramienne (116 mm), kość udowa (258 mm), piszczel (327 mm), kość śródstopia IV (137 mm), część paliczka i pazur ze stopy.

Pozycja systematyczna
Shanyangosaurus został początkowo zidentyfikowany jako teropod o niejasnej klasyfikacji. Taka sytuacja miała miejsce przez dłuższy czas. Jego IV kość śródstopa jeszt szersza (w poziomie) niż grubsza (w pionie), teropod ten ma także dość niski wyrostek barkowy oraz wzniosłą główkę kości udowej. To zawęża jego klasyfikację do celurozaurów. Według Holtza i in. pewniej byłoby go na razie uznać za aweteropoda dopóki nie będziemy dysponować bardziej kompletnym materiałem. Anatomicznie przypomina owiraptorozaura "Ingenia" - być może Shanyangosaurus był jej bliskim krewnym.

Spis gatunków:
Shanyangosaurus Xue, Zhang i Bi, 1996
S. niupanggouensis Xue, Zhang i Bi, 1996
---------------------------------------------------------------------------------
Źródła

http://home.comcast.net/~eoraptor/Coelu ... nggouensis

http://dml.cmnh.org/2000Sep/msg00125.html

http://theropoda.blogspot.com/2008/11/s ... -1996.html

Obrazki
http://dinoweb.narod.ru/shanyangosaurus1.gif
http://3.bp.blogspot.com/_6fVePgcYTJc/S ... saurus.JPG

Re: [OPIS] Shanyangosaurus

: 30 grudnia 2008, o 14:48
autor: Sebastian
Opis prawie bezbłędny a jednak :)

1) Poprawnie polskie spolszczenie nazwy dinozaura powinno brzmieć szanjanozaur z pominięciem głoski "g", a to dlatego, Ĺźe "ng" to zupełnie inna litera, ktĂłrą powinno się wymawiać mniej więcej jak połączenie "n" oraz "ę" co zapisujemy ŋ (n tylnojęzyczne), ale Ĺźeby nie łamać języka będziemy zapisywać jako n zwykłe. Tak więc nie szanjangozaur tylko szanjanozaur ;)

2) Dodatkowo poprawiłbym klasyfikację na:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
?Coelurosauria
?Maniraptora
?Oviraptoriformes/?Paraves

3) Dodałbym ten akapit:
Shanyangosaurus został początkowo zidentyfikowany jako bazalny lub niezaklafyfikowany teropod i taka sytuacja miała miejsce przez dłuższy czas. Jego IV kość śródstopa jeszt szersza (w poziomie) niż grubsza (w pionie), teropod ten ma także dośc niski wyrostek barkowy oraz wzniosłą główkę kości udowej. To zawęża jego klasyfikację jako podstawowy owiraptorozaur, parawian (/?paraptak) lub celurozaur. Według Holtz i in. pewniej byłoby go na razie uznać za bazalnego aweteropoda do póki nie będziemy dysponować bardziej kompletnym materiałem.

4)
nazuul pisze:Anatomicznie przypomina owiraptorozaura "Ingenia" - być może Shanyangosaurus był jej bliskim krewnym.
Co to za anatomiczne podobieństwa, a jeśli nie wiadomo jakie to raczej bym o nich nie wspominał, a jeśli już to wolałbym nie snuć przypuszczeń co do pokrewieństwa, dlatego zostawiłbym tylko pierwsze zdanie.

Re: [OPIS] Shanyangosaurus

: 30 grudnia 2008, o 14:52
autor: Daniel Madzia
Sebastian pisze:Według Holtz i in. pewniej byłoby go na razie uznać za bazalnego tetanura (w wypadku kiedy Avetheropoda = Tetanurae) do póki nie będziemy dysponować bardziej kompletnym materiałem.
Avetheropoda nigdy nie moze miec ten sam zasieg co Tetanurae. ;)

: 30 grudnia 2008, o 14:57
autor: Sebastian
Sorka za gafę :wink: Wikipedia trochę mnie w błąd wprowadziła w tym momencie :)

SKLEJONE
nazuul pisze: Mógł też być wszystkożerny lub nawet roślinożerny
Na jakiej podstawie tak stwierdzasz? W holotypie chyba nie było zębów :D

Re: [OPIS] Shanyangosaurus

: 30 grudnia 2008, o 15:11
autor: Sebastian
nazuul pisze: Mógł też być wszystkożerny lub nawet roślinożerny
Na jakiej podstawie tak stwierdzasz? W holotypie chyba nie było zębów :D

