Nowy teropod z formacji Ischigualasto

Autor: Dawid Mazurek. Tłumaczenie: Łukasz Czepiński. Poprawa: Maciej Ziegler
20.12.2008.
Najwcześniejsze i najbardziej kompletne szczątki bazalnych dinozaurów znaleziono w późnotriasowych skałach formacji Ischigualasto, prowincji San Juan; są to: Eoraptor lunensis(Sereno i in., 1993) i Herrerasaurus ischigualastensis (Sereno i Novas, 1993; Sereno, 1993; Novas, 1993). 

Właśnie doniesiono o odkryciu innego bazalnego dinozaura o niewielkich rozmiarach, który dorównuje wcześniej wspominanym gatunkom w swej kompletności. Szczątki zwierzęcia pochodzą ze środkowej części wspomnianej wcześniej formacji, a zatem są nieco młodsze (-1-2 mln lat) od większości materiału odnoszącego się do eoraptora i herrerazaura. Nowy rodzaj i gatunek został opisany na podstawie niemal kompletnego, artykułowanego szkieletu, obok którego odnaleziono odosobnione szczątki, należące do innych osobników.

Nowy takson, osiągający w przybliżeniu 1,6 m długości, bardziej przypomina z wyglądu i rozmiaru E. lunensis, chociaż większość fragmentów szkieletu jest bardziej delikatna i/lub wydłużona. Inaczej niż u Eoraptor lunensis i Herrerasaurus ischigualastensis, u nowego taksonu kość piszczelowa jest dłuższa niż kość udowa.

Nadgarstek jest dobrze skostniały, dłonie zachowały pięć palców, środkowe trzy posiadały dołek mięśnia kurczącego na końcach śródręcza. Kość łonowa zwęża się w kierunku dystalnym, inaczej niż u E. lunensis z szerokim tablico-kształtnym dystalnym końcem kości łonowej.