Panphagia protos – bazalny zauropodomorf z formacji Ischigualsto

Autor: Dawid Mazurek. Tłumaczenie: Łukasz Czepiński.
26.02.2009.

Streszczenie:
Tło
Najwcześniejsze dinozaury pochodzą z wczesnego górnego triasu (karnik) Ameryki Południowej. W karniku główne klady Saurischia i Ornithischia były już rozwinięte, a obecność najbardziej prymitywnego znanego zauropodomorfa, saturnalii (Saturnalia), sugeruje, że w obrębie Saurischia rozdzieliły się teropody i zauropodomorfy. Znajomość zauropodomorfów z karniku była ograniczona do tego pojedynczego gatunku.

Metodologia/Główne wnioski
Na podstawie częściowego szkieletu opisany został nowy, niewielki zauropodomorf z formacji Ischigualsto z północno-zachodniej Argentyny – Panphagia protos gen. et sp. nov.. Rodzaj i gatunek charakteryzują się: anteroposterioralną, wydłużoną jamą w podstawie wyrostka anterowentralnego kości nosowej; szerokim, bocznym kołnierzem na kości kwadratowej z dużym otworem; głębokim rowkiem powierzchni bocznej i wewnętrznej krawędzi; rozwidlonym wyrostkiem posterowentralnym kości zębowej; długim wyrostkiem retroartykularnym poprzecznie szerszym niż artykularna powierzchnia kości kwadratowej; owalnymi bliznami na poprzecznej powierzchni tylnego brzegu trzonów kręgów szyjnych; wyraźnymi wypukłościami na łukach nerwowych przednich kręgów szyjnych; dystalnym końcem łopatki prawie trzykrotnie szerszym niż szyja; łopatką z posterodystalnym „rogiem”.

Zakończenie/Znaczenie
Panphagia uważana jest za najbardziej bazalnego zauropodomorga, który dzieli z Saturnalia i późniejszymi zauropodomorfami następujące apomorfie: zasadniczo ściśnięte, lancetowate korony zębów; zęby przedniej czwartej części kości zębowej wyższe od innych; krótki posterolateralny kołnierz dystalnej kości piszczelowej. Występowanie panfagii w bazie wczesnego karniku formacji Ischigualasto, sugeruje wcześniejsze początki Sauropodomorpha, w środkowym triasie.


Powiązane:
1. Artykuł w PLoS ONE (w j. angielskim)
2. Dyskusja na Forum Dinozaury.com (w j. polskim)
3. Krytyka Daniela Madzi na Forum WildPrehistory.org (w j. czeskim)


http://www.dinozaury.com/images/rsgallery/display/090226pp01.jpg.jpg http://dinozaury.com/images/stories/news/zoom.gif Rekonstrukcja szkieletu Panphagia protos.

http://dinozaury.com/images/stories/news/zoom.gif Żuchwa panfagii (PVSJ 874).