Eurotrochilus noniewiczii – koliber z fliszu karpackiego Polski

Autor: Piotr Gryz, Maciej Ziegler
20.06.2008.
W niemieckim czasopiśmie Journal Of Ornitology (Vol. 149, No.2: 211-216; Springer Berlin/ Heidelberg, April, 2008) ukazała się praca na temat sensacyjnego odkrycia kolibra z fliszu karpackiego Polski z warstw łupków menilitowych. Autorami publikacji są wybitni polscy ornitolodzy i paleornitolodzy prof. Z.Bocheński i dr. Z.Bocheński.

„W karpatach znajdowano ostatnio szczatki obunogów oraz namiecionych z lądu ważek, a nawet ptaków, sugeruje że tafocenozy w tych stanowiskach powstawały z nagromadzenia organizmów z bardzo rozmaitych środowisk i zapewne dostarczonych na dno basenu w różnym czasie, a zatem dokumentują istotnie ich naturę jako typowych nekrocenoz”(Bieńkowska, 2007)

Opisany okaz został nazwany Eurotrochilus noniewiczii, na cześć prywatnego kolekcjonera, który znalazł go i udostępnił do badań. Okaz jest trzecim znaleziskiem rodziny kolibrów (Trochilidae) z terenu Europy. Znalezisko stanowi prawie kompletny szkielet i jest datowane na dolny oligocen (rupel; ok. 31 Ma).

Okaz wykazuje wiele podobieństw do współczesnych kolibrów (niewielki rozmiar, cienki dziób, krótka i mocna kość ramienna oraz łokciowa), lecz kość krucza jest podobna do tej u jerzyków (Apodidae). Osteologia okazu jest podobna do tej u kolibra opisanego z wczesnego paleogenu Niemiec (Eurotrochilus inexpectatus; Mayr, 2004), jednak na podstawie kilku wyraźnych różnic opisano go jako nowy gatunek tego samego rodzaju.

Znalezisko jest bardzo ważne z 2 powodów:
– jest jednym z nielicznych znalezisk kolibrów ze Starego Świata i rzuca światło na temat ewolucji tych ptaków, znanych obecnie tylko z Nowego Świata.
– jest jednym z nielicznych znalezisk ptaków z terenu Polski.

Miejmy nadzieje że w najbliższym czasie ktoś znajdzie jakiś nowy okaz, niekoniecznie tego gatunku.


Eurotrochilus noniewiczii  - holotypowy okaz (ISEA AF/WIN1a)
Eurotrochilus noniewiczii – holotypowy okaz (ISEA AF/WIN1a)
Źródło ilustracji:
Journal Of Ornitology