Strona 1 z 1

[OPIS] Albertonykus (albertonyk)

: 19 lipca 2008, o 20:40
autor: Sebastian
Albertonykus (albertonyk)

Długość: ok. 1,1 m
Masa: ok. 8 kg
Czas: wczesny mastrycht, 69-67 Ma
Miejsce: Kanada (formacja Horseshoe Canyon, Alberta)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Theropoda
Neotheropoda
Averostra
Tetanurae
Neotetanurae
Coelurosauria
Tyrannoraptora
Maniraptoriformes
Ornithomimiformes
Alvarezsauridae
Parvicursorinae


Albertonykus to rodzaj alwarezzauryda, którego skamieniałości zostały odkryte w formacji Horseshoe Canyon w Albercie (Kanada). Gatunek typowy to Albertonykus borealis. Jego nazwa pochodzi z języka greckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza "północny pazur z Alberty". Holotyp teropoda (TMP 2001.45.91) to lewa kość łokciowa, która jest nadzwyczaj szeroka (jej szerokość to aż 35% całkowitej długości). Ponadto do materiału tego odniesiono inne okazy: TMP 2000.45.86 (paliczek dłoni); TMP 2000.45.98 (prawa piszczel); TMP 2000.45.31 (górna nasada lewej piszczeli); TMP 2000.45.12 i TMP 2002.45.52 (kości prawego śródstopia); TMP 2000.45.85 (fragment kości śródstopia); TMP 2000.45.61, TMP 2000.45.8 i UALVP 48636 (drugi, trzeci oraz paliczek I palca stopy); TMP 2003.58.8 (trzeci paliczek II palca stopy); TMP 1999.50.110 (trzeci paliczek III palca stopy) oraz TMP 2003.45.51 i TMP 2000.45.97 (bliżej nieokreślone paliczki stopy). Skamieniałości te datuje się na wczesny mastrycht (ok. 69-67 Ma).

Podobnie jak u innych alwarezaurydów, kończyny przednie albertonyka były krótkie. Kość łokciowa i pazur przypominają budową te u mononykinów. Do niedawna wydawało się, iż kończyny przednie tych teropodów nie pełniły znaczących funkcji. Tymczasem okazuje się, że są one bardzo mocne i być może sprawdzały się podczas żerowania. Szczególnie obszernie na ten temat wypowiedzieli się autorzy opisu Albertonykus, którzy twierdzą, że łapy alwarezzaurydów nie służyły do kopania w ziemi ze względu na swoją długość. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że zwierzęta żywiły się m.in. owadami żyjącymi w spróchniałych pniach powalonych drzew. By dobrać się do pożywienia albertonyk i jego krewni musieli rozłupywać kruche drewno, a co za tym idzie ich kończyny musiały być wystarczająco mocne i ostre (pomimo swych rozmiarów). Hipoteza ta nie jest jednak pewna, gdyż nie można wnioskować funkcji danej części ciała na podstawie jadłospisu, który i tak jest intuicyjnie przypisany.

Przeprowadzona po odkryciu Albertonykus analiza filogenetyczna w obrębie rodziny Alvarezsauridae, dostarcza nowych poglądów na temat systematyki tych teropodów. Okazuje się, że azjatyckie Mononykinae tworzą monofiletyczną grupę, z której wyłącza się północnoamerykańskie taksony. Zarówno wiek, lokalizacja jak i morfologia skamieniałości zdają się potwierdzać już wcześniejszą hipotezę, iż alwarezzaurydy wywodzą się z Ameryki Południowej. Rodzina ta pojawiła się ok. 90 Ma w zapisie kopalnym. W późnej kredzie zawędrowały do Ameryki Północnej oraz Azji. Mogły również pojawić się w Europie (prawdopodobny mononykin Heptasteornis andrewsi z Rumunii) i Australii (niepewny Rapator ornitholestoides). Niemniej jednak Albertonykus jest siostrzanym taksonem do podrodziny Mononykinae. Obok niego kolejno spokrewnione rodzaje to Patagonykus, Achillesaurus oraz Alvarezsaurus - najbardziej prymitywny, typowy takson rodziny.

Spis gatunków:
Albertonykus Longrich i Currie, 2009
Albertonykus borealis Longrich i Currie, 2009

: 19 lipca 2008, o 21:15
autor: KrzysiekLichota
(prawy piszczel);

piszczel jest rodzaju żeńskiego
reszta ok
pozdro fajny opis

Re: [OPIS] Albertonykus (albertonyk)

: 20 lipca 2008, o 05:35
autor: nazuul
Sebastian pisze:Czas: mastrycht, ok. 65 Ma
raczej wczesny, ok. 69-67
Sebastian pisze:Ponadto do materiału tego odniesiono inne okazy:
gatunku
Sebastian pisze:Skamieniałości te datuje się na późny mastrycht (ok. 65 Ma).
raczej wczesny, ok. 69-67
Sebastian pisze:Podobnie jak u innych alwarezaurydów kończyny
przecinek
Sebastian pisze:przednie albertonyka były krótkie i niezbyt rozwinięte.
może lepiej samo "krótkie", bo, jak wiemy, były naprawdę mocne, a nie "niezbyt rozwinięte".
Sebastian pisze:Rodzina ta pojawiła się ok. 90 Ma.
w zapisie kopalnym
Sebastian pisze:W późnej kredzie rozproszyły się do Ameryki Północnej oraz Azji. Prowizorycznie mogły również zawędrować do Europy
rozproszyły->zawędrowały
"Prowizorycznie" - to bym sobie odpuścił
Sebastian pisze:Niemniej jednak Albertonykus jest siostrzanym taksonem do podrodziny Mononykinae.
"Niemniej jednak "- to też bym sobie odpuścił
Sebastian pisze:Rekonstrukcja przedstawia nieopisanego krewnego Patagonykus i Albertonykus.
Ale jest uderzająco podobna do rekonstrukcji Achillesaurus tego samego autora
http://maniraptora.deviantart.com/art/A ... i-65249561

