Carcharodontosauria, Neovenatoridae i Megaraptora – czyli karnozaurowa rewolucja

Autor: Maciej Ziegler. Informacja: Daniel Madzia.


Benson, R.B.J., M.T. Carrano & S.L. Brusatte. 2009. A new clade of archaic large-bodied predatory dinosaurs (Theropoda: Allosauroidea) that survived to the latest Mesozoic. Naturwissenschaften doi:10.1007/s00114-009-0614-x

Jeszcze do niedawna kwestia filogenezy bardziej bazalnych – nienależących do Coelurosauria – teropodów była gorzej znana i (może prócz allozauroidów – Brusatte i Sereno, 2008) nie cieszyła się tak dużą popularnością, jak tych bliższych ptakom teropodów. Ceratozaury doczekały się niedawno rewizji (Carrano i Sampson, 2008). Teraz przyszła kolej na bazalne (niecelurozaurowe) tetanury.

Właśnie ukazała się publikacja naukowców pod przewodnictwem Rogera Bensona dotycząca filogenezy bazalnych tetanurów. Naukowcy zauważyli, że problematyczne dotąd taksony – Aerosteon, Australovenator, Chilantaisaurus, Fukuiraptor, Megaraptor, Neovenator i Orkoraptor (uważane – zależnie o który z tych teropodów chodzi – za bliskie spinozaurydom, za karnozaury albo bazalne celurozaury) – mają ze sobą wiele wspólnego. Po wnikliwych porównaniach i analizach paleontolodzy stwierdzili, że te – dotąd tak tajemnicze teropody – tworzą klad, który nazwali Neovenatoridae. Jest on siostrzanym taksonem Carcharodontosauridae (który to został przedefiniowany tak, aby nie zawierał neowenatorydów), z którym tworzy nowo utworzony Carcharodontosauria. Zaawansowani przedstawiciele Neovenatoridae zostali umieszczeni w kolejnej nowej grupie – Megaraptora. Megaraptory to karnozaury o unikalnej budowie. Miały wydłużone, potężne przednie łapy, a na nich wielkie i wąskie pazury przystosowane do zabijania. Umiały szybko biegać, na co wskazują wydłużone dolne partie kończyn tylnych – co nie było wcześniej zaobserwowane u bazalnych tetanurów. Cechuje je też znaczny stopień pneumatyzacji kości kończyn, spotykany także u ptaków. Neowenatorydy były kosmopolityczną i najbardziej zróżnicowaną grupą wśród karnozaurów. Neowenatorydy to grupą teropodów, któr odniosła duży sukces – jej przedstawiciele żyli od wczesnej kredy (przynajmniej barrem, ~130 Ma) do niemal końca kredy (~70 Ma) i we wszystkich ekosystemach, które odtworzono na podstawie znalezisk z formacji geologicznych, były dominującymi drapieżnikami.

Przy okazji Benson, Carrano i Brusatte opublikowali (w nieco zmienionym kształcie) oczekiwaną od ponad roku hipotezę dotyczącą filogenezy tetanurów opartą na analizach głównego autora – wybitnego znawcy tej tematyki.

Należy zauważyć, że Benson i współpracownicy nie przetestowali pewnej intrygującej możliwości – mianowicie takiej, że megaraptory mogą być bliższe ptakom niż karnozaurom (tj. były by wtedy celurozaurami – a nie ich „naśladowcami”). Jedynymi przedstawicielami Coelurosauria włączonymi do analizy były Compsognathus, Guanlong i Tanycolagreus.


Powiązane:
1. Dowiedz się więcej o nowej grupie teropodów i ich krewnych w artykule o karnozaurach.

2. Dyskusja na Forum Dinozaury.com!