[dyskusja] tyranozaur - drapieżnik czy padlinożerca

Wszystko o krwiożerczych "stopach bestii"
Dawids
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 13
Rejestracja: 25 kwietnia 2006, o 17:08
Kontakt:

Post autor: Dawids »

To to ja wiem, napisa??em tylko, ??e nie wyobra??am sobie stada tyranozar????w, po za tym ta para to praktycznie nic, tylko dar od samca (jaki?? dinozaur do zjedzenia) i rozmna??anie :)

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

No tak, trudno wyobraziÄ? sobie stado tyranozaur??w - wydaje mi siÄ?, ??e taka zgraja mog??aby sp??oszyÄ? ca??e stado potencjalnej zdobyczy, a jeden osobnik m??g?? podkra??Ä? siÄ? i ??atwiej z??apaÄ? sw??j cel.
Poza tym tyranozaury mia??y w??asne terytorium i raczej nie mog??y dzielic siÄ? nim z innymi przedstawicielami gatunku.

Awatar użytkownika
tmina
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 125
Rejestracja: 6 kwietnia 2006, o 16:50

Post autor: tmina »

Dominik pisze:
Oczywi??cie sÄ? to moje przypuszczenie i nie wiemy zasadniczej rzeczy czy Tyranozaury ??y??y stadnie ?
Skoro sugerujesz, ??e tyranozaury mo??na por??wnywaÄ? do tygrys??w to raczej nie mog??y ??yÄ? one stadnie, bo tak jak wcze??niej pisa??e?? (pisa??a?? :P ) mog??y pozjadaÄ? siÄ? nawzajem.
Wiem ??e tygrysy sÄ? samotnikami, jedynymi kotami kt??re ??yjÄ? stadnie sÄ? lwy. Kiedy por??wna??em tygrysa do tyranozaura nie uwzglÄ?dnia??em stadnego ??ycia Tyranozaur??w.
Takiego b??edu bym nie pope??ni?? poniewa?? dzikie koty to moje hobby.
Ostatnio zmieniony 28 kwietnia 2006, o 08:42 przez tmina, łącznie zmieniany 1 raz.
MAKRELUS

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Wiem ??e tygrysy sÄ? samotnikami, jedynymi kotami kt??re ??yjÄ? stadnie sÄ? lwy. Kiedy por??wna??em tygrysa do tyranozaura nie uwzglÄ?dnia??em stadnego ??ycia Tyranozaur??w.
Jesli tak, to ok zwracam honor :)

Takiego b??edu bym nie pope??ni?? poniewa?? dzikie koty to moje hooby.
No, to ciekawe hobby masz :)

Awatar użytkownika
tmina
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 125
Rejestracja: 6 kwietnia 2006, o 16:50

Post autor: tmina »

DziÄ?ki ju?? poprawi??em
:D
MAKRELUS

Shadow
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 11
Rejestracja: 16 września 2006, o 11:34

Post autor: Shadow »

No c???? ja my??lÄ? ??e Tyranozaur by?? i miÄ?so??ercÄ? i padlino??ercÄ?. Wskazuje na to i budowa szczÄ?k i ma??e "rÄ?ce" . Przecie?? nawet dzisiejsi drapie??cy je??eli nie mogÄ? niczego znale??Ä? zadowalajÄ? siÄ? padlinÄ?. Tak mog??o te?? byÄ? za czas??w Tyranozaura. My??lÄ? ??e polowa?? ale gdy nie dopisywa??o mu szczÄ???cie musia?? zadowoliÄ? siÄ? szczÄ?tkami po uczcie innego drapie??nego dinozaura. Taka jest moja opinia na ten temat :wink:

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Tyranozaury polowa??y w grupach, wiÄ?c ok. 75% diety to ??wie??y obiad, za?? reszta to przeterminowany jak ulala... :lol:
Geologia UW

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

Lub po??ywienie dla padlino??erc??w, kt??rych zapewne nie brakowa??o

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:Tyranozaury polowa??y w grupach, wiÄ?c ok. 75% diety to ??wie??y obiad, za?? reszta to przeterminowany jak ulala... :lol:
A jako?? do tej pory znajdowane samotne szkielety tyranozaur??w. Skoro ??y??y w stadach powinno ich byÄ? nieco wiÄ?cej, nie sÄ?dzisz?