Re: [OPIS] Shanyangosaurus

: 30 grudnia 2008, o 15:39
autor: nazuul
Sebastian pisze:2) Dodatkowo poprawiłbym klasyfikację na:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Avetheropoda
?Coelurosauria
?Maniraptora
?Oviraptoriformes/?Paraves
dlaczego pewne ma być akurat Avetheropoda? A nie np. Coelurosauria, Maniraptoriformes albo Maniraptora? Patrz:
http://theropoda.blogspot.com/2008/11/shanyangosaurus-xue-et-al-1996.html pisze:The allocation of taxonomic Xue et al. (1996) does not go beyond Theropoda, although, according to some, is at least plausible to tell Tetanurae (fibula crest separate from the region of the proximal tibia), a Coelurosauria (tibia far more than 120% of the femur, the fourth metatarsale compressed craniocaudalmente) , Maniraptora and (presence uncinata process back on the coasts).
[...]
Placed in Megami, Shanyangosaurus is a Metornithes Incertae sedis.
Sebastian pisze:3) Dodałbym ten akapit:
Shanyangosaurus został początkowo zidentyfikowany jako bazalny [ nie sądzę] lub niezaklafyfikowany teropod [to może Theropoda incertae sedis? i taka sytuacja miała miejsce przez dłuższy czas. Jego IV kość śródstopa jeszt szersza (w poziomie) niż grubsza (w pionie), teropod ten ma także dość niski wyrostek barkowy oraz wzniosłą główkę kości udowej. To zawęża jego klasyfikację jako podstawowy owiraptorozaur,[do owiraptorozaurów?] parawian (/?paraptak) lub celurozaurów [przecierz ww klady to celurozaury]. Według Holtz i in. pewniej byłoby go na razie uznać za bazalnego aweteropoda [może po prostu aweteropoda?] do póki nie będziemy dysponować bardziej kompletnym materiałem.
dodane, z poprawkami
Sebastian pisze:
nazuul pisze:Anatomicznie przypomina owiraptorozaura "Ingenia" - być może Shanyangosaurus był jej bliskim krewnym.
Co to za anatomiczne podobieństwa, a jeśli nie wiadomo jakie to raczej bym o nich nie wspominał, a jeśli już to wolałbym nie snuć przypuszczeń co do pokrewieństwa, dlatego zostawiłbym tylko pierwsze zdanie.
podałem źródła
poza tym:
http://theropoda.blogspot.com/2008/11/shanyangosaurus-xue-et-al-1996.html pisze:My idea is that it can be a "Ingeniinae" baseline (femur, humerus and metatarsal are similar to "Ingenia", as well as pets), however, I need additional information in order to improve the resolution of this enigmatic teropode.
Sebastian pisze:
nazuul pisze: Mógł też być wszystkożerny lub nawet roślinożerny
Na jakiej podstawie tak stwierdzasz? W holotypie chyba nie było zębów :D
Na tej: "Oviraptorosauria ?" :)

Dodałem to źródeł theropoda.blogspot.com

: 30 grudnia 2008, o 18:08
autor: Sebastian
Ale nie wiadomo czy należał do Oviraptorosauria, a poza tym i tak nie wiemy czym żywiły się owiraptorozaury, także usunąłbym zdanie o pokarmie :wink: I jeszcze w akapicie o systematyce popraw słowo nijasnej na niejasnej :)

: 30 grudnia 2008, o 18:13
autor: nazuul
Ja wnioskuję tak:

przesłanka 1. Shanyangosaurus mógł być owiraptorozaurem
przesłanka 2. Owiraptorozaury mogły być mięsożerne, wszystkożerna albo roślinożerne

wniosek: Shanyangosaurus mógł być mięsożerny, wszystkożerny albo roślinożerny

Co tu jest nie tak?

