JVP 29 (1) i prima aprilis

Redaktor: Łukasz Czepiński. Na podstawie postów z forum autorstwa: hanysa, Tomasza Singera, Daniela Madzi, Dawida Mazurka, Macieja Zieglera i Ag.Enta.

Nie tak dawno, pod koniec marca, pojawił się nowy numer „Journal of Vertebrate Paleontology„, w którym to znajdujemy m.in.: artykuł Shoji Hayashi, Kenneth Carpenter i Daisuke Suzuki o różnicach wzrostowych i osteodermów u stegozaurów (s. 123-131), pracę Caleba Marshalla Browna, Anthony’ego P. Russella i Michaela J. Ryanopisa o wzorcu i przemianach tekstury powierzchni kości kryz centrozaurynów, ich ontogeneza i sugestie taksonomiczne (s. 132-141), opis Ricardo N. Martíneza dotyczący nowego zauropodomorfa – Adeopapposaurus mognai (s. 142-164); niebawem pojawi się osobny news poświęcony temu dinozaurowi), tekst Michaela D. D’Emica, Jeffrey’a A. Wilsona i Sankara Chatterjee odnośnie zapisu wytworów skórnych tytanozaurów i pierwszego, definitywnego okazu tytanozaura z Indii (s. 165-177), oraz opis dwóch częściowych puszek mózgowych Troodon z formacji Prince Creek w Alasce, autorstwa Anthony’ego R. Fiorillo, Ronalda  S. Tykoski,ego Philipa J. Currie, Paula J. Mccarthy’ego i Petera Flaiga (s. 178-187 ).

A na dokładkę wspomnienia po dzisiejszym prima aprilis. Zaczęło się od streszczenia fikcyjnego opisu nowego teropoda – Xenoraptor multispinus na blogu Theropoda.blogspot.com przez Andrea Cau. Ale i na naszym forum nie próżnowano – Daniel Madzia wywołał zamieszanie swoim domniemanym artykułem opublikowanym w nieistniejącym magazynie „Journal of Dinosaur Musings” (w wolnym tłumaczeniu: „Magazyn dumania o dinozaurach” ) dotyczącym nowego rodzaju i gatunku iguanodontiana – Ridiculodon inexpectatus. Dawid Mazurek oczywiście natychmiast „podchwycił” temat, jeszcze bardziej uwiarygadniając dowcip. Następnie Tomasz Singer donosił o kolejnym polskim paleontologicznym odkryciu. Chodziło o jednometrowej długości fragment kręgosłupa prehistorycznego zwierzęcia składający się połączonych kręgów, ciągnący się wzdłuż bloku wapienia. Tutaj to nawet i ja dałem się zmylić, biorąc news za prawdziwy