Peloroplites cedrimontanus

Autor: Krzysztof Stuchlik, Maciej Ziegler. Tłumaczenie: Łukasz Czepiński. Korekta: Maciej Ziegler
26.12.2008.
Carpenter, K., J. Bartlett, J. Bird, and Reese Barrick. 2008. Ankylosaurs from the Price River Quarries, Cedar Mountain Formation (Lower Cretaceous), east-central Utah. Journal of Vertebrate Paleontology 28(4), 1089-1101.

Nowy, duży nodozauryd Peloroplites cedrimontanus został opisany na podstawie częściowej czaszki i pozaczaszkowego szkieletu, znalezionego w Kopalni PR-2, znajdującej się u podnóża ogniwa Mussentuchit w formacji Gór Cedrowych w środkowym Utah. Okaz jest podobnych rozmiarów, co współczesny mu nodozaurydSauropelta edwardsorum z formacji Cloverly w Montanie, i mierzy ok. 5-5,5 m długości. Czaszka peloroplita różni się od czaszki zauropelty w orientacji pionowej suspensorium, niesklepioną czaszką i szerokim, kwadratowym dziobem.

Kopalnia PR-2 jest w przybliżeniu z tego samego poziomu co kopalnia CEM, skąd pochodzi holotyp ankylozauryda Cedarpelta bilbeyhallorum. Szkielet pozaczaszkowy cedarpelty został opisany i zilustrowany na podstawie paratypu oraz nowego materiału. To jasno dowodzi, że Cedarpelta jest bliższa ankylozaurom niż zauropelcie. Jako że był to prymitywny ankylozauryd, nie ma powodu z góry zakładać, iż była u niego obecna maczuga na końcu ogona. Bazując na innych odkryciach w Chinach zakłada się, że obecność maczugi jest pochodną cechą u nie-szamozaurynowych (np. ankylozaurynowych) ankylozaurydów


http://www.dinozaury.com/images/rsgallery/display/pc01.jpg.jpg http://dinozaury.com/images/stories/news/zoom.gif Rekonstrukcja czaszki peloroplita (CEUM 26331).

Szeroki, kwadratowy dziób peloroplita. Okaz 26331.1: A - widok od góry; B - widok od dołu; C - widok od przodu. Okaz CEUM 26331.6 - fragment szczęki górnej z zębem. D - strona z zębem; E - widok z boku; F - zbliżenie na ząb.

http://dinozaury.com/images/stories/news/zoom.gif Dziób (CEUM 26331.1) i fragment szczęki górnej (CEUM 26331.6Peloroplites cedrimontanus.