Dakotadon lakotaensis

Autor: Sebastian Oziemski, Tomasz Singer
22.12.2007.
Poniższy news dotyczy dinozaura o niepotwierdzonej nazwie, która pojawiła się w publikacji zamieszczonej w Cretaceous Research. Nie jest ona formalna, dlatego wszelkie szczegóły włącznie z nazwą taksonomiczną mogą ulec zmianie. Data nie jest pewna, ponieważ formalny opis może ukazać się w roku 2008.


Dakotadon to nowoutworzony rodzaj iguanodontyda(?), który początkowo uznawany był za osobnika rodzaju Iguanodon, jako jeden z jego gatunków- Iguanodon lakotaensis (Weishampel i Bjork, 1989). Nazwa dinozaura pochodzi od określenia, jakim został początkowo ochrzczony- angielskie „Dakota Don”, co można na język polski przetłumaczyć jako „Mafiozo z Dakoty”.

Holotyp dakotadona (SDSM 8656) to wyłącznie fragmenty czaszki. Miejsce znalezienia: formacja Lakota, Południowa Dakota (USA). Szczątki zwierzęcia datowane są na czas 130-125 milionów lat (barrem). Dakotadon jest już drugim gatunkiem rodzaju Iguanodon, który został przez Gregory’ego Paula podniesiony do rangi odrębnego rodzaju. W 2006 roku ten sam paleontolog opisał Mantellisaurus atherfieldensis, znanego wcześniej jako Iguanodon atherfieldensis. Dakotadona uznano za odrębny rodzaj na podstawie cech bardziej prymitywnych od iguanodona oraz zbliżających go do rodzaju Camptosaurus.


Rekonstrukcja czaszki Dakotadon na podstawie odnalezionych fragmentów
Rekonstrukcja czaszki Dakotadon na podstawie odnalezionych fragmentów
Źródło zdjęcia: Cretaceous Research