[OPIS] Dracopelta (drakopelta)

Wszystko o doskonale chronionych "pancernych jaszczurach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Dracopelta (drakopelta)

Post autor: nazuul »

dałem też do wikipedii
Dracopelta (drakopelta)
Długość: ok. 2m
Masa: 150-200kg
Miejsce występowania: Portugalia - Ribamar, prowincja Estremadura
Czas występowania: 155-150Ma
Klasyfikacja
Ornithischia
Thyreophora
Eurypoda
Ankylosauria
Nodosauridae?

Etymologia: Dracopelta znaczy "smocza tarcza" (łac. draco = smok + gr. pelta = tarcza), nazwę gatunkową… nadano na cześć paleontologa George'a Zbyszewski'ego
Materiał kopalny: klatka piersiowa z trzynastoma kręgami i pięcioma różnymi typami opancerzenia

Dracopelta była wczesnym (prawdopodobnie późnojurajskim - z kimerydu) ankylozaurem zasiedlają…cym wyspy ówczesnej Europy. Znany jest jeden gatunek, niestety z dość ubogim materiałem kopalnym. Klasyfikacja jest niepewna, przez Galtona została umieszczona w rodzinie Nodosauridae. W The Dinosauria (druga edycja z 2004 r.) Vickaryous, Maryańska i Weishampel uznali jednak ten rodzaj za niemożliwego do sklasyfikowania przedstawiciela Ankylosauria. Jak inne ankylozaury, zapewne była roślinożerna. Galton opisał rodzaj Dracopelta jako późnojurajskiego dinozaura z Ribamar. Nie jest do końca pewne, z której lokalizacji tak nazwanej pochodzą… jej szczą…tki. W Ribamar w gminie Mafra, znajdują… się tylko odkrywki datowane na wczesną… kredę (walanżyn - apt ok. 140-112Ma). Jeśli skamieniałości zostały naprawdę znalezione w tym Ribamar, to drakopelta pochodzi z wczesnej kredy, a nie z jury. Druga lokalizacja nazwana Ribamar znajduje się niedaleko gminy Lourinhã i pochodzi z kimerydu. W kwestii datowania to miejsce zgadza się z oryginalnym opisem Galtona. Oddalone jest o 22 km od Ribamar niedaleko gminy Mafra. Autorzy pracy o dinozaurach z Portugalii (Antunes i Mateus) przyjęli właśnie tą… lokalizację.

Dracopelta zbyszewskii Galton, 1980

Źródło:
Antunes, M. T., and Mateus, O. 2003. Dinosaurs of Portugal. Comptes Rendus Palevol 2:77-95
link http://www.museulourinha.org/pt/Omateus ... (2003).pdf

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 5 maja 2008, o 19:42 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Drakopelta została nazwana na cześć paleontologa George'a Zbyszewski'ego.
Raczej nie sama drakopelta, lecz jej nazwa/epitet gatunkowy powstał na cześć Zbyszewski'ego. ;)

W etymologi jest określone ok :D
Autorzy pracy o dinozaurach z Portugali
>>Portugalii

Pozdrawiam!!
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Wszystkie zmiany w opisach proponowane przez Was są na bieżąco wprowadzane, i nie piszę o tym, chyba że się nie zgadzam z waszymi sugestiami. Ale zrobiłem zmianę innego typu:
Wykreśliłem z właściwego tekstu opisu o Zbyszewskim, w końcu po co się powtarzać.
Dzięki że się rewanżujesz i sprawdzasz moje opisy :)

Nie ma sprawy - Tomek :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8244
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Właściwie po części "etymologia" i "materiał kop" powinny być kropki
Klasyfikacja jest niepewna, została umieszczona w rodzinie Nodosauridae przez Galtona.

(...)

Jak inne ankylozaury, zapewne była roślinożerna.
drakopelta między podkreślonymi
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