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Fakt. Zdziwi??a mnie te?? pewno??Ä? Dominika:
Dominik pisze:Tyranozaury ??y??y w parach jedynie przez kr??tki okres godowy, oczywi??cie je??li samica nie po??ara??a samca.
No bez przesady, nie r??bmy z nich pajÄ?k??w. Krokodyle i ptaki (o ile siÄ? nie mylÄ?) tak nie postÄ?puje, wiÄ?c nie widzÄ? powodu, dla kt??rego tyranozaury mia??yby takie cyrki odstawiaÄ?. Ja wyobra??am sobie tyranozaury jako zwierzÄ?ta monogamiczne, ??Ä?czÄ?ce siÄ? na ca??e ??ycie z jednym partnerem. Polowanie w parach zwiÄ?ksza??o ich skuteczno??Ä?, prawdopodobnie pomaga??o im te?? potomstwo, kt??re dojrza??o ju?? na tyle, by polowaÄ? na grubÄ? zwierzynÄ?, ale by??o zbyt m??ode, by opu??ciÄ? rodzinÄ?.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Przepraszam przecie?? ju?? znaleziono szczÄ?tki grupy tyranozaurow, kt??re spos??b polowania mog??y odziedziczyÄ? po Guanlongach.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Jednak p????niejsze tyranozaury sÄ? wiÄ?ksze, wiÄ?c polowanie w stadach nie by??o ju?? tak konieczne.
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Owszem by??o, poniewa?? ofiary te?? uros??y, np:Triceratops, Alamosaurus, Anatotitan, Torosaurus, Edmontosaurus, Ankylosaurus by??y godnymi przeciwnikami. Ich sposoby obrony zmusi??y tyranozaury do polowa?? w grupoie, nawet wiÄ?ksze od nich teropody polowa??y w grupach.
Geologia UW

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

Nie wiem czy to mo??na nazwaÄ? stadem, mo??e polowa??y tylko w 2 czy 3 osobnik??w.
"Deinonych- maszyna do zabijania"- cytat z książki

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Skamienia??o??ci m??wiÄ? ??e w tym stadzie by??o 5-6 osobnik??w.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Tak w??a??nie moim zdaniem by??o - tyranozaury polowa??y w parach lub z dorastajÄ?cymi dzieÄ?mi, a to nie jest stado. SÄ?dzÄ?, ??e dwa T-rexy powinny bez trudu rozprawiÄ? siÄ? z wiÄ?kszo??ciÄ? wymienionych przez Dilonga zwierzÄ?t. Ewentualnie podrostki mog??yby zak??adaÄ? "gangi" i polowaÄ? wsp??lnie, p??ki nie wyros??y do maksymalnych rozmiar??w. Poza tym - po co mia??yby mÄ?czyÄ? siÄ? z triceratopsem czy ankylozaurem, skoro nieopodal pas??y siÄ? parazaurolofy?
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Awatar użytkownika
pepo13
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 444
Rejestracja: 13 sierpnia 2006, o 21:43
Lokalizacja: lublin

Post autor: pepo13 »

Z ankylozaurami mog??y miec k??opoty :wink: Parazaurolofy r??wniez mog??y byÄ? trudnym posi??kiem gdyz by??y szybkie. Ich posi??kkem mog??y byÄ? ceratopsy.
"Deinonych- maszyna do zabijania"- cytat z książki

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Parazaurolofy nie wszÄ?dzie by??y tak samo i inne hadrozaury, na inne dinozaury te?? trzeba by??o polowaÄ?. Choc mo??e nie prowadzi??y stadnego ??ycia, lecz niepolowaly one same.
Geologia UW

Awatar użytkownika
Xyphactinus
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 525
Rejestracja: 18 kwietnia 2006, o 20:12
Lokalizacja: tak naprawdę z Poznania

Post autor: Xyphactinus »

Nigdy nie powiedzia??em, ??e polowa??y same. Jak na razie wszyscy sÄ? zgodni, co do tego, ??e tyranozaury polowa??y przynajmniej w parach, ale sÄ?dzÄ?, ??e polowa??y tak wszystkie teropody. Jakie?? g??osy sprzeciwu?
"Chciałbym, żeby świat był dwa razy większy i połowa jego była wciąż niezbadana."
sir David Attenborough
Obrazek
Cykl "Gdyby kometa nie spadła":
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=939
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=967

Aleksander90
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwietnia 2007, o 08:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Aleksander90 »

ja uwa??am ??e by?? drapie??nikiem i padlino??ercÄ? zale??y na co trafi?? jak trafi?? na padline to jÄ? po??era?? ajak na ??ywÄ? ofiarÄ? to oczywi??cie polowa??