: 20 lipca 2008, o 07:19
autor: d_m
Przeprowadzona analiza filogenetyczna w obrębie rodziny Alvarezsauridae dostarcza nowych poglądów na temat systematyki tych teropodów.
Może się bardzo bardzo czepiam, ale powyższe zdanie i w ogóle wiele zdań, które nieraz tworzymy, pasują bardziej jako element newsa, nie opisu. Pamiętajmy, że ten tekt będzie elementem Encyklopedii i będzie czytany latami :P Może więc: "Po odkryciu albertonyka przeprowadzono nową analizę filogenetyczną alwarezaurydów, która wprowadziła zmiany do systematyki tych teropodów", czy coś w tym stylu. Wiecie o co mi chodzi?

: 20 lipca 2008, o 13:01
autor: Sebastian
Ok. dzięki za uwagi już je wprowadzam. Pozdrawiam.... 8)

EDIT...
Rodzaj jest juĹź formalnie opublikowany :wink:

: 21 lutego 2009, o 17:45
autor: Dino
Albertonyk juĹź jest w encyklopedii (#602)
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... ew&id=1178

: 21 lutego 2009, o 18:06
autor: nazuul
klasyfikacja:
Maniraptoriformes
Ornithomimiformes
Alvarezsauridae
moze tak, może nie, w klasyfikacji powinno się też znaleźć Maniraptora?
Okazuje się, że azjatyckie Mononykinae tworzą monofiletyczną grupę, z której wyłącza się północnoamerykańskie taksony.

Niemniej jednak Albertonykus jest siostrzanym taksonem do podrodziny Mononykinae.
Powinno być Parvicursorinae - patrz >Mortimer. Watro się też zapoznać z innymi teropodami, które pewnie są alwarezaurami na >strone MM

: 21 lutego 2009, o 23:01
autor: nazuul
Na pczątek sorki za post pod postem, ale chciałbym zwrócić uwagę na pewna rzecz.
Dino po mojej uwadze pisze:Maniraptoriformes
Maniraptora
Ornithomimiformes
Alvarezsauridae
a powinno być
Maniraptoriformes
Ornithomimosauria/Maniraptora
Alvarezsauridae

Dlaczego?
1) Ornithomimosauria (moĹźna teĹź Arctometatarsalia) a nie Ornithomimiformes, bo ten trzeci to takson z taxonsearch.

2) Zasięgi Ornithomimosauria i Maniraptora wykluczają się, bo:
a) Ornithomimosauria to najszerszy klad zawierający Ornithomimus velox ale nie Passer domesticus (wg niektórych analiz do tego kladu należą też alwarezaurydy)
b) Maniraptora to najszerszy klad zawierający Passer domesticus ale nie Ornithomimus velox (wg innych analiz alwarezaurydy należą waśnie do tego kladu)

3. Żaden dinozaur nie moze być jednocześnie przedstawicielem obu kladów, więc oba taksony powinny być w jednej linii z znekiem alternatywy np. "/"

Ok, dzięki za wyjaśnienia :)
Dino


---------------------------
Teraz z innej beczki. Może by w celu propagowania tak świetnych opisów jak ten (a może wszystkich, lub zbiorczo co jakiś czas, lub co powną liczbę opisów) zamieszczać informację na głównej że przybył nowy opis do ED? Tak żeby zainteresować ludzi wchodzących na stronę, ale nie przekopujących się przez ED ani nie zagądających na forum, na którym opisy nie są aż tak dopracowane?
Robię podsumowania miesiąca (no, może nie zawsze, ale są), które uwzględniają nowe opisy, artykuły i porace w galerii, a które to (podsumowanie) znajduje się na głównej ;)
Dino


---------------------------
Strona Mickyego Mortimera (klik) doczekała się wielu uaktualnień. Z pewnościa warto się z nimi zapoznać.

: 22 lutego 2009, o 22:31
autor: Daniel Madzia
nazuul pisze:Powinno być Parvicursorinae - patrz >Mortimer.
Liczy sie to, co bylo wczesniej. Jesli nazwa Parvicursorinae byla definiowana wczesniej niz Mononykinae, powinnismy uzywac Parvicursorinae (ale tylko w wypadku, ze chodzi o synonimy czyli na podstawie definicji sa obie nazwy przypisane do identycznego kladu [pochodzacego od tego samego wspolnego przodka]). Mortimer twierdzi, ze powinnismy uywac nazwy Parvicursorinae, poniewaz w ramach ICZN nazwy typowe dla "family level taxa" sa przypisywane autorom nazwy dla rodziny. Rodzina Parvicursoridae byla nazwana w 1996 r., a wiec Parvicursorinae teoretycznie tez pochodzi z tego roku (takie sa zasady ICZN). Ale tu Mortimer nie ma racji. ICZN nie ma z definiowaniem nic wspolnego. Pierwsza definicja, ktora uzyto, jest ta z Chiappe et al. (1998) dla Mononykinae - wg FiloKodu ma wiec ta nazwa pierwszenstwo...