Strona 1 z 1

Teropod z okolic Chrzanowa?

: 5 lutego 2009, o 17:40
autor: Tomasz Singer
W zbiorach Juraparku w okazach znalezionych w okolicach Chrzanowa, skalach kelowejskich (koniec środkowej jury) pochodzenia sztormowego zawierających tzw. onkolity limonitowe, po wstępnym oczyszczeniu ukazał się trzon kręgu mogący należeć do jakiegoś gada. (Podczas zebrania tego okazu nie zauważono jego obecności.) Po wstępnej preparacji udało sie nieomal w pełni odsłonić cały trzon, być może głębiej w skale znajduje się jeszcze łuk neuralny, ale twarda skała utrudnia preparację. Kręg znajduję się w kawałku skały w otoczeniu amonitów, belemnitów, małży, ślimaków i ramienionogów. Średnica jego wynosi 1,5 cm, a długość 0,8 cm. Ogląd powierzchni trzonu utrudniają w niewielkim stopniu rurki serpulidów (wieloszczety), ale widać dość skomplikowana powierzchnie stawową podobnie jak u teropoda znalezionego na Nowej Zelandii. Szacunkowo zwierze mogło mieć co najmniej 1,5 m długości.

: 7 lutego 2009, o 13:02
autor: Sebastian
Jeśli okazałoby się to słuszne stwierdzenie, mielibyśmy bardzo ciekawe odkrycie.

Ten nowozelandzki teropod odkryty został chyba na wyspie Chatham, ale na temat jego taksonomii nie wiadomo w zasadzie nic, a szkoda... Z tego co jednak wiem, ten dinozaur to jakiś celurozaur, być może dromeozauryd. Jego długość szacuje się na 3 - 4 m... Jego taksonomie utrudnia pewne zniekształcenie kręgu. Oto rekonstrukcja teropoda:

Obrazek

Istnieje jednak jeszcze takson o wiele większy, który znany jest z pojedynczego palca. Prawdopodobnie to allozauroid, ale tak skąpa ilość materiału mówi sama za siebie. Mówię o nim przy okazji. Długość być może do 11 m :) Rekonstrukcja:

Obrazek

Czekam na więcej info

: 23 lutego 2009, o 18:10
autor: Tomasz Singer
Niestety udało się odsłonić tylko trzon kręgu. Jego budowa wskazuję, że raczej nie należał do celurozaura. Za to o dziwo bardziej przypomina allozaura, głownie przez dużą wklęsłość w dolnej części trzonu. W tym samym kawałku skały tuż powyżej znajduję się prawdopodobnie fragment wyrostka ościstego łuku neuralnego, a poniżej odsłania się zygapofyza, po rozmiarach wygląda na to, że należała do innego większego kręgu. Natomiast dzisiaj w innym kawałku skały z tego samego stanowiska został zauważony ząb pochodzący prawdopodobnie od jakiegoś ornitopoda. Jest on mocno starty ze śladem obecności stosunkowo wąskiej ząbkowanej korony.
W najbliższym czasie postaram się zrobić zdjęcia i przesłać Dino.

: 23 lutego 2009, o 18:21
autor: d_m
Super :D Czekamy na zdjęcia i kolejne odkrycia z tego miejsca :D

: 8 marca 2009, o 16:46
autor: nazuul
Mam pytanie - dlaczego to jest dziwne?
Za to, o dziwo, bardziej przypomina allozaura, głownie przez dużą wklęsłość w dolnej części trzonu.

: 8 marca 2009, o 19:57
autor: Sebastian
Może dlatego, że nie znamy żadnego karnozaura, a tym bardziej allozauroida z Europy ani w ogóle z tego okresu i o danych rozmiarach, czyli jakieś 2 m - biorąc pod uwagę oczywiście to, że mamy do czynienia z dorosłym osobnikiem :wink: Bo jeśli to dorastający dinozaur to mógł mieć jako dorosły w pełni rozwinięty nawet 4 m, a to zmienia nieco sytuację. Jeśli domniemany "allozauroid" miał 2 m i występował na terenach dzisiejszej Europy Środkowej to może jest to krewniak niewielkiego Gasosaurus, który nie dość że uznany początkowo za karnozaura ma bardzo niepewną klasyfikację, to w dodatku obecnie niektórzy uważają go za bazalnego celurozaura (i jak tu się nie pogubić). Możliwe, że to sinraptoryd lub neotetanur, ale na razie wole poczekać na pełną preparację i wstępne analizy. Powstrzymam się od komentarzy to może nic głupiego nie palnę :wink: Tak naprawdę nie wiadomo, co to za teropod (o ile to teropod i dinozaur jeśli już). Jeśli to karnozaur, to super mamy dość zaawansowanego teropoda i w dodatku unikatowego (w tym okresie nie było tak małych karnozaurów, choć nie zaprzeczam że mogły istnieć). Obecnie klasyfikacja nie tylko teropodów, ale i dinozaurów czeka (a przynajmniej przydałaby sie im) poważna rewizja i nowa definicja bo im bardziej zagłębiam się w ten temat, tym bardziej jestem zdezorientowany i wiem tylko to, że... nic nie wiem. To tak na marginesie. Podobnie jak teropod z Lisowic i ten, jeszcze nie raz będzie tematem dyskusji (tak [przynajmniej czuje). Uważam, że w naszym kraju znajduje sie jeszcze wiele ciekawych dinozaurów, które czekają na odkrycie...