: 30 grudnia 2008, o 18:30
autor: Sebastian
To że teropody mogły być albo roślinożerne albo wszystkożerne albo mięsożerne... Chodzi o to że ta informacja jest zbędna, a dalsze główkowanie nad trybem tego dinozaura nie ma sensu bo nie znamy kompletnego szkieletu, co najważniejsze jego zębów (by mówić o preferowanym pokarmie), a o pewnej klasyfikacji już w ogóle nie wspomnę. Równie dobrze omawiany dinozaur mógł być bazalnym aweteropodem, bazalnym celurozaurem, lub bliższy ptakom... Istnieje wiele mieszanych cech nawet u dinozaurów znanych z kompletnych szkieletów. Chodzi o to, że gdyby znaleziono szkielet ze znanymi cechami Shanyangosaurus i przypisano go do tego rodzaju, a np łopatka, ząb bądź cokolwiek innego byłoby tyranozauroidowe to zapewne szanjanozaur uważany by był z miejsca za mięsożerce lub padlinożercę. Nie wiemy czym się żywił a wymienianie różnorakich możliwości jego upodobań pokarmowych do niczego nie prowadzi. Mógłbym wymieniać bez końca - mięsożerca, roślinożerca, owadożerca, rybożerca, wszystkożerca, padlinożerca.... nawet lodożerca (żart) :wink: Nie wiemy czym się żywił i tyle :)


poza tym skoro ponoć polował na młode hadrozaurydów to w dlaczego był roślinożerny> :?

: 30 grudnia 2008, o 18:48
autor: nazuul
Sebastian pisze:To że teropody mogły być albo roślinożerne albo wszystkożerne albo mięsożerne... Chodzi o to że ta informacja jest zbędna
gdyby pisać pracę naukową, to zbędna. Ale skoro dinozaury.com to strona popularnonaukowa to dlaczego by nie napisać, że mógł jeść to albo to?
Równie dobrze omawiany dinozaur mógł być bazalnym aweteropodem, bazalnym celurozaurem, lub bliższy ptakom... Istnieje wiele mieszanych cech nawet u dinozaurów znanych z kompletnych szkieletów. Chodzi o to, że gdyby znaleziono szkielet ze znanymi cechami Shanyangosaurus i przypisano go do tego rodzaju, a np łopatka, ząb bądź cokolwiek innego byłoby tyranozauroidowe to zapewne szanjanozaur uważany by był z miejsca za mięsożerce lub padlinożercę.
Oczywiście
Nie wiemy czym się żywił a wymienianie różnorakich możliwości jego upodobań pokarmowych do niczego nie prowadzi.
owszem, do niczego pewnego nie prowadzi. Ale może jakieś dziecko czytające opis zainteresuje właśnie to (a raczej to a nie nr holotypu) i poszuka coś w internecie albo książkach o diecie owiraptorozaurów, i ogólnie teropodów? Sądzę, że taka informacja o diecie jest ok.
Sebastian pisze:Mógłbym wymieniać bez końca - mięsożerca, roślinożerca, owadożerca, rybożerca, wszystkożerca, padlinożerca.... nawet lodożerca (żart) :wink: Nie wiemy czym się żywił i tyle :)
owadożerca, rybożerca, padlinożerca - to wszystko mięsożercy, więc dalej mamy 3 możliwości :wink:
Sebastian pisze:poza tym skoro ponoć polował na młode hadrozaurydów to w dlaczego był roślinożerny> :?
Żył w późnej kredzie na terenach Azji w cieniu gigantycznych hadrozaurydów Shantungosaurus i być może polował na ich młode. Mógł też być wszystkożerny lub nawet roślinożerny.
Ja bym tej informacji nie kasował, przecierz jeżeli Łukasz ją uzna za niestosowną, to po prostu wrzucając opis na stronę ją usunie

: 30 grudnia 2008, o 19:01
autor: Sebastian
No okey może nie wszystko jest dla niektórych gości tak oczywiste jakby się mogło wydawać, ale pisanie o roślinożerności w wypadku kiedy Shantungosaurus hipotetycznie polował na młodych roślinożerców w zasadzie (bo hadrozaurydy nimi były) namiesza niedoświadczonym czytaczom i właśnie dzieciom w głowach.

Zamieńmy teraz sytuację powiedzmy że opisujesz Shantungosaurus i wspominasz, że żywił się liśćmi oraz pędami ówczesnych drzew. I nagle dopełniasz opis zdaniem "mógł też być mięsożerny i polować na młode Shanyangosaurus". Mam nadzieje, że rozumiesz o co chodzi. Może ze strony szanjanozaura nie wygląda to tragicznie ale na odwrót już tak. Ale ma to jedną wspólną niezbyt fajną wadę - miesza w głowach... Poza tym nie ma dowodów na roślinożerność tego teropoda... ja bym usunął to ostatnie zdanie o pokarmie... ty wiesz o co chodzi w tym zdaniu, ale inni mogą już sobie wyobrażać że wcinał w towarzystwie młodych hadrozaurów roślinki :wink:


Tekst opisu został między mną a Sebastianem uzgodniony. :)
nazuul