Aleksander90
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 14
Rejestracja: 3 kwietnia 2007, o 08:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Aleksander90 »

ja sÄ?dze ??e tyranozaur by?? jednocze??nie drapie??nikiem jak i padlino??ercÄ? zale??y na co natrafi?? jak trafi?? na padlinÄ? to jÄ? po??era?? a jak na ??ywÄ? ofiarÄ? to oczywi??cie polowa??

Awatar użytkownika
zonia
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 8 kwietnia 2007, o 08:23
Lokalizacja: Wroc??aw

Post autor: zonia »

zawsze slyszalam ,ze tyranozaury sa miesozerne,jednak jakis rok temu obejzalam na dicowery film obalajacy ta regule. Podobno dinozaury te mialy bardzo rozwiniete platy wechowe charakterystyczne dla padlinozercow,a takze pewne cechy budowy czyniacych z nich urodzonych "czyscicieli" np.: dowiedzono,ze w czasie pogoni za zdobycza(gdyby byla taka potrzeba) gdyby sie potkna i upadl to nie mogl by sie podniesc(krotkie przednie lapy i lapy tylne nie przeystosowane do tego typu manewrow) i w efekcie umarl by od obrazen i z glodu. Wyglada wiec na to,ze tyranosaurs rex byl statecznym padlinozerca. :mrgreen:
[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images20.fotosik.pl/220/7b60ddb4fd95e56e.jpg[/img][/url]
kris.irreligious.org --->wbijaÄ?!! :D

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

zonia pisze:zawsze slyszalam ,ze tyranozaury sa miesozerne,jednak jakis rok temu obejzalam na dicowery film obalajacy ta regule.
Tyranozaury BYLY miesozerne :) Horner jedynie kwestionowal dapiezny tryb zycia i proponowal padlinozernosc, a wiemy przeciez, ze i padlinozercy sa miesozercami :)
Dyskusja toczy sie okolo postu Dawida, a ze wzgledu na Twoje podejscie do sprawy, proponuje przeczytac pierwsza wypowiedz w tym watku :wink:

Awatar użytkownika
zonia
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 20
Rejestracja: 8 kwietnia 2007, o 08:23
Lokalizacja: Wroc??aw

Post autor: zonia »

zle to ujelam-wiem ,ze sa miesozerne,ale wydawalo mi sie ,ze polowaly a tu nispodzianka-juz ktorys raz slysze ,ze byly padlinozerne :mrgreen:
[url=http://www.fotosik.pl][img]http://images20.fotosik.pl/220/7b60ddb4fd95e56e.jpg[/img][/url]
kris.irreligious.org --->wbijaÄ?!! :D

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Krzysztof »

Nie ma dowod??w, na to czy ten drapie??nik polowa?? czy ??ywi?? siÄ? padlinÄ? a my jako, ludzie wyobra??amy sobie Tyranozaura jako miÄ?so??erce, poniewa?? jest wielki, silny a nie patrzymy na to i??, jego budowa jest za s??aba rece ma za kr??tkie aby dosiÄ?ga??y mu do pyska a wzrok ma za s??aby jedynÄ? dobrÄ? cechÄ? jest jego wÄ?ch. Nie zgodze siÄ? z przypuszczeniami i??, ten teropod by?? tylko miÄ?so??erny jestem, przekonany i?? ??ywi?? siÄ? r??wnie?? padlinÄ?.

1.Zazwyczaj zawierzÄ? o s??abym wzroku a dobrym wÄ?chu jest padlinozercÄ?.
2. Rozmiary cia??a oraz kr??tkie konczyny przednie ??wiadczÄ? o jego padlino??erno??ci.
3. Tyranozaur nie by?? dobrym sprinterem, a to jest cecha drapie??nika. SzybkosÄ? + zwinnosÄ? to cechy miÄ?so??ernosci a tego mu brakuje. Dlatego wszystko ??wiadczy i?? Tyranozaur by?? padlino??ercÄ?.

ODPOWIEDZ