Wybiegnę poza temat i spytam o ciekawą rzecz... Czy możliwe jest, aby teropod z Lisowic był chimerą dwugatunkową jakiegoś raizucha i bliżej nieokreślonego (tetanura?/dilofozauryda?/ceratozaur?/czy czegoś tam) teropoda? Przypomnę historię Lisboasaurs, który początkowo zaliczony do diapsydów okazał się być maniraptorem a w świetle aktualnej wiedzy jest właśnie krokodylomorfem :wink: Czyżby nasz wręcz upragniony od tylu lat teropod był mieszaniną dość pospolitych Teratosauruslub Postosuchus z niewiadomo czym, czy może to naprawdę ten jedyny (jak dotąd). Czekam na wstępne analizy i badania. Poza tym wydaje mi się trochę niedorzeczne lub jesli spojrzeć na to z drugiej strony przełomowe, aby tetanur istniał w tym okresie! Przykład: niby tetanur Cryolophosaurus jest obecnie wliczany do jednego kladu(?) z Dilophosaurus. W tym przypadku będzie podobnie i w to nie wątpię...

Teropod z Chrzanowa? Teropod z Lisowic? Niedługo pewnie z Krasiejowa (to by się narobiło heh, ten okres). Czekamy (cały świat nie tylko Polska) na dokładne analizy i opis tych dinozaurów.... Jestem podekscytowany i czekam na więcej pzdr

Nawiązując do tematu - jedyny allozauroid europejski to gatunek Allosaurus, ale nie ten wiek i rozmiary... W ogóle nie ma chyba tak małych karnozaurów, ale o tym już mówiłem wcześniej :idea:

: 8 marca 2009, o 20:30
autor: hanys
Przypomnę historię Lisboasaurs, który początkowo zaliczony do diapsydów okazał się być maniraptorem a w świetle aktualnej wiedzy jest właśnie raizuchem
raizuch? mi się wydawało że to krokodylomorf, skąd takie informacje Sebastianie :)

: 8 marca 2009, o 20:35
autor: Sebastian
Krokodylomorf? Przepraszam bardzo! Pomyłka, faktycznie... To wszystko przez tą szczękę, która na pierwszy rzut oka wygląda jak wygląda. Specjalistą nie jestem więc należało mi się . Dzięki hanys za wyłapanie chochlika pzdr :wink: :lol:

: 8 marca 2009, o 20:50
autor: nazuul
:arrow: Czy zostało ustalone, że to karnozaur? Bo jak na razie wykluczono przynależność do Coelurosauria. Może to bardziej bazalny zwierz (np. spinozauroid albo, kto wie - ceratozaur). Z jakimi teropodami go porównano?
Sebastian pisze:MoĹźe dlatego, Ĺźe nie znamy Ĺźadnego karnozaura, a tym bardziej allozauroida z Europy ani w ogĂłle z tego okresu
Rzeczywiście, środkowojurajska Europa wydaje się być zdominowana przez nie-aweteropodowe tetanury. Ale wg Bensona (niepublikowane) Poekilopleuron jest allozauroidem - a pochodzi z batonu. Źródło:
http://dml.cmnh.org/2008Nov/msg00161.html
Jeszcze jest Metriacanthosaurus - ale kto go tam wie.
Sebastian pisze:i o danych rozmiarach, czyli jakieś 2 m - biorąc pod uwagę oczywiście to, że mamy do czynienia z dorosłym osobnikiem :wink: Bo jeśli to dorastający dinozaur to mógł mieć jako dorosły w pełni rozwinięty nawet 4 m, a to zmienia nieco sytuację.
Mnie nie dziwi mały karnozaur. Jakby się zastanowić, to mamy 2 możliwości:
1) bazalne aweteropody (neotetaury) był raczej niewielkie, a karnozaury urosły
2) to celurozaury się zmniejszyły
Więc to może wcale nie takie dziwne, że miał tylko powyżej 1,5 m. Jest raczej tak, że zwierzęta nie tylko rosną - mogły też się zmniejszać. Może Polska była wtedy archipelagiem?
Sebastian pisze:Jeśli domniemany "allozauroid" miał 2 m i występował na terenach dzisiejszej Europy Środkowej to może jest to krewniak niewielkiego Gasosaurus, który nie dość że uznany początkowo za karnozaura ma bardzo niepewną klasyfikację, to w dodatku obecnie niektórzy uważają go za bazalnego celurozaura (i jak tu się nie pogubić).
Czy ktoś tak uważa poza Mortimerem? BTW, za bazalnego celurozaura uważa on także... Fukuiraptor! Właściwie to najbazalniejsze karnozaury i celurozaury były na pewno bardzo podobne do siebie.
Sebastian pisze:Poza tym wydaje mi się trochę niedorzeczne lub jesli spojrzeć na to z drugiej strony przełomowe, aby tetanur istniał w tym okresie!
właśnie - najstarszy niewątpliwy przedstawiciel Ceratosauria (kladu siostrzanego tetanurów) to żyjący ok. 189-175 Ma Berberosaurus, prawda?

: 9 marca 2009, o 09:17
autor: Tomasz Singer
Dziwne, bo budową bardziej przypomina karnozaura, a nie celurozaura, natomiast ma jak na przedstawiciela tej grupy niewielkie rozmiary. Ale tak jak wspominał Sebastian mógł należeć do młodocianego osobnika. Dokładne porównywanie z innymi rodzajami dopiero zostało podjęte. Szkoda, iż nie można poznać kształtu całego łuku neuralnego.
Mam nadzieje, że na wiosnę będę miał możliwość rozejrzenia się w tamtej okolicy.