Sahaliyania elunchunorum gen. et sp. nov.

Autor: Dawid Mazurek, Łukasz Czepiński
13.02.2008.
Pascal Godefroit, Hai Shulin, Yu Tingxiang, and Pascaline Lauters. New hadrosaurid dinosaurs from the uppermost Cretaceous of northeastern China.  Acta Palaeontologica Polonica 53 (1), 2008: 47-74.

Streszczenie: Kilkaset nieartykułowanych kości dinozaurów zostało wydobytych z dużego kamieniołomu w Wulaga (Prowincja Heilongjiang w Chinach), w skałach górnokredowych (mastrycht) formacji Yuliangze. Kamieniołom w Wulaga mógł zostać uznany za monodominacyjne złoże kości: ponad 80% kości należało do nowego lambeozaurina – Sahaliyania elunchunorum gen. et sp. nov. Takson ten charakteryzuje się długimi i smukłymi wyrostkami parapotylicznymirzucającą się w oczy depresją boczną na powierzchni kręgów ogonowych w widoku frontalnym, nacięcie kwadratowo-jarzmowe zostało przesunięte wewnętrznie na kość kwadratową, a „ostrze” przedłonowe zostało asymetralnie rozciągnięte, ze znaczącymi naciskami na część ogonową. Filogenetyczne analizy ukazują, żeSahaliyania jest bardziej pochodnym lambeozaurinem, niż formą monofiletycznej grupy, do której należy korytozaur i parazaurolof. Mimo to, precyzyjna pozycja Sahaliyania pomiędzy tymi kladami jest niemożliwa do zweryfikowania, na podstawie dostępnego materiału kostnego.


A) GMH W451. Fragment lewej części żuchwy w widoku od środka (A1) i od zewnątrz (A2); B) GMH W153. Fragment prawej części żuchwy w widoku od środka (B1) i od zewnątrz (B2), oraz zbliżenie na zęby (B3).
A) GMH W451. Fragment lewej części żuchwy w widoku od środka (A1) i od zewnątrz (A2); B) GMH W153. Fragment prawej części żuchwy w widoku od środka (B1) i od zewnątrz (B2), oraz zbliżenie na zęby (B3).
Źródło ilustracji: Acta Palaeontologica Polonica