Strona 1 z 1

[Opis] Pseudolagozuch

: 29 kwietnia 2012, o 16:23
autor: dilong
Wstęp
Pseudolagosuchus to gad ze środkowego triasu, żyjący na terenach obecnej Argentyny. Jest to kolejny stary rodzaj, któremu zmieniono klasyfikację w ostatnich latach. Arcucci opisała go jako typowego lagozucha, lecz obecnie jest traktowany jako silezaurid. Prawdopodobnie synonim Lewisuchus.
Historia i lokalizacja odkryć
Pseudolagosuchus został opisany przez Andreę Arcucci w 1987 z osadów formacji Chañares. Osady te leżą w prowincji Lia Rioja, należącej do Argentyny. Skamieniałości z tamtych warstwa są datowane na anizyk/ladyn (środkowy trias)- czyli od 245 do 228 milionów lat temu.
Materiał kopalny:
Holotyp PVL 4629 (PVL- Instytut Paleontologii kręgowców Miquel Lilo: Składa się z niemal całej miednicy, lewej kości udowej i strzałkowej. Nieliczne kości śródstopia i paliczków.
Paleoekologia:
Trudno określić dietę tego gada, a zarazem niszę. Wiadomo iż tak jak pozostałe silezaurydy mógł być czworonożny lub poruszać się momentami na dwóch kończynach. Jeśli Nesbitt ma rację, (czyli Pseudolagosuch jest synonimemLewisuchus) to mógł być małym owadożercą lub drapieżnikiem.
Taksonomia:
Piętnaście lat wcześniej na tym samym obszarze Romer odkrył szczątki gada, którego przypisał do tekodontów o nieokreślonej dokładnie przynależności. Holotyp składał się z fragmentów czaszki, niemal kompletnej żuchwy, kręgów szyjnych i piersiowych, fragmentów żeber, kości kończyn przednich i udowej. W 2010 Nesbitt badając szkielet i porównując go do pozostałych silezaurydów (głównie na asilizaurze) i oznajmił iż tak jak Pseudolagosuchus jest bliżej spokrewniony z dinozauromorfami (czyniąc go najpierwotniejszą odnogą Silesauridae). Na dodatek tak jak wcześniej Arcucci zaproponowała by je połączyć w jeden takson (tak jak w przypadku Nemegtosaurus i Opisthocoelicaudia), ze względu na podobne rozmiary, wiek i miejsce znalezienia. Obecnie jednak jest na to za mało dowodów (poza holotypami nie ma innych ich szczątków), by je oficjalnie przydzielić do jednego taksonu (w tym wypadku pierwszeństwo miałby Lewisuchus). Zatem trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z dwoma różnymi silezaurydami, żyjącymi na tym samym obszarze, czy z pojedynczym gatunkiem.
Etymologia:
Pseudolagosuchus oznacza „fałszywego króliczego krokodyla” ( z greckiego lagos- „królik”, suchus-„krokodyl”, pseudo-„fałszywy”. Wynikało to z tego, że Arcucci uznała i opisała szczątki jako archozaura pokrewnemu lagozuchowi.
Spis gatunków:
Pseudolagosuchus major

Długość: ok. 1m
Masa: ~2 kg
Miejsce występowania: Argentyna (formacja Chañares)
Czas występowania 245-228 Ma
Środkowy trias (anizyk - ladyn)
Systematyka:
Reptilia
Archosauria
Ornithodira
Dinosauromorpha
Dinosauriformes
Silesauridae
Pseudolagosuchus
Pseudolagosuchus major

Bibliografia:
"The Chañares (Triassic) Reptile Fauna. XIV. Lewisuchus admixtus gen. et sp. nov., a further thecoodont from the Chañares beds" Alfred Sherwood Romer
"A new lagosuchidae (thecodontia-pseudosuchia) from the lost Chañares fauna (Chañarian
reptile age, middle Triassic), La Rioja, Argentina" Andrea Arcucci
"Ecologically distinct dinosaurian sister group shows early diversification of Ornithodira." Nesbitt, Sterling J., Sidor, Christian A., Irmis, Randall B., Angielczyk, Kenneth D., Smith, Roger M.H. and Tsuji, Linda A. (2010) Nature 464

Obrazek
rysunek z http://pterosaurheresies.files.wordpress.com

Obrazek
rys. by Darkbinder

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 29 kwietnia 2012, o 16:52
autor: szerman
Fajny opis, myślę że możesz go spokojnie wrzucić tutaj :):
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... rchosauria

Jedna uwaga:
dilong pisze: Jeśli Nesbitt ma rację, (czyli Pseudolagosuch jest synonimem do taksonu Lewisuchus) to mógł być małym owadożercą lub wszystkożercą.
po prostu "jest synonimem"

Już kilku Silesauridae jest w ED, autorstwa Mateusza:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... lesauridae

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 29 kwietnia 2012, o 16:54
autor: nazuul
radzę dokładnie przeczytać co piszą Nesbitt i in. (trzecia pozycja w bibliografii)

to Twój rysunek?

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 29 kwietnia 2012, o 17:02
autor: Utahraptor
Bardzo fajny opis :)
Piętnaście lat wcześniej na tym samym obszarze Romero odkrył szczątki gada, którego przypisał do tekodontów o nieokreślonej dokładnie przynależności.
Powinno być Romer.
Fajno, gdybyś bibliografię podał w postaci pozycji literaturowych, a nie linków.
Wrzucić do ED, czy wolisz sam umieścić? :)

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 29 kwietnia 2012, o 17:08
autor: dilong
Nie, z pterosauria heresion.
Co do pracy Nesbitte'a (bardzo ciekawa) to przytacza iż oba taksony mają pewne cechy niezgodne z pozostałymi silezaurydami. Mimo to nadal są tam umieszczone jako odrębna/e linia/linie. Sama ich pozycja może nie jest tak bardzo pewna (ponieważ brakuje skamieniałości, które by te wątpliwości rozwiały), ale póki co pasują jako pierwotna odnoga silezaurydów, mająca więcej cech wspólnych z przodkiem ich i marazucha/lagerpetonów.

Sam umieszczę- zawsze musi być ten pierwszy raz.

Edit: Odpadam, nie jestem zarejestrowany w encyklopedii, by dodawać artykuły.

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 30 kwietnia 2012, o 00:12
autor: Ag.Ent
Arcucci’ego
Arcucci to kobieta.
Radzę uważać na tę stronę - jest faktycznie "heretycka". Autor (David Peters) ma bardzo kontrowersyjne poglądy na ewolucję gadów i jego rekonstrukcje też często odbiegają od mainstreamu.

PS Nazwy taksonów ponadrodzajowych zwykło się pisać czcionką prostą.

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 30 kwietnia 2012, o 08:39
autor: Dino
dilong pisze:[Pseudolagosuchus został opisany przez Arcucci’ę w 1987 z osadów formacji Chañares.
Dalej brzmi niezbyt ładnie - może "(...) przez Andreę Arcucci".
dilong pisze:Skamieniałości z tamtych warstwa są datowane na Anizyk/Ladyn (środkowy trias)_- czyli od 245 do 228 milionów lat temu.
Amerykańska maniera pisania pięter z dużej litery w Polsce się nie przyjęła ;)
dilong pisze:(...)Wynikało to z tego, że Arcucci uznał i opisał szczątki jako archozaura pokrewnemu lagozuchowi.
Arcucci nadal jest kobietą ;)
Ag.Ent pisze:
Radzę uważać na tę stronę - jest faktycznie "heretycka". Autor (David Peters) ma bardzo kontrowersyjne poglądy na ewolucję gadów i jego rekonstrukcje też często odbiegają od mainstreamu.
Ale gify ma urocze :)

Re: [Opis] Pseudolagozuch

: 30 kwietnia 2012, o 10:44
autor: dilong
Na gifach paleontologii nie zbudowano, ale faktycznie, np: ten im wyszedł. Problem z płcią Andrei Arcucci rozwiązany. Jeszcze raz przejrzę opis, czy nie ma innych błędów i będzie oficjalnie gotowy do wysłania.