Czy dinozaury nigdy nie przestawały rosnąć?

Autor: Tomasz Skawiński
2 XI 2013


Horner, J., Rife, J. ONTOGENETIC ASSESSMENT OF DINOSAURS USING CRANIAL AND POSTCRANIAL OSTEOHISTOLOGY. SOCIETY OF VERTEBRATE PALEONTOLOGY, OCTOBER/NOVEMBER 2013, 73RD ANNUAL MEETING, LOS ANGELES, CA, USA

Wystąpienie Jacka Hornera na 73-ciej konferencji SVP (w tym roku w Los Angeles w USA) doczekało się artykuliku na stronie „Nature”. Horner przebadał kości dinozaurów z kolekcji Muzeum Gór skalistych i stwierdził, że w większości z nich brak dowodów na ostateczne zahamowanie wzrostu, co sugeruje, że zwierzęta te w chwili śmierci wciąż rosły – nawet jeśli na podstawie samej wielkości kości uznawano, że osiągnęły już one maksymalne rozmiary. W późniejszych etapach życia kości miałyby przyrastać na długość bardzo nieznacznie (o ile w ogóle), natomiast zwiększała się ich grubość (podobnie zresztą dzieje się u ludzi, gdzie przyrost na grubość trwa jeszcze, kiedy przyrost na długość już ustał). Kevin Padian (również specjalista od histologii kości) twierdzi, że może to być dowód, że formy smukłe i masywne tyranozaura (czasami uznawane za dwie płcie) to w rzeczywistości różne stadia ontogenetyczne.

W tym miejscu muszę nieco skrytykować artykuł z Nature, bo znajduje się tam sugestia, że dinozaury rosły przez całe życie aż do śmierci (naturalnej), co oznaczałoby, że cechują się wzrostem niezdeterminowanym. Powszechnie uważa się, że w taki sposób rosną m.in. współczesne gady, ale nie jest to prawda (a przynajmniej nie zawsze), czego dowodzą np. badania zespołu Hornera (Woodward i in. 2011). Nie ma powodu by zakładać, że dinozaury różniły się w tym względzie od innych archozaurów.

Woodward H.N., Horner J.R., Farlow J.O. 2011. Osteohistological evidence for determinate growth in the American alligator. Journal of Herpetology 45: 339-342.

Dyskusja na Forum Dinozaury.com!

Szkielet FMNH PR2081 (Sue). Fot.: Michael Barera, źródło: commons.wikimedia.org.

Szkielet tyranozaura FMNH PR2081 (Sue). Fot.: Michael Barera, źródło: commons.wikimedia.